Audi A8 Hybrid - pierwsza jazda

Piątek, 27 kwietnia 2012 (09:46)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jeszcze w tym roku do gamy luksusowego Audi A8 dołączy wersja hybrydowa. Niestety, zapewne ze względu na cenę będzie propozycją przeznaczoną tylko dla majętnych miłośników nowinek technicznych.

Zdjęcie

Audi A8 Hybrid występuje zarówno w wersji "krótkiej", jak i przedłużanej - L. /Audi
Audi A8 Hybrid występuje zarówno w wersji "krótkiej", jak i przedłużanej - L.
/Audi
Zespół napędowy składający się z benzynowej jednostki napędowej 2.0 TFSI (211 KM) i zintegrowanego z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów elektrycznego silnika (54 KM), generuje łącznie 245 KM. Moment obrotowy o maksymalnej wartości 480 Nm jest przekazywany wyłącznie na przednią oś. Nie brzmi to imponująco, ale zapewnia limuzynie przyzwoite osiągi. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 7,7 sekundy, a prędkość maksymalna to 235 km/h. Producent obiecuje, że hybrydowe A8 zużywa przeciętnie zaledwie 6,3 l benzyny na 100 km.

Audi A8 w każdej wersji prowadzi się, jak na swoje rozmiary, zwinnie - i tutaj nie jest inaczej. W zależności od trybu pracy (do wyboru są trzy, steruje się nimi używając bardzo intuicyjnego systemu MMI) silnik elektryczny jest z różną częstotliwością włączany przez mokre sprzęgło wielopłytkowe. System działa bardzo płynnie. Podczas hamowania elektryczny silnik przechodzi w tryb generatora i odzyskuje energię, doładowując akumulatory.

Audi A8 Hybrid

liczba zdjęć: 12

Reklama

Ograniczenia przedniego napędu są momentami odczuwalne, ale mimo to jazda sprawia przyjemność. Korzystając wyłącznie z napędu elektrycznego, luksusowa limuzyna może rozpędzić się do 100 km/h albo przejechać 3 km z prędkością do 60 km/h. Nie za wiele, ale do manewrów np. na parkingu podziemnym wystarczy. Jeśli dodać do tego ograniczoną przez akumulator pojemność bagażnika (335 zamiast 510 l) i wysoką cenę, jasne jest, że zakup takiego samochodu wymaga wyrzeczeń. Mimo że nie ma jeszcze obowiązujących na polskim rynku cenników, można założyć, że przy obecnej polityce podatkowej (brak jakichkolwiek zachęt), hybrydowe A8 to oferta tylko dla części klientów korporacyjnych. Tej części, której zdecydowanie zależy na proekologicznym wizerunku.

Poza "zwykłą" odmianą A8, o rozstawie osi 299 cm, z napędem hybrydowym będzie można także kupić wersję wydłużoną - A8 L. Jej rozstaw osi to imponujące 312 cm.

Łukasz Kifer

Dane techniczne: Audi A8 Hybrid

Silnikbenz. + elektr
Pojemność skokowa1984 ccm
Układ cylindrów/zaworyR4/16
Moc maksymalna245 KM/4300
Maks. moment obrotowy480 Nm/1500
Osiągi (dane producenta)
Prędkość maksymalna235 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h7,7 s
Średnie zużycie paliwa6,3 l/100 km

Artykuł pochodzi z kategorii: Pierwsze jazdy

Więcej na temat:samochody | Audi | Audi A8

Zobacz również

  • Mazda CX-5 2.0 AWD SKY-G SkyPassion - test

    Nowa Mazda CX-5 wyraźnie nawiązuje do poprzednika, ale jest praktycznie pod każdym względem od niego lepsza – ładniejsza, wygodniejsza i lepiej wykonana. więcej