Porównanie samochodów używanych: Citroen C4 II, Fiat Bravo, Opel Astra IV

Piątek, 21 kwietnia 2017 (15:06)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Te trzy używane kompakty w cenie 25-30 tys. zł trzymają wyrównany, wysoki poziom. O ewentualnej przewadze decydują tylko szczegóły.

Zdjęcie

Porównanie używanych kompaktów /Motor

CITROEN C4 II
lata produkcji: od 2010 r.
ceny: od 23 000 zł

FIAT BRAVO
lata produkcji: 2007-2014
ceny: od 14 000 zł

Reklama

OPEL ASTRA IV
lata produkcji: 2009-2015
ceny: od 23 000 zł

Różnice między kompaktowymi samochodami produkcji europejskiej nie są duże, co wynika z tego, że trudno jest zaoferować coś więcej przy tak silnej konkurencji cenowej. Dlatego rywalizujące w tym samym segmencie Citroen, Fiat i Opel z zewnątrz mogą wydawać się podobne.

Tajemniczy brak kombi

Citroen i Fiat same skazały się na pozostawanie samochodami drugiego wyboru - nie zaoferowano wyboru wersji nadwoziowych, ograniczając się do 5-drzwiowego hatchbacka. Brak kombi sprawił, że nie miały szans przy zakupach flotowych, które w Polsce stanowią większość rynku w ogólności. O skali błędu, jaki popełniono w Fiacie i Citroenie, może świadczyć liczebność ogłoszeniowa: portal Otomoto oferuje na sprzedaż ok. 250-300 Citroenów, niecałe 500 sztuk Fiatów i prawie 1400 egzemplarzy Opla Astry. A zarazem Astra to trzeci najczęściej wyszukiwany samochód w ogłoszeniach, więc jeśli ktoś chce kupić kompaktowego Opla, trzeba się pospieszyć i nie ma też dużego pola negocjacji cen.

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Który, z porównywanych kompaktów, byś wybrał?

 • 26%
 • 33%
 • 41%
głosów: 3121

W przypadku Fiata i Citroena oferty "wiszą" dłużej, a sprzedający są bardziej skłonni do rozmów o cenie. Ponadto w przypadku Fiata dominują starsze egzemplarze z lat 2007-2009, a tych nowszych (2010-2013) spotyka się niewiele, ponieważ sprzedaż tego samochodu szybko straciła impet. Fiata da się więc kupić najtaniej i w wartościach bezwzględnych, i porównując egzemplarze z tego samego rocznika. Znaczenie ma tu zarówno wiek konstrukcji, jak i niezbyt ceniona włoska marka. Opel i Citroen mają zbliżone ceny, ale w przypadku Opla w ogłoszeniach przeważają samochody z bazowym poziomem wyposażenia, najczęściej odkupione z flot i wystawiane dalej przez handlarzy. Citroena C4 najłatwiej kupić z importu, często z Francji. Prawie zawsze jest to wtedy wersja 1.6 HDi.

W przybliżeniu można uznać, że 21-25 tys. zł wystarczy na bardzo dobrego Fiata Bravo, natomiast Citroen i Opel wymagają budżetu ocierającego się o granicę 30 tys. zł.

Zdjęcie

CITROEN Model C4 zyskuje przewagę za sprawą najlepszych materiałów w kabinie. Niestety ma najmniej miejsca na nogi kierowcy: maks. 102 cm od pedałów do oparcia fotela. /Motor
CITROEN Model C4 zyskuje przewagę za sprawą najlepszych materiałów w kabinie. Niestety ma najmniej miejsca na nogi kierowcy: maks. 102 cm od pedałów do oparcia fotela.
/Motor

Zdjęcie

FIAT Najstarszy w zestawieniu jest Fiat i to widać. Polecamy poszukiwanie egzemplarza ze skórzaną kierownicą – plastik jest okropny. Szerokość wnętrza taka jak w Oplu. /Motor
FIAT Najstarszy w zestawieniu jest Fiat i to widać. Polecamy poszukiwanie egzemplarza ze skórzaną kierownicą – plastik jest okropny. Szerokość wnętrza taka jak w Oplu.
/Motor

Zdjęcie

OPEL Kontrowersyjna deska rozdzielcza Opla ma mnóstwo przycisków i wymaga sporo uwagi od kierowcy. Astra deklasuje konkurentów przestrzenią z przodu. /Motor
OPEL Kontrowersyjna deska rozdzielcza Opla ma mnóstwo przycisków i wymaga sporo uwagi od kierowcy. Astra deklasuje konkurentów przestrzenią z przodu.
/Motor

Duży i średnie

Citroen i Fiat są niemal identycznych rozmiarów. Główna różnica w wyglądzie zewnętrznym to silnie wznosząca się linia okien w Bravo, która sprawia że tylne szyby są dość małe. Szerokość wnętrza w obu modelach nie różni się, również przestrzeń z tyłu jest niemal identyczna. Różnica leży tylko w ilości miejsca z przodu przy maksymalnym odsunięciu fotela: Fiat ma go o 6 cm więcej, co wysocy kierowcy zdecydowanie odczują.

Opel Astra przewyższa długością Fiata i Citroena o 10-11 cm i o 9 cm w wymiarze rozstawu osi. Przekłada się to na znacznie większą ilość miejsca w kabinie. O dziwo jednak, Astra ma najmniejszy i najwęższy bagażnik, bez koła zapasowego pod podłogą. Samą podłogę można zamocować na 3 sposoby (FlexFloor). Zawsze można oczywiście dopłacić do kombi z jego 500-litrową przestrzenią bagażową, ale to już naprawdę długi samochód: ma aż 470 cm.

Fiat i Citroen dzielą też konstrukcję zawieszenia (choć same komponenty są oczywiście inne): z przodu kolumny McPhersona ze stalowymi wahaczami trójkątnymi, z tyłu belka skrętna. Opel ma z przodu aluminiowe wahacze z niewymiennymi sworzniami. Kiedy pojawi się luz na sworzniu, kierowca zapłaci ponad 500 zł za wymianę wahacza, a w Bravo i C4 wymieni sam sworzeń za 100-150 zł. Ponadto najbogatsze wersje Astry mają adaptacyjne zawieszenie FlexRide, gdzie jeden amortyzator kosztuje w serwisie 1200-1400 zł. Tyle że są one akurat nadzwyczaj trwałe.

Zdjęcie

CITROEN Szerokie, wygodne fotele z dobrym trzymaniem bocznym. Z tyłu: krótkie siedzisko kanapy (46 cm). /Motor
CITROEN Szerokie, wygodne fotele z dobrym trzymaniem bocznym. Z tyłu: krótkie siedzisko kanapy (46 cm).
/Motor

Zdjęcie

FIAT Fotele przednie mniejsze i nie tak wygodne jak w Citroenie, ale za to z tyłu jest więcej miejsca. /Motor
FIAT Fotele przednie mniejsze i nie tak wygodne jak w Citroenie, ale za to z tyłu jest więcej miejsca.
/Motor

Zdjęcie

OPEL Liczby nie kłamią: przy tym samym ustawieniu fotela w Astrze z tyłu jest o 7 cm przestronniej niż w C4. /Motor
OPEL Liczby nie kłamią: przy tym samym ustawieniu fotela w Astrze z tyłu jest o 7 cm przestronniej niż w C4.
/Motor

Detale, detale

W Astrze drażni konsola środkowa ze zbyt dużą liczbą przycisków, ale auto przekonuje wysokim komfortem jazdy. Obudowa kluczyka nadzwyczaj szybko się zużywa, ale to jedyna istotna wada jakościowa. Bravo dręczy kierowcę i pasażerów nadzwyczaj głośnym nawiewem i trzeszczącym mocowaniem radia w konsoli, a zajmujący lewą stronę bagażnika subwoofer jest w gruncie rzeczy zbyteczny - lepsza byłaby dodatkowa przestrzeń na bagaże. Nie ma jednak żadnego zastrzeżenia do pojemności bagażnika, a to że po położeniu foteli nie powstaje idealnie płaska powierzchnia, nie stanowi większego problemu. Oba wymienione samochody wyposażono w zbyt małe tarcze hamulcowe w odniesieniu do masy auta: właściwie co każdą wymianę klocków z przodu trzeba zamontować także nowe tarcze.

Detale Citroena zasługujące na plusa to: szerokie, wygodne fotele - najlepsze w zestawieniu i możliwość wyłączenia podświetlenia zegarów z wyjątkiem prędkościomierza - ze względu na dużą liczbę podświetlonych elementów na desce rozdzielczej C4 ta opcja naprawdę ma sens. Co do bujającego zawieszenia: to rzecz gustu, ale na wszelki wypadek odradzamy szybkie wjeżdżanie francuskim kompaktem w ciasne zakręty.

Zdjęcie

CITROEN Nawet mały ekran mono obsługuje możliwość konfiguracji ustawień pojazdu. /Motor
CITROEN Nawet mały ekran mono obsługuje możliwość konfiguracji ustawień pojazdu.
/Motor

Zdjęcie

FIAT Przycisk zwiększający siłę wspomagania kierownicy: parkingowy gadżet. /Motor
FIAT Przycisk zwiększający siłę wspomagania kierownicy: parkingowy gadżet.
/Motor

Zdjęcie

OPEL 37 przycisków. Na pewno nie obsłużysz ich bez odrywania wzroku od drogi. /Motor
OPEL 37 przycisków. Na pewno nie obsłużysz ich bez odrywania wzroku od drogi.
/Motor

Turbodiesel czy turbobenzyna?

Jeśli po dotarciu do tego miejsca ktoś decyduje się na Citroena C4, mamy dobrą radę: zostać przy dieslu 1.6 HDi. Wprawdzie w tej generacji C4 nie ma już prostej wersji bez filtra sadzy, ale nie należy panikować: mokry filtr FAP w Citroenie to wyjątkowo niezawodny układ, wymagający tylko uzupełniania płynu wspomagającego dopalanie sadzy, co kosztuje 400-500 zł. Suche filtry w Fiacie (1.6, 1.9, 2.0 Multijet) i Oplu (zwłaszcza w 1.7 CDTI) sprawiają więcej problemów i źle znoszą jazdę miejską.

Niedawno zamieszczaliśmy raport z eksploatacji Astry 1.7 CDTI, w której DPF całkowicie przestał działać przy przebiegu 150 000 km, narażając właścicielkę na wymianę wartą 3600 zł. W Bravo koszt jest podobny. Natomiast w Citroenie wymiana będzie nieco tańsza (2800-3000 zł, ewentualnie 1200 zł za filtr regenerowany).

W przypadku Fiata i Opla warto sięgnąć po benzynowe silniki z turbodoładowaniem: 1.4 T-Jet w Bravo i 1.4 T w Astrze. Są to różne silniki, oba jednak łączy to, że nie mają bezpośredniego wtrysku paliwa, można zasilać je LPG, a poważne usterki omijają je z daleka. Jedynie najmocniejsze Bravo 1.4 MultiAir (140-150 KM) może okazać się bardziej problematyczne ze względu na partię wadliwych modułów MultiAir - nowy kosztuje ponad 2500 zł.

Jednostki benzynowe w Citroenie nie należą do najbardziej udanych. W 1.6 VTi przepalają się cewki zapłonowe, pojawiają się też wycieki oleju. W 1.6 THP zbyt szybko poddaje się napinacz łańcucha rozrządu.

Zdjęcie

CITROEN 1,6-litrowy diesel o mocy 112 KM zużywa nawet poniżej 6 l/100 km. /Motor
CITROEN 1,6-litrowy diesel o mocy 112 KM zużywa nawet poniżej 6 l/100 km.
/Motor

Zdjęcie

FIAT Diesel 1.6 Multijet ma moc 120 KM, jego najmocniejszy punkt to trwałość. /Motor
FIAT Diesel 1.6 Multijet ma moc 120 KM, jego najmocniejszy punkt to trwałość.
/Motor

Zdjęcie

OPEL Astra nie zachwyca swoim 1,7-litrowym dieslem. Części są stosunkowo drogie. /Motor
OPEL Astra nie zachwyca swoim 1,7-litrowym dieslem. Części są stosunkowo drogie.
/Motor

Porównywane auta prezentują nadzwyczaj wyrównany poziom. Naszym zdaniem najmniej nieudanych detali ma Fiat, ale wygrywa on o włos.

CITROEN C4: HISTORIA MODELU

2004: pierwsza generacja Citroena C4
2010:
debiut C4 II generacji - model opisywany
2011: wersja DS4 - podobny przód i wnętrze, inna stylizacja tyłu
2014:
lifting na przełomie roku 2014 i 2015, nowe silniki e-THP i BlueHDi, wycofane silniki VTi

Citroen C4 II (2010-)

liczba zdjęć: 29

FIAT BRAVO: HISTORIA MODELU

2007: premiera Bravo, zastępuje ono model Stilo
2009:
wersja napędzana LPG (1.4 90 KM)
2010: lifting polegający na zmianie atrapy chłodnicy i dodaniu przyciemnianych reflektorów
2014: zakończenie produkcji; na następcę trzeba czekać do 2016 r. (Tipo)

Fiat Bravo (2007-2014)

liczba zdjęć: 26

OPEL ASTRA IV: HISTORIA MODELU

2009: prezentacja Astry IV hatchback
2010: Astra kombi (Sports Tourer)
2012: mała modernizacja, zmieniony grill, premiera wersji 3d i sedana
2013: w gamie silnik 1.6 Turbo i kabriolet Cascada
2015: debiutuje piąta generacja Astry

Opel Astra IV (2009-20015)

liczba zdjęć: 26

CITROEN C4 II, FIAT BRAVO, OPEL ASTRA IV: BAGAŻNIKI

Zdjęcie

CITROEN 410-1185 l to świetny wynik, bagażnik ma też duży otwór załadunkowy. /Motor
CITROEN 410-1185 l to świetny wynik, bagażnik ma też duży otwór załadunkowy.
/Motor

Zdjęcie

FIAT Pojemność ogranicza subwoofer z lewej strony. Według producenta: 400-1175 l. /Motor
FIAT Pojemność ogranicza subwoofer z lewej strony. Według producenta: 400-1175 l.
/Motor

Zdjęcie

OPEL Najwęższy otwór załadunkowy, podłoga także wąska. Pojemność: 370-1235 l. /Motor
OPEL Najwęższy otwór załadunkowy, podłoga także wąska. Pojemność: 370-1235 l.
/Motor

CITROEN C4: CHARAKTERYSTYKA, DANE TECHNICZNE

Klientów zniechęca brak wyboru wersji nadwoziowych. Jednak jeśli komuś podoba się ten zachowawczo stylizowany hatchback, doceni jego szeroki bagażnik z podłogą o regularnym kształcie oraz dużą ilość miejsca nad głowami pasażerów. Warto też pochwalić silniki Diesla z "mokrym" filtrem sadzy FAP. To jeden z nielicznych naprawdę nieproblematycznych filtrów w nowoczesnych autach - trzeba tylko uzupełniać płyn dopalający sadzę.

Zdjęcie

WYMIARY: długość: 433 cm, szerokość: 179 cm, wysokość: 149 cm, rozstaw osi: 261 cm /Motor
WYMIARY: długość: 433 cm, szerokość: 179 cm, wysokość: 149 cm, rozstaw osi: 261 cm
/Motor

Citroen C4 II (2010-): dane techniczne i osiągi

Wersja1.6 VTi
1.6 THP
1.6 HDi
2.0 HDi
Silnikbenzynowybenzynowy, turboturbodieselturbodiesel
Pojemność skokowa1598 cm31598 cm31560 cm31997 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/16R4/16R4/8R4/16
Moc maksymalna120 KM/6000156 KM/6000112 KM/3600150 KM/3750
Maksymalny moment obrotowy160 Nm/4250240 Nm/1400285 Nm/2000340 Nm/2000
Osiągi (dane producenta)     
Prędkość maksymalna193 km/h214 km/h190 km/h207 km/h
Przysp. 0-100 km/h12,2 s9,6 s12,4 s9,4 s
Średnie zużycie paliwa6,2 l/100 km6,3 l/100 km4,6 l/100 km4,9 l/100 km

FIAT BRAVO: CHARAKTERYSTYKA, DANE TECHNICZNE

Dobrze oceniamy wnętrze Bravo. Mimo wymiarów zewnętrznych prawie identycznych jak w C4 w środku jest przestronniej. Szkoda tylko, że tylne szyby są tak małe. Przeszkadzają: głośno pracujący nawiew i przypadki zgrzytania przy zmianie biegu z 5. na 6. Zawieszenie to wzór prostoty: z przodu kolumny McPhersona (wahacze z wymiennymi sworzniami), z tyłu belka skrętna. Szkoda, że bagażnik ogranicza subwoofer.

Zdjęcie

WYMIARY: długość: 434 cm, szerokość: 179 cm, wysokość: 149 cm, rozstaw osi: 260 cm /Motor
WYMIARY: długość: 434 cm, szerokość: 179 cm, wysokość: 149 cm, rozstaw osi: 260 cm
/Motor

Fiat Bravo (2007-2014): dane techniczne i osiągi

Wersja1.4 TB
1.4 Multiair
1.6 Multijet
2.0 Multijet
Silnikbenzynowy, turbobenzynowy, turboturbodieselturbodiesel
Pojemność skokowa1368 cm31368 cm31598 cm31956 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/16R4/16R4/16R4/16
Moc maksymalna120 KM/5000140 KM/5500105 KM/4000165 KM/4000
Maksymalny moment obrotowy200 Nm/1750230 Nm/1750290 Nm/1500360 Nm/1750
Osiągi (dane producenta)     
Prędkość maksymalna197 km/h204 km/h195 km/h215 km/h
Przysp. 0-100 km/h9,6 s8,9 s10,2 s8,2 s
Średnie zużycie paliwa6,3 l/100 km5,7 l/100 km4,8 l/100 km5,3 l/100 km

OPEL ASTRA: CHARAKTERYSTYKA, DANE TECHNICZNE

Jeśli chodzi o podwozie, Astra to lider nowoczesności: z przodu ma aluminiowe wahacze z niewymiennymi sworzniami (co podnosi koszt użytkowania), a z tyłu belkę skrętną z drążkami stabilizującymi. Zawieszenie jest dość trwałe, czego nie można powiedzieć o hamulcach: to ten sam problem, co w Bravo. Znany słaby punkt silnika 1.7 CDTI stanowi filtr cząstek stałych. Jeśli chodzi o wykończenie, szybko zużywa się obudowa kluczyka.

Zdjęcie

WYMIARY: długość: 442 cm, szerokość: 181 cm, wysokość: 151 cm, rozstaw osi: 269 cm /Motor
WYMIARY: długość: 442 cm, szerokość: 181 cm, wysokość: 151 cm, rozstaw osi: 269 cm
/Motor

Opel Astra IV (2009-20015): dane techniczne i osiągi

Wersja1.4 Turbo
1.6
1.7 CDTI
2.0 CDTI
Silnikbenzynowy, turbobenzynowyturbodieselturbodiesel
Pojemność skokowa1364 cm31598 cm31686 cm31956 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/16R4/16R4/16R4/16
Moc maksymalna120 KM/6000115 KM/6000125 KM/4000160 KM/4000
Maksymalny moment obrotowy200 Nm/1850155 Nm/4000280 Nm/2000350 Nm/1750
Osiągi (dane producenta)     
Prędkość maksymalna192 km/h188 km/h195 km/h215 km/h
Przysp. 0-100 km/h10,1 s11,7 s11,5 s9,0 s
Średnie zużycie paliwa5,9 l/100 km6,4 l/100 km4,6 l/100 km4,9 l/100 km

CITROEN C4 (2010-): TYPOWE USTERKI

 • Wycieki oleju w 1.6 VTi: z elektrozaworu pompy oleju i z okolic napinacza łańcucha rozrządu.
 • Usterki 1.6 THP - wadliwy napinacz łańcucha rozrządu, przepalone cewki zapłonowe.
 • Komunikaty o złym składzie spalin w dieslu.
 • Nie działa zamek tylnej klapy.

Zdjęcie

CEWKI ZAPŁONOWE: najczęściej przepalają się w wersji 1.6 VTi. Cena jednej: od 100 do 130 zł. /Motor
CEWKI ZAPŁONOWE: najczęściej przepalają się w wersji 1.6 VTi. Cena jednej: od 100 do 130 zł.
/Motor

FIAT BRAVO (2007-2014): TYPOWE USTERKI

 • Nietrwałe tarcze hamulcowe - za mała średnica w stosunku do masy auta.
 • Klekoczące plastiki przy niskich temperaturach.
 • Przypadki awarii aktywatora MultiAir w silnikach 1.4 140-150 KM.
 • W radiu zanika dźwięk - wada fabrycznego radioodtwarzacza.
 • Drobne wycieki oleju.

Zdjęcie

W RADIU CZASEM ZANIKA DŹWIĘK, trzeszczy w mocowaniu, a w nawiewach urywają się "kierownice". /Motor
W RADIU CZASEM ZANIKA DŹWIĘK, trzeszczy w mocowaniu, a w nawiewach urywają się "kierownice".
/Motor

OPEL ASTRA IV (2009-20015): TYPOWE USTERKI

 • Falujące obroty, zatkany DPF i zawór EGR - przypadłości diesla 1.7 CDTI.
 • Rozszczelniające się sprężarki klimatyzacji.
 • W silniku 1.4 T zużywa się dwumasowe koło zamachowe.
 • Nietrwałe tarcze hamulcowe - wytrzymują ok. 30 tys. kilometrów.
 • Obluzowane sprzęgło.

Zdjęcie

ALUMINIOWY WAHACZ, niewymienny sworzeń. Niepotrzebne podnoszenie kosztów w kompakcie. /Motor
ALUMINIOWY WAHACZ, niewymienny sworzeń. Niepotrzebne podnoszenie kosztów w kompakcie.
/Motor

UŻYWANE CITROEN C4 II, FIAT BRