Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition - test na dystansie 15 tys. km

Środa, 27 listopada 2013 (11:15)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Skoda Rapid 1.2 LPG gwarantuje rekordowo niski koszt przejechania 100 km – ok. 27 zł. Czy ta oszczędność nie wymaga zbyt wielu wyrzeczeń?

Zdjęcie

Skoda Rapid 1.2 z instalacją LPG przeszła ciężki sprawdzian na drogach Litwy, Bułgarii i Rumunii (na zdjęciu trasa transfogaraska). /Motor
Skoda Rapid 1.2 z instalacją LPG przeszła ciężki sprawdzian na drogach Litwy, Bułgarii i Rumunii (na zdjęciu trasa transfogaraska).
/Motor

Zdjęcie

Deskę rozdzielczą i boczki drzwi wykonano z twardego plastiku. Na szczęście poszczególne elementy zostały dość starannie zmontowane i nie skrzypią podczas jazdy. W teście wykazały się także niezłą odpornością na zużycie.
/Motor

Po zakończeniu produkcji cieszącej się olbrzymią popularnością Octavii II Tour 1.6 z instalacją LPG, Skoda postanowiła wypełnić powstałą lukę modelem Rapid 1.2 - także z instalacją gazową. Przejechaliśmy 15 tys. km po najbardziej wymagających drogach Europy, żeby sprawdzić, czy ta dość młoda konstrukcja Skody może dorównać bardzo wysoko ocenianej poprzedniczce. Celem testu było także wypróbowanie nowej instalacji gazowej, która z powodu programowego dotrysku benzyny w stanach szczególnego obciążenia silnika została mocno skrytykowana na forach internetowych. Internauci obawiają się, że takie rozwiązanie wypacza sens przeróbki samochodu i redukuje oczekiwane oszczędności do nieopłacalnego minimum.

Pozory mylą

Reklama

Rapid Liftback jest samochodem mniejszym od Octavii II Tour. Różnice są jednak niewielkie. Młodsza konstrukcja jest krótsza o 9 cm, węższa o 7. Ma natomiast o 1 cm większy rozstaw osi i identyczną wysokość. W efekcie czteroosobowa rodzina w żadnym wypadku nie odczuje, że ma do dyspozycji mniej miejsca. Niemal bez zmian pozostała objętość bagażnika (550 wobec 560 l).

Podczas testowych wypraw wielokrotnie sprawdzaliśmy to w praktyce. Do bagażnika mieszczą się trzy duże walizki "lotnicze". Samochód dzielnie spisywał się także wożąc sprzęt fotograficzny (statywy, oświetlenie na stelażach, drabinę). Wszyscy testujący podkreślali funkcjonalność wnętrza oraz ilość miejsca na nogi dla dorosłych pasażerów jadących z tyłu. Odległość między oparciem przedniego fotela a krawędzią tylnej kanapy wynosi od 19 do 43 cm. To więcej niż może zaoferować najnowszy Volkswagen Golf kombi (7-34 cm) i praktycznie tyle samo ile oferuje Octavia III (14-43 cm)! Test z funkcjonalności zaliczamy na piątkę.

Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition

liczba zdjęć: 9

Szukamy oszczędności

O ile poprzednia i najnowsza Octavia pod każdym względem równały do najlepszych, o tyle Rapid z założenia jest samochodem budżetowym. Oszczędności widać w materiałach wykończeniowych (doskonałym przykładem są wykonane w całości z twardego plastiku deska rozdzielcza i "boczki" drzwi), ale nie tylko. Zawieszenie bazuje na tanim układzie McPherson z przodu i belce skrętnej z tyłu. W tym ostatnim przypadku prostota konstrukcji przekłada się akurat na niskie koszty serwisowania, a zatem bezsprzecznie jest zaletą. Tym bardziej że nie wpływa negatywnie na właściwości jezdne.

Niezależnie od obciążenia Rapid zachowuje się na drodze bardzo przewidywalnie. Jego możliwości trakcyjne z dużym zapasem przerastają potencjał bazowego silnika. Podczas jazdy dziurawą trasą transfogaraską w rumuńskich Karpatach podwozie świetnie wybierało nierów-ności i ani raz nie "dobiło" do ograniczników, choć samochód był bardzo obciążony.

Duży rozstaw osi stabilizuje auto podczas jazdy autostradowej.

75 KM na diecie

Porównanie: Skoda Rapid 1.2 TSI 105 Ambition, Skoda Rapid 1.2 TSI 85 Elegance

1,2-litrowy silnik w kompakcie? Czemu nie – w Skodzie Rapid spisuje się całkiem nieźle. czytaj więcej

Trzy cylindry i tylko 75 KM może zakrawać na żart w tym rodzinnym modelu, ale trzeba pamiętać, że Rapid jest lekki - waży zaledwie 1060 kg, a zatem tylko o 45 kg więcej niż bazowa Fabia. W mieście z tym silnikiem jeździ się znakomicie. W trasie utrzymanie stałej prędkości rzędu 120-130 km/h nie stanowi większego problemu. Przynajmniej na równej drodze. O bezpiecznym wyprzedzaniu lepiej natomiast zapomnieć, chyba że do dyspozycji są dwa pasy do jazdy w przód.

Nagrodą za słabe osiągi jest niskie zużycie LPG - zwykle od 7 do 9 litrów na każde 100 km. A ile benzyny pochłania funkcja dotrysku tego paliwa? Po każdym tankowaniu LPG, tankowaliśmy także (pod korek) "bezołowiówkę".

Test pokazał, że wszystko zależy nie - jak twierdzą niektórzy internauci - wyłącznie od obrotów, ale od dynamiki jazdy. Komputer sterujący wtryskiem analizuje pracę wtryskiwaczy LPG i dopiero na tej podstawie "dodaje" benzynę lub nie. 4 tys. obrotów nie jest zatem jedyną granicą. Możliwa jest także aktywacja dotrysku przy innych prędkościach obrotowych. Sprawdziliśmy - na 40 l LPG Rapid może potrzebować nawet 7 l benzyny. Ale zdarzało się, że po zużyciu pełnego zbiornika gazu z baku nie ubyła ani kropla. Przyjęta średnia 3 l/zbiornik jest zatem realna do uzyskania.

Instalacja LPG z dotryskiem benzyny

Aby chronić gniazda zaworowe do Skody Rapid montuje się instalację LPG, która przy pełnym obciążeniu silnika dotryskuje benzynę, a w sytuacjach skrajnych - przechodzi nawet na zasilanie benzyną.

Sekwencyjny wtrysk

Zdjęcie

Skody wyposaża Rapida w sprawdzoną instalację sekwencyjnego wtrysku firmy Landi Renzo. /Motor
Skody wyposaża Rapida w sprawdzoną instalację sekwencyjnego wtrysku firmy Landi Renzo.
/Motor

Zbiornik zamiast koła

Zdjęcie

We wnęce zmieścił się 40-litrowy zbiornik i zostało miejsce na narzędzia oraz zestaw naprawczy. /Motor
We wnęce zmieścił się 40-litrowy zbiornik i zostało miejsce na narzędzia oraz zestaw naprawczy.
/Motor

Przełącznik LPG

Zdjęcie

Wskazuje aktualny tryb zasilania. Górny rząd lampek odpowiada ilości gazu w zbiorniku. /Motor
Wskazuje aktualny tryb zasilania. Górny rząd lampek odpowiada ilości gazu w zbiorniku.
/Motor

Zawór w zderzaku

Zdjęcie

Ułatwia tankowanie, ale nie wygląda zbyt estetycznie. Mógł trafić pod klapkę wlewu benzyny. /Motor
Ułatwia tankowanie, ale nie wygląda zbyt estetycznie. Mógł trafić pod klapkę wlewu benzyny.
/Motor

