Kredyt i samochód od ręki? Kupujemy auto używane w komisie i... mierzymy czas!

Piątek, 30 marca 2018 (14:00)

Sprawdziliśmy, ile faktycznie trwa zakup na kredyt używanego samochodu w komisie. Kupujący dysponował wkładem 20%.

Zdjęcie

Klient wchodzi do komisu z zamiarem zakupu samochodu, a my zmierzymy czas do chwili wyjazdu autem. /Motor
Klient wchodzi do komisu z zamiarem zakupu samochodu, a my zmierzymy czas do chwili wyjazdu autem.
/Motor

Kiedyś zakup używanego samochodu był wyjątkowym wydarzeniem. Zakup na raty wydłużał całą procedurę nawet do tygodnia, a kupujący biegał z dokumentami, odwiedzając komis, bank, Urząd Komunikacji i ubezpieczyciela.

Dziś coraz częściej procedura trwa jeden dzień roboczy. Niektóre komisy chwalą się nawet, że czas można skrócić do kilku godzin, pod warunkiem, że kupujący wie, czego chce i jest dobrze przygotowany do zakupu, czyli zgromadził dokumenty i dysponuje kwotą na poczet wpłaty własnej (zwykle 20% wartości samochodu).

Reklama

Test praktyczny

Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ile w praktyce musi trwać procedura zakupu używanego samochodu w komisie przy założeniu, że kupujący ma przy sobie gotówkę na pierwszą wpłatę, dwa dokumenty ze zdjęciem i świadectwo o zarobkach. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą wymagany jest wydruk z CEIDG lub KRS, dowód osobisty reprezentanta firmy oraz prawo jazdy.

Zmierzyliśmy czas od wejścia do komisu aż do wyjazdu samochodem. Uwzględniliśmy czas potrzebny na formalności i oględziny samochodu.

Podczas przygotowywania materiału odwiedziliśmy kilka komisów, w których przeprowadziliśmy takie same symulacje. Okazało się, że czas był bardzo zbliżony. Powód jest prosty - każdy szanujący się komis współpracuje przynajmniej z jednym "ekspresowym" bankiem.

Na to uważaj

O ile czas załatwiania jest zbliżony, o tyle oprocentowanie kredytu może się różnić. Warto zadzwonić do komisu sprawdzić to z wyprzedzeniem.

KROK PO KROKU: POSZCZEGÓLNE ETAPY ZAKUPU SAMOCHODU NA KREDYT ORAZ CZAS ICH TRWANIA

1. WYBÓR KONKRETNEGO EGZEMPLARZA - 15 MINUT

Zdjęcie

komis /Motor

Nasz klient przeglądał wcześniej oferty z tego komisu w internecie, więc na miejscu musi jedynie odnaleźć upatrzony egzemplarz i upewnić się, że informacje z ogłoszenia były prawdziwe.

2. WSTĘPNE OGLĘDZINY - 45 MINUT

Zdjęcie

oględziny /Motor

Sprzedawca otwiera samochód, udostępnia czujnik grubości lakieru oraz historię serwisową. Wstępne oględziny przebiegają pomyślnie.

3. JAZDA PRÓBNA, SERWIS - 1 GODZINA 15 MINUT

Zdjęcie

jazda próbna /Motor

Tu czas zależy od kupującego. Może wykonać nie tylko jazdę próbną, ale także odwiedzić warsztat lub stację diagnostyczną i dokładnie sprawdzić samochód. Zwykle trwa to 1,5 godziny.

4. WERYFIKACJA DOKUMENTÓW - 30 MINUT

Zdjęcie

sprawdzanie dokumentów /Motor

Klient przegląda dokumenty samochodu, a sprzedawca załatwia kredyt. Potrzebuje do tego dwóch dokumentów ze zdjęciem, zaświadczenia o zarobkach oraz minimum 20% wpłaty własnej, co upraszcza formalności.

5. OCZEKIWANIE NA DECYZJĘ BANKU - 60 MINUT

Zdjęcie

oczekiwanie na decyzję banku /Motor

Dane klienta zostały przesłane do banku i trzeba poczekać na decyzję o przyznaniu kredytu. Czasem trwa to 15 minut, czasem godzinę. Klient musi w tym czasie cierpliwie poczekać.

6. OSTATNIE FORMALNOŚCI PRZED WYJAZDEM UBEZPIECZONYM SAMOCHODEM - 15 MINUT

Zdjęcie

wyjazd autem /Motor

Klient otrzymał wszystkie dokumenty samochodu, kluczyki, fakturę zakupu. Może już wyjechać z komisu swoim nowym nabytkiem. Sprzedawca informuje go o ewentualnych zabezpieczeniach antykradzieżowych.

OD WEJŚCIA DO KOMISU DO WYJAZDU ZAKUPIONYM SAMOCHODEM - 4 GODZINY 20 MINUT

Zdjęcie

wyjazd autem z komisu /Motor

Od chwili przekroczenia bramy komisu do chwili wyjazdu samochodem upłynęły 4 godziny i 20 minut. Tak się obecnie kupuje używany samochód na kredyt.

ZAKUP UŻYWANEGO AUTA NA KREDYT - TO BĘDZIE POTRZEBNE

Zdjęcie

dokumenty /Motor

- dowód osobisty

- prawo jazdy

- zaświadczenie o zarobkach

- 20% wpłaty własnej
CO PRZYSPIESZA ZAKUP?

  • Wybór konkretnego samochodu
  • Wcześniejsze umówienie terminu oględzin w serwisie
  • Wcześniejsze zgromadzenie potrzebnych dokumentów (można z wyprzedzeniem zadzwonić do komisu i dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba przygotować)
  • 20-30% wartości samochodu na pierwszą wpłatę

UWAGA: Przed wizytą w komisie warto odwiedzić kilka banków i dla porównania poznać wysokość oprocentowania kredytów samochodowych.

CO WYDŁUŻA ZAKUP?

Praktyka pokazuje, że klienci zapominają o zgromadzeniu potrzebnych dokumentów. Generuje to niepotrzebne nerwy i wydłuża transakcję.

  • Auta w komisie nie są ubezpieczone +30 min
  • Klient nie zarezerwował sobie miejsca na badanie techniczne przed zakupem +2 godziny
  • Klient nie dysponuje kwotą na wpłatę własną + 1 godzina
  • Auta w komisie nie mają tablic rejestracyjnych lub mają nieważne tablice (częsta sprawa w przypadku aut sprowadzanych) + 1 dzień

ZAKUP UŻYWANEGO AUTA NA KREDYT: PODSUMOWANIE

Doczekaliśmy czasów, w których zakup samochodu używanego na kredyt załatwia się w zasadzie od ręki. Formalności mogą trwać krócej niż wybór samochodu i badanie stanu technicznego. Podobne czy wręcz identyczne procedury obowiązują w rzetelnych komisach, firmach sprzedających samochody poleasingowe, a także u dealerów oferujących auta używane.

Tekst: Jacek Ambrozik, zdjęcia: Autor, Robert Magdziak; "Motor" 43/2017

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy firmie Eurosamochody.pl.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - jak wypełnić ją poprawnie – FORMALNOŚCI

Kupno, sprzedaż samochodu: umowa czy faktura? – PORADY

Sprawdzone i z gwarancją - programy sprzedaży samochodów używanych – SAMOCHODY UŻYWANE 

Artykuł pochodzi z kategorii: Samochody używane

Motor