Saab-Scania - samochody 1971

Wtorek, 12 czerwca 2018 (22:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

W "Motorze" nr 35 z 30 sierpnia 1970 roku - przybliżenie ówczesnej oferty marki Saab, z naciskiem na... układ czyszczenia reflektorów.

Zdjęcie

SAAB 95 i 99 /Saab
SAAB 95 i 99
/Saab

Na zdjęciu głównym po lewej: SAAB 95, którego nadwozie w swej pierwotnej wersji opracowane zostało w końcu lat czterdziestych. Pod maską kryje się silnik Ford V4 o pojemności 1,5 l i mocy 65 KM.

Zdjęcie

"Motor" nr 35 z 30 sierpnia 1970 r. /Motor
"Motor" nr 35 z 30 sierpnia 1970 r.
/Motor

Po prawej: SAAB 99 — samochód o nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, choć niekonwencjonalnej, jak na stosunki europejskie, linii nadwozia. Nadwozie, podobnie jak w mniejszym modelu lakierowane jest obecnie metodą elektroforezy, przez zanurzanie w wodnym roztworze farby tworzącym zarazem kąpiel galwaniczną.

Reklama

W zasadzie w programie produkcyjnym tego wytwórcy, produkującego nie tylko samochody osobowe ale i samoloty odrzutowe oraz, po połączeniu z firmą Scania, także doskonałe ciężarówki, nie zaszły jakieś bardziej istotne zmiany. Nadal wytwarzane są dwa podstawowe modele — podstarzały już samochód serii 95/96 pochodzący w zasadzie z okresu późnych lat czterdziestych i stopniowo modernizowany, oraz nowy wóz SAAB 99 większy od modeli 95/96.

SAAB był przez długi czas ostoją silnika dwusuwowego. Jednakże rosnące ograniczenia na rynku amerykańskim oraz ogólna niepopularność tego rodzaju silnika nawet w Europie spowodowały, że stopniowo jednostka dwusuwowa wyparta została przez nabywany u Forda z NRF silnik V4 o pojemności 1,5 l.

Gdy przyszło do opracowywania nowego modelu firma ta, nie mająca żadnego doświadczenia w konstruowaniu silników czterosuwowych, zwróciła się o opracowanie takiej jednostki do zakładów Triumph, wchodzących w skład brytyjskiego koncernu Leyland. Nowy silnik początkowo miał pojemność 1,7 l, lecz obecnie oferowany jest zarówno w tej wersji, jak i wersji o pojemności zwiększonej do 1,85 I. Jednostka o pojemności 1,7 l ma moc 80 KM, większy 86 KM w wersji gaźnikowej lub 95 KM w wersji z wtryskiem paliwa.

Podkreślić należy iż chodzi tu o nowoczesną jednostkę z wałkiem rozrządczym w głowicy i wałem korbowym podpartym na 5 łożyskach.

Zdjęcie

Wnętrze samochodu SAAB 95. Na przednich siedzeniach stosowane są pasy bezpieczeństwa trójpunktowe z jednoręczną klamrą, na siedzeniach tylnych — jedynie pasy ramieniowe o klamrze „dwuręcznej". /Saab
Wnętrze samochodu SAAB 95. Na przednich siedzeniach stosowane są pasy bezpieczeństwa trójpunktowe z jednoręczną klamrą, na siedzeniach tylnych — jedynie pasy ramieniowe o klamrze „dwuręcznej".
/Saab

SAAB jest od lat prekursorem bezpiecznego samochodu. Nie dziwią więc specjalnie nowe rozwiązania, jakie w tym wozie zastosowano po raz pierwszy na świecie w produkcji seryjnej. Chodzi nam o wycieraczki reflektorów. Tak, drodzy czytelnicy, przeczytaliście dobrze. Wycieraczki reflektorów. Mało tego, oprócz wycieraczek każdy reflektor wyposażony jest również w zmywacz. Zespół wycieraczek reflektorów podłączony jest do tego samego włącznika co wycieraczki i zmywacz szyby przedniej.