W górach Rapid przejechał łącznie ok. 400 km

Zdjęcie

Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition /Motor

Zdjęcie

W Karpatach, na górskich serpentynach brakowało mocy, ale sytuację ratowała dobrze zestopniowana skrzynia biegów. Bardzo często trzeba było redukować przełożenia aż do drugiego biegu. /Motor
W Karpatach, na górskich serpentynach brakowało mocy, ale sytuację ratowała dobrze zestopniowana skrzynia biegów. Bardzo często trzeba było redukować przełożenia aż do drugiego biegu.
/Motor

Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition - przegląd po zakończeniu testu

Po ekspresowym przejechaniu 15 tys. km po najgorszych europejskich trasach oddaliśmy samochód do warsztatu, w którym zleciliśmy weryfikację stanu technicznego samochodu i kondycji instalacji LPG. Zawieszenie nie wykazywało żadnych luzów, w układzie napędowym nie pojawiły się wycieki. Jazdę po rumuńskich wertepach bez najmniejszego uszczerbku przetrwały także ładne, aluminiowe felgi. Fabryczny rozmiar opon 185/60 R15 to - jak się okazuje - rozsądne optimum.

Pomiar składu spalin

Zdjęcie

Po zakończeniu testu zbadaliśmy skład spalin: był w normie. Nie trzeba było także dolewać oleju. /Motor
Po zakończeniu testu zbadaliśmy skład spalin: był w normie. Nie trzeba było także dolewać oleju.
/Motor

Nowy i stary filtr po 10 tys. km

Zdjęcie

Filtr LPG nie uległ zabrudzeniu. Gaz tankowany na stacjach BP, Aral, Statoil i OMV był czysty. /Motor
Filtr LPG nie uległ zabrudzeniu. Gaz tankowany na stacjach BP, Aral, Statoil i OMV był czysty.
/Motor

Wystające śruby

Zdjęcie

Śruby mocujące zbiornik LPG są za długie – łatwo nimi o coś zahaczyć. To jedyny słaby punkt instalacji. /Motor
Śruby mocujące zbiornik LPG są za długie – łatwo nimi o coś zahaczyć. To jedyny słaby punkt instalacji.
/Motor

Czy Skoda Rapid 1.2 MPI z LPG się opłaca?

Skoda Rapid: benzyna kontra LPG

 Skoda Rapid 1.2 MPISkoda Rapid 1.2 MPI LPG
Cena wersji podstawowej43 800 zł*47 790 zł**
Różnica w cenie3990 zł
Śr. testowe zużycie paliwa (l/100 km)7,7 (Pb 95)9,0 (LPG) + 0,7 (Pb 95)
Koszt przejechania 100 km42,19 zł26,96 zł
Różnica w koszcie przejechania 100 km15,23 zł
Zwrot zakupu wersji LPGpo 26 198 km
*cena z uwzględnieniem upustu 4700 zł; **cena z upustem 4700 zł i dopłatą za LPG 3990 zł

Średnio na każde 40 litrów gazu Skoda zużywała ok. 3 l benzyny. Podczas łagodnej jazdy w trasie auto obywało się bez dotrysku benzyny.

Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition - podsumowanie

Test pokazał, że instalacji LPG z dotryskiem benzyny nie należy się obawiać. Wręcz przeciwnie - to bardzo dobre rozwiązanie, które chroni silnik zastępując systemy lubryfikacji gniazd zaworowych. Zużycie benzyny w trybie pracy na LPG zależy wyłącznie od kierowcy. Podczas delikatnej jazdy jest w zasadzie pomijalne, co czyni z Rapida wyjątkowo oszczędny środek transportu.

Używana Skoda Octavia II (2004-2013)

Skoda Octavia II to jedna z najlepszych rodzinnych propozycji na rynku wtórnym. Ale uwaga! Zakup tego auta nie gwarantuje bezproblemowej eksploatacji. czytaj więcej

Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition: nadwozie i wnętrze

Plusy:

 • obszerny bagażnik,
 • niezłe wyciszenie kabiny,
 • staranny montaż,
 • dobre fotele,
 • czytelne wskaźniki


Minusy:

 • wąskie wnętrze,
 • twarde plastiki


Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition: układ napędowy

Plusy:

 • zaskakująco kulturalna i cicha praca 3-cylindrowej jednostki napędowej,
 • świetna ręczna skrzynia biegów


Minusy:

 • ograniczona moc,
 • niewielki moment obrotowy


Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition: właściwości jezdne

Plusy:

 • proste i tanie w naprawach zawieszenie radzi sobie całkiem nieźle,
 • samochód zachowuje się pewnie zarówno kiedy jest pusty, jak też po obciążeniu


Minusy:

 • z tyłu znajdują się bębny hamulcowe, a nie tarcze


Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition: wyposażenie i cena

Plusy:

 • na liście opcji znajduje się wszystko, czego potrzebuje współczesny kierowca


Minusy:

 • instalacja LPG i kilka podstawowych elementów wyposażenia wywindowały cenę samochodu aż do 58 tys. zł

Dane techniczne: Skoda Rapid 1.2 MPI LPG Ambition

Silnikbenzynowy
Pojemność skokowa1198 cm3
Układ cylindrów/zaworyR3/12
Zasilaniewtrysk wielopunktowy
Moc maksymalna75 KM/5400
Maks. moment obrotowy112 Nm/3750
Napędprzedni
Skrzynia biegówman./5-biegowa
Hamulce (przód/tył)tarcz. went./bębnowe
Długość/szerokość/wysokość448/171/146 cm
Rozstaw osi259 cm
Średnica zawracania10,9 m
Masa/ładowność1060/535 kg
Pojemność bagażnika (min./maks.)550/1490 l
Poj. zbiornika paliwa (Pb 95/LPG)55/40 l
Opony185/60 R15
Osiągi (dane producenta)
Prędkość maksymalna175 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h13,9 s
Dane testowe
Przyspieszenie 0-100 km/h14,5 s
Elastyczność 60-100 km/h13,9 s (4. bieg)
Elastyczność 80-120 km/h23,2 s (5. bieg)
Hamowanie 100-0 km/h (zimne)36,3 m
Hamowanie 100-0 km/h (ciepłe)36,0 m
Poziom hałasu przy 100 km/h67,1 dB →
Rzeczywista prędkość*97 km/h
Liczba obrotów kierownicą3,0
Zużycie paliwa 
Dane producenta (miasto/trasa/cykl mieszany w l/100 km)8,1/4,6/5,9
Dane producenta - LPG (miasto/trasa/cykl mieszany w l/100 km)brak danych
Teoretyczny zasięg (benz.)930 km
Dane testowe (miasto/trasa/cykl mieszany w l/100 km)8,5/6,1/7,7
Dane testowe - LPG (miasto/trasa/cykl mieszany w l/100 km)11,8/7,7/9,2
Rzeczywisty zasięg (benz.+LPG)1050 km
Cena wersji podstawowej**48 500 zł
Cena58 050 zł
Wynik na tle całego segmentu: dobry → przeciętny słaby
*przy wskazaniu 100 km/h; **z tym samym silnikiem

Tekst: Jacek Ambrozik; zdjęcia: autor, Robert Brykała, Piotr Nurczyński

Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K - TEST

Skoda Octavia Combi, Volkswagen Golf Variant - PORÓWNANIE

Artykuł pochodzi z kategorii: Testy i porównania

Zobacz również

 • "Car" 3/2018

  Kolejne wydanie najszybszego magazynu motoryzacyjnego już w kioskach. A w nim m.in.: najlepsze auto w historii Porsche, porównanie Alpine A110 i Forda Fiesty ST, wizyta w fabryce Koenigsegga oraz... więcej