Zapomniane przepisy drogowe

Piątek, 14 marca 2014 (17:30)

Sytuacje, w których kierowcy często łamią przepisy, bo o nich zapominają lub po prostu nie wiedzą o ich istnieniu.

Zdjęcie

Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. /Motor
Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania.
/Motor

Cytat

Sprawdź, czy znasz te przepisy z kodeksu ruchu

Niektóre przepisy ruchu drogowego są zawiłe. W dodatku posiadając prawo jazdy od dłuższego czasu można zapomnieć o pewnych uregulowaniach. Pomijając sytuacje, kiedy kierowcy świadomie łamią prawo, także przez nieznajomość m.in. kodeksu ruchu drogowego można narazić się na mandat.

Wybraliśmy sytuacje, w których kierowcy często nie wiedzą jak się zachować i łamią przy tym przepisy. Sztandarowe przykłady to zawracanie przy włączonym sygnalizatorze kierunkowym czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jeśli nikt po nim nie przechodzi. Jeśli takie przewinienie zauważy policjant, tłumaczenie "ja nie wiedziałem" raczej nie uchroni przed grzywną. Sprawdź, czy pamiętasz, jak należy się zachować w wybranych sytuacjach drogowych.

Reklama

1. Pieszy na zebrze z wysepką

Zdjęcie

1. Pieszy na zebrze z wysepką /Motor

Przejście dla pieszych rozdzielone wysepką należy traktować jako osobne przejścia. W związku z tym, jeśli pieszy jest na "zebrze" po lewej stronie wysepki lub nie zdążył wejść na pasy po prawej stronie, nie ma pierwszeństwa przed autem. Uwaga! Wysepki nie zawsze mają powierzchnię wyniesioną, czasem wysepka jest tylko namalowana na jezdni.

2. Wyprzedzanie na pasach

Zdjęcie

2. Wyprzedzanie na pasach /Motor

Wyprzedzać można nawet bez zmiany pasa ruchu, czyli jechać szybciej niż pojazd obok. Tymczasem kodeks ruchu zabrania wyprzedzania przed przejściem dla pieszych o ile ruch na nim nie jest kierowany, np. sygnalizacją świetlną.

3. Mgła na drodze

Zdjęcie

3. Mgła na drodze /Motor

Kierowcy zapominają, że światła przeciwmgłowe tylne można włączyć, gdy mgła ogranicza widoczność poniżej 50 m. Świateł przeciwmgłowych przednich można używać przy zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz w nocy na drodze ze znakiem "droga kręta". Ponadto poza obszarem zabudowanym podczas wyprzedzania we mgle należy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

4. Pierwszeństwo łamane

Zdjęcie

4. Pierwszeństwo łamane /Motor

Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami. Największy problemy pojawia się w sytuacji pierwszeństwa łamanego. Widoczny na zdjęciu srebrny samochód ma prawo przejechać przed czarnym autem, ponieważ ten skręca w lewo, a więc musi ustąpić pierwszeństwa jadącemu z przeciwka.

5. Wymagane odblaski

Zdjęcie

5. Wymagane odblaski /Motor

Obecnie dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pod koniec sierpnia tego roku zmieniają się przepisy. Te nakładają obowiązek noszenia odblasków na wszystkich pieszych znajdujących się na drodze poza obszarem zabudowanym, bez względu na wiek.

6. Parkowanie pod prąd

Zdjęcie

6. Parkowanie pod prąd /Motor

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego bywa problemem. Czasem kierowcy parkują po lewej stronie ulicy. Parkując w ten sposób trzeba pamiętać, że zatrzymanie i postój przy lewej krawędzi jezdni są zabronione. Wyjątkiem są jednokierunkowe drogi na obszarze zabudowanym oraz te o małym natężeniu ruchu. Jednak w praktyce ten zakaz nie obowiązuje.

7. Zawracanie za sygnalizatorem

Zdjęcie

7. Zawracanie za sygnalizatorem /Motor

Kierowcy zapominają, że sygnał do bezkolizyjnego skrętu w lewo (zielona strzałka), zezwala jedynie na skręt w lewo, ale bez możliwości zawracania, nawet jeśli brak znaku "zakaz zawracania".

8. Wyprzedzanie jednośladu

Zdjęcie

8. Wyprzedzanie jednośladu /Motor

Podczas wyprzedzania trzeba zawsze zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten został zdefiniowany przed kodeks ruchu - według przepisów nie może być mniejszy niż 1 m.

9. Tramwaj na rondzie

Zdjęcie

9. Tramwaj na rondzie /Motor

Zasady ruchu na rondzie, po którym jeżdżą tramwaje i nie ma sygnalizacji świetlanej (tam ona decyduje o pierwszeństwie przejazdu), to dla wielu kierowców zagadka. Warto zapamiętać, że podczas wjeżdżania na rondo tramwaj musi zawsze czekać, natomiast zjeżdżając z niego lub skręcając ma bezwzględne pierwszeństwo przed każdym pojazdem znajdującym się na jezdni.

10. Miganie na rondzie

Zdjęcie

10. Miganie na rondzie /Motor

Przepisy nie regulują kwestii używania kierunkowskazów na rondzie. Policjanci sugerują, że powinno się używać kierunkowskazu (prawego) przy zjeżdżaniu z ronda (na drogę wylotową) lub przy zmianie pasa ruchu.

11. Kolizja na drodze

Zdjęcie

11. Kolizja na drodze /Motor

Przepisy nakładają na uczestników kolizji obowiązek usunięcia pojazdów z miejsca zdarzenia, np. na pobocze, jeśli nikt nie został ranny. Jeśli się to nie uda, należy włączyć światła awaryjne, a poza obszarem zabudowanym ustawić trójkąt ostrzegawczy.

12. Strefa zamieszkania

Zdjęcie

12. Strefa zamieszkania /Motor

Jeśli droga, na którą wjechaliśmy, znajduje się w strefie zamieszkania, trzeba pamiętać, że panują na niej specjalne zasady. Po pierwsze, parkować można jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a po drugie, pieszy ma zawsze pierwszeństwo przed pojazdem, nawet jeśli idzie środkiem drogi. Obowiązuje też ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum

Ograniczenia prędkości w praktyce - PORADY

Przepisy oderwane od rzeczywistości - RUCH DROGOWY

Artykuł pochodzi z kategorii: Ruch drogowy

Motor