Wycieraczki reflektorów włączać można wraz ze zmywaczami jak też i indywidualnie. Połączenie obu systemów jest częściowa automatyczne. Gdy wycieraczki szyby przedniej pracują na drugiej, wyższej szybkości automatycznie włączane są i wycieraczki reflektorów wraz ze zmywaczami. Ma to bardzo istotne znaczenie przy wyprzedzaniu. Równie automatycznie włączają się urządzenia do czyszczenia reflektorów wówczas, gdy kierowca włączy zmywacz szyby przedniej.

Zdjęcie

Najbardziej interesujący szczegół samochodów SAAB z roku 1971 — wycieraczki reflektorów połączone ze zmywaczami. Na zdjęciu z prawej widać wyraźnie przesuwające się piórko wycieraczki, osadzone na popychaczu teleskopowym. Po wytarciu szyby reflektora piórko wycieraczki wraca samoczynnie do położenia "garażowego". Tylko patrzeć, jak podobne rozwiązania pojawią, się i w innych samochodach.
Najbardziej interesujący szczegół samochodów SAAB z roku 1971 — wycieraczki reflektorów połączone ze zmywaczami. Na zdjęciu z prawej widać wyraźnie przesuwające się piórko wycieraczki, osadzone na popychaczu teleskopowym. Po wytarciu szyby reflektora piórko wycieraczki wraca samoczynnie do położenia "garażowego". Tylko patrzeć, jak podobne rozwiązania pojawią, się i w innych samochodach.

O ile ta ostatnia kombinacja bardzo nam się podoba, o tyle mamy zastrzeżenia do stałej pracy wycieraczek reflektorów i ich zmywaczy przy włączonym drugim stopniu szybkości wycieraczek szyby. Zdarza się przecież, że przez kilkanaście minut musimy jechać w ulewnym, deszczu, w czasie którego i dwukrotnie wyższa szybkość wycieraczek szyby nie dałaby nam pełnej widoczności. Ale w takich warunkach zmywanie wodą reflektorów wydaje się być lekką przesadą. Zapas wody, przechowywany we wspólnym dla obu systemów zmywaczy zbiorniczku, szybko się wyczerpie i co wtedy?

Oczywiście oba układy zmywaczy mają dwie zupełnie niezależne pompki elektryczne, dające ciśnienie 1,5 kg/cm2. W zimie wytwórnia poleca dodawać do wody 50% spirytusu i podkreśla, że nie uszkadza to lakieru. Hm, może lakieru SAABA istotnie taka mieszanka nie uszkadza...

Rozwiązanie wycieraczek reflektorów u SAABA nie nastręczało większych trudności, gdyż obie linie modelowe mają prostokątne reflektory. Wystarczyło więc zapewnić ruch posuwisto-zwrotny dwóch piórek umieszczonych na końcach teleskopowych popychaczy i po problemie.

Gorzej przedstawia się sprawa wówczas, gdy mamy do czynienia z reflektorami okrągłymi. Ale i na to jest rada, jak to widać z jednego ze zdjęć. Firma Volvo nie pozostała w tyle i oferuje wycieraczki reflektorów we wszystkich swych autach.

Zdjęcie

Układ wycieraczek ze zmywaczami ma również Volvo, mimo okrągłych reflektorów. Można więc rozwiązać i taki problem. /Volvo
Układ wycieraczek ze zmywaczami ma również Volvo, mimo okrągłych reflektorów. Można więc rozwiązać i taki problem.
/Volvo

L. K.; "Motor" 35/1970

Saab 9-3 (1998-2002) – SAMOCHODY UŻYWANE

Używany Saab 9-5 (1997-2005) – OPINIE O SAMOCHODACH

Saab 9-5 (1997-2010) - opinie użytkowników – SAMOCHODY UŻYWANE

Używany Saab 900 Turbo (1978-1994) – YOUNGTIMERY I ZABYTKI

Artykuł pochodzi z kategorii: "Motor" z przeszłości

Motor
Więcej na temat:Saab | Saab 95 | Saab 99 | samochody szwedzkie | Motor

Zobacz również

  • Citroen DS z elektronowym wtryskiem paliwa

    W "Motorze" nr 46 z 16 listopada 1969 roku - prezentacja Citroena DS z postępowym rozwiązaniem w postaci elektronicznego wtrysku paliwa. więcej