Ekologiczne oznaczenia

Poniedziałek, 12 maja 2014 (13:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Rozszyfrowanie nazw niektórych wersji współczesnych samochodów może sprawiać problemy. Dotyczy to głównie aut z grupy „eko”.

Clean Diesel (Audi)

Zdjęcie

Clean Diesel (Audi) /Audi

System stosowany m.in. w modelu Q7, który całkowicie eliminuje tlenki azotu ze spalin, redukując je do nieszkodliwego azotu i pary wodnej. Auta z clean diesel, podobnie jak samochody ciężarowe, wymagają dodawania do paliwa dodatku AdBlue zawierającego amoniak.

EfficientDynamics (BMW)

Zdjęcie

EfficientDynamics (BMW) /BMW

BMW z EfficientDynamics ma wiele rozwiązań służących oszczędzaniu paliwa i redukcji szkodliwych związków w spalinach, np. system start/stop, inne oprogramowanie silnika, elementy nadwozia skorygowane pod kątem aerodynamiki. W opcji także modyfikacje skrzyni biegów.

Reklama

ActiveHybrid (BMW)

Zdjęcie

ActiveHybrid (BMW) /BMW

Rozwiązanie hybrydowe stosowane w droższych modelach BMW. Przykładem jest X6 ActiveHybrid. Wyróżnia się ono nie tylko ekologią, ale także dynamiką. Ma silnik V8 TwinPower Turbo i dwa silniki elektryczne. Łączna moc: 485 KM, łączny moment obrotowy: 780 Nm!

EcoBoost (Ford)

Zdjęcie

EcoBoost (Ford) /Ford

Nazwa dotyczy nowej generacji silników benzynowych zużywających mniej paliwa i emitujących mniej szkodliwych związków. Silniki EcoBoost mają bezpośredni wtrysk, zmienne fazy rozrządu dla zaworów ssących i wydechowych oraz zaawansowaną konstrukcję układu turbodoładowania.

IMA, Hybrid (Honda)

Zdjęcie

IMA, Hybrid (Honda) /Honda

IMA to wersja hybrydowa starszej generacji Civica, w której silnik elektryczny pełni rolę wspomagającą i nie może samodzielnie napędzać auta. Hybrid jest rozwinięciem koncepcji IMA, ale wciąż jego możliwości elektryczne są znikome. "Na prądzie" jedzie tylko kilka minut.

Blue Drive (Hyundai) i EcoDynamics (Kia)

Zdjęcie

Blue Drive (Hyundai) /Hyundai

Zdjęcie

EcoDynamics (Kia) /Kia

Oznaczenie Blue Drive (Hyundai) i EcoDynamics (Kia) znajduje się na autach z zapasem spełniających normy emisji dwutlenku węgla. Samochody te mają m.in. system start/stop (ISG), opony o niskim współczynniku oporów toczenia.

h (Lexus)

Zdjęcie

h (Lexus) /Lexus

Większość modeli Lexusa może mieć (lub seryjnie ma) napęd hybrydowy. Gwarantuje to nie tylko niewielkie zużycie paliwa i czyste spaliny, ale także znakomite przyspieszenie (w razie potrzeby pracują oba silniki). Hybrydowe Lexusy mogą poruszać się wyłącznie "na prąd".

BlueEFFICIENCY (Mercedes)

Zdjęcie

BlueEFFICIENCY (Mercedes) /Mercedes

BlueEFFICIENCY to technologie zwiększające wydajność silnika (lepsze osiągi, mniejsze zużycie paliwa). Auta ze znaczkiem BlueEFFICIENCY mają także lepszą aerodynamikę i inteligentne zarządzanie energią (wybrane elementy osprzętu, np. pompa cieczy, są chwilami odłączane).

BlueTEC (Mercedes)

Zdjęcie

BlueTEC (Mercedes) /Mercedes

System całkowitej redukcji tlenków azotu ze spalin do azotu i pary wodnej. Występują dwie wersje: pierwsza, podobnie jak Audi Q7, wykorzystuje dodatek AdBlue, druga jest bezobsługowa (ma dodatkowy katalityczny reaktor generujący potrzebny amoniak).

Pure Drive (Nissan)

Zdjęcie

Pure Drive (Nissan) /Nissan

Oznaczenie znajduje się na samochodach, które z zapasem spełniają obowiązujące normy emisji dwutlenku węgla lub zużycia paliwa.

GreenLine (Skoda)

Zdjęcie

GreenLine (Skoda) /Skoda

Oznaczenie wskazujące na fakt, że dany model jest wyposażony w elementy pomagające oszczędzać paliwo. Mogą to być np.: obniżone zawieszenie, dłuższe przełożenia skrzyni biegów, opony o niskim oporze toczenia, poprawiona aerodynamika, itp.

MHD (Smart)

Zdjęcie

MHD (Smart) /smart

Smart MHD jest jeszcze bardziej ekonomiczny od zwykłego, dzięki systemowi, który wyłącza silnik zawsze, gdy nie jest potrzebny. Dzieje się to nie tylko wtedy, gdy auto zatrzymuje się na światłach, ale także wówczas, gdy podczas hamowania jego prędkość spada poniżej 8 km/h.

Hybrid Synergy Drive (Toyota)

Zdjęcie

Hybrid Synergy Drive (Toyota) /Toyota

Klasyczna i sprawdzona hybryda, która pozwala na jazdę zarówno na silniku spalinowym, jak i na elektrycznym lub z wykorzystaniem obu naraz celem chwilowej poprawy osiągów. Najbardziej popularnym modelem z HSD jest oczywiście Prius.

BlueMotion (Volkswagen)

Zdjęcie

BlueMotion (Volkswagen) /Volkswagen

Logo BlueMotion wskazuje na zastosowanie pakietu rozwiązań, które wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa. Są to m.in. system start/stop, lepsza aerodynamika, "oszczędne opony", a także - analogiczne do tego stosowanego w Mercedesie - inteligentne zarządzanie energią.

DRIVe (Volvo)

Zdjęcie

DRIVe (Volvo) /Volvo

Logo DRIVe oznacza, że dla danego modelu oszczędność paliwa i czyste spaliny są sprawą priorytetową. Gama Volvo z pakietem DRIVe jest wyposażona w system start/stop, specjalne oprogramowanie sterujące silnikiem i rozbudowane osłony aerodynamiczne podwozia.

Tekst: Jacek Ambrozik, zdjęcia: producenci

Toyota Prius Prestige - TEST

Audi A8 3.0 TDI Clean Diesel quattro - TEST

Artykuł pochodzi z kategorii: Technika

Motor

Zobacz również