Autocasco dla starszego auta

Piątek, 12 września 2014 (14:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Poszukujemy ubezpieczenia AC dla sprowadzonego z Niemiec 14-letniego Passata. Sprawdzamy, czy to się opłaca oraz która firma oferuje taką polisę.

Zdjęcie

Autocasco dla starszego auta /Motor

Bez problemu można kupić polisę dla 10-letniego pojazdu. W przypadku starszych samochodów pojawia się problem. My też postanowiliśmy wykupić AC dla naszego sprowadzonego 14-letniego Passata. W tym celu przeanalizowaliśmy rynek, zlecając wyliczenie składki w kilkunastu firmach ubezpieczeniowych. Okazało się, że ubezpieczenie Passata było możliwe w 6 towarzystwach, w tym w PZU, które oficjalnie sprzedaje AC na auta nie starsze niż 10 lat, jednak za zgodą dyrektora oddziału można tam ubezpieczyć też starsze auta w dobrym stanie. Ubezpieczenie bez udziału własnego zaproponowała nam Uniqa, a Aviva zaoferowała naprawy na oryginalnych częściach. Jednak w obu przypadkach składki rocznego ubezpieczenia OC i AC przekroczyły 2500 zł.

Wybraliśmy ofertę Warty, za 1350 zł wykupiliśmy pakiet OC i AC. Samochód został ubezpieczony na wartość 13 tys. zł, bez udziału własnego w szkodzie. Wprowadzono jednak amortyzację części zamiennych w wysokości 60 proc. W przypadku ubezpieczenia AC, zwłaszcza na kilkunastoletnie auto, warto porównać internetowe wyliczenia z ofertą agentów ubezpieczeniowych. Mogą oni często udzielić dodatkowego rabatu, np. przepisać zniżki z OC na AC.

Reklama

Jak stare auto możesz ubezpieczyć

Towarzystwo ubezpieczenioweMaksymalny wiek autaOferta dla VW PassataCena za OC i AC
Allianz10 latxniedostępne
Aviva15 lat2700 zł
Axa Direct15 lat2450 zł
Compensa10 latxniedostępne
Generali13 latxniedostępne
Hestia12 latxniedostępne
Liberty Direct13 latxniedostępne
Link415 lat1490 zł
Proama10 latxniedostępne
PZU10 lat*2910 zł
Uniqa15 lat2640 zł
Wartabrak ograniczeń1350 zł
*za zgodą dyrektora oddziału można ubezpieczyć starsze auto

Zanim kupisz autocasco, sprawdź czy warto

Ubezpieczenie AC na kilkunastoletnie auto różni się zwykle od autocasco dla nowego czy kilkuletniego pojazdu. Ubezpieczenie starszego samochodu jest zwykle okrojone do wersji podstawowej, a ewentualne wypłaty odszkodowań przy kolizji lub wypadku odpowiednio pomniejszane. Ubezpieczenie assistance także nie zapewnia pomocy, na jaką chciałby liczyć kierowca. Oto słabe punkty AC dla starszego auta.

Co pokryje polisa?

Ubezpieczenie AC nie zapewnia pełnej ochrony przed okradzeniem auta. Za jakie utracone rzeczy należy się odszkodowanie, a kiedy nie można liczyć na odzyskanie pieniędzy? czytaj więcej

Odszkodowanie pomniejszone o udział własny

W przypadku zgłoszenia szkody, ubezpieczyciel obliczy wartość odszkodowania, ale odejmie zwykle od tej kwoty 10-20 proc. To jest tzw. udział własny w szkodzie. Można go znieść, jednak znacznie podwyższa to cenę polisy.

Odszkodowanie pomniejszone o amortyzację części

W przypadku starszych pojazdów, za użyte do naprawy powypadkowej części ubezpieczyciel zapłaci tylko od 30 do 40 proc. ich ceny. Zgodnie z umową zastosuje amortyzację, której nie można zwykle znieść nawet za dopłatą. Dla właściciela pojazdu oznacza to, że różnicę będzie musiał pokryć z własnej kieszeni lub szukać używanych, tanich części.

Brak darmowego assistance w przypadku awarii pojazdu

W razie awarii pojazdu, co w kilkunastoletnim pojeździe ma prawo się zdarzyć, nawet pomimo posiadania assistance, nie ma co liczyć na darmowe holowanie. Powód? Assistance dla pojazdu 10-letniego lub starszego obejmuje zwykle pomoc tylko w razie wypadku. Pozostałe przyczyny unieruchomienia pojazdu nie są objęte standardową polisą. Co prawda taką ochronę można sobie zapewnić, ale dodatkowo podnosi koszt polisy, przynajmniej o 100 zł.

Ograniczone możliwości zawarcia polisy przez internet

Szukając polisy AC, okazuje się, że tę nie zawsze da się zawrzeć przez Internet, a nawet jeśli, to oferty u agentów zwykle są tańsze.

Wnioski

Ubezpieczenia AC na starsze, nawet 15-letnie auto, doskonale chroni tylko w przypadku kradzieży. Jeśli spowodujemy stłuczkę, wypłacona kwota odszkodowania zwykle zostanie pomniejszona o udział własny i amortyzację części. W praktyce może to oznaczać, że ubezpieczyciel pokryje tylko niewielki koszt szkody.

Tekst: Paweł Tyszko, zdjęcia: archiwum

Wyświetlacz jak nowy - PORADY

Osiągi po latach - EKSPLOATACJA

Artykuł pochodzi z kategorii: Ubezpieczenia

Więcej na temat:ubezpieczenia | projekt passat

Zobacz również

  • Co ile tak naprawdę należy wymieniać olej?

    Nie bez przyczyny słynąca z trwałych aut Toyota zaleca wymiany oleju co 15 tys. km. Wydłużone interwały olejowe często nie służą silnikowi. więcej