Potrzebne holowanie?

Wtorek, 18 grudnia 2012 (10:50)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Awaria samochodu podczas podróży może oznaczać konieczność skorzystania z pomocy drogowej. Warto zawczasu przygotować się na taką sytuację.

Zdjęcie

Niektóre firmy oferując pomoc na terenie całej Polski i to w tych samych cenach. /Motor
Niektóre firmy oferując pomoc na terenie całej Polski i to w tych samych cenach.
/Motor

Co robią kierowcy, którym samochód odmówi posłuszeństwa? Jak wynika z badań, tylko 3 proc. korzysta z usług assistance drogowego. Pozostali proszą o pomoc rodzinę lub przyjaciół w celu podholowania lub próbują sami usunąć awarię pojazdu. Część z nich nie wie, że ma assistace, w ramach którego można za darmo skorzystać z usług pomocy drogowej.

Bezpłatne holowanie

Reklama

Holowanie samochodu - przepisy

Samochody holuje się rzadko i może dlatego nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, 
jak łatwo jest złamać wówczas przepisy. czytaj więcej

Jeśli potrzebna jest laweta, lepiej unikać usług holownika, który niemal natychmiast (niewzywany) zjawi się na miejscu awarii. Należy sprawdzić, czy taka usługa nie została wliczona do ubezpieczenia. W przypadku autocasco jest to niemal pewne, ale nawet do obowiązkowych polis OC ubezpieczyciele dołączają gratis assistance. Uwaga! Darmowe holowanie dodane do OC nie zawsze przysługuje przy awarii pojazdu, a dotyczy tylko pomocy w razie uszkodzenia samochodu podczas kolizji czy wypadku. Jak to sprawdzić? Wystarczy zadzwonić na podany w polisie numer alarmowy ubezpieczyciela i tam uzyskać informacje, jaka pomoc oraz na jakich warunkach przysługuje w ramach zawartej wcześniej polisy.

Jeśli nie ma się assistance w ramach ubezpieczenia, można zadzwonić do swojego banku. Taka usługa bywa czasem gratisowa w ramach prowadzenia rachunku osobistego. Jest tak np. w Alior Banku czy BNP Paribas Banku.

Laweta za pieniądze

Jeśli okaże się, że za darmo nie uda się odholować auta, nie pozostaje nic innego jak wezwanie płatnego holownika działającego na danym terenie. Firm oferujących takie usługi jest wiele, problemem może być jednak zdobycie do nich numeru telefonu. Na szczęście są na rynku firmy o zasięgu ogólnokrajowym.

W przypadku PZU pracownik call center (801 102 102 lub 22 566 55 55) pomaga w skontaktowaniu się z firmą zajmującą się holowaniem pojazdów. Jednak wszelkie ustalenia dotyczące ceny leżą w gestii kierowcy. Uwaga! W przypadku posiadania OC (bez usługi assistance) w PZU, firma zorganizuje holowanie i zagwarantuje cenę usługi. Koszt transportu auta do 25 km wynosi 178 zł, a za każdy dodatkowy kilometr płaci się ok. 6 zł.

Z kolei Firma Starter w ramach usługi Pomoc 24h pod numerem telefonu 600 222 222 oferuje pomoc każdemu kierowcy na terenie całej Polski. Koszt jednorazowej usługi holowania do 25 km wynosi 240 zł. Jeśli odległość jest większa, za każdy kolejny kilometr trzeba zapłacić 5 zł.

Jak szukać pomocy drogowej

  • Nie należy natychmiast korzystać z płatnego holownika.
  • Trzeba zadzwonić do ubezpieczyciela i sprawdzić, czy w ramach zawartej polisy OC lub AC nie przysługuje darmowe holowanie pojazdu w sytuacji jego awarii.
  • Warto także zadzwonić do banku, w którym ma się rachunek. Do wielu kont osobistych dodawane jest darmowe assistance lub pobierana jest symboliczna miesięczna opłata za tę usługę, o czym kierowcy często zapominają.
  • Jeśli okaże się, że nie ma szans na bezpłatne holowanie, warto skorzystać z firmy działającej na terenie całej Polski, np. Startera (tel. 600 222 222) czy PZU (22) 566 55 55.


Sebastian Sulowski

Właściwa długość linki holowniczej - RUCH DROGOWY

Artykuł pochodzi z kategorii: Ubezpieczenia

Motor
Więcej na temat:holowanie | pomoc drogowa | assistance

Zobacz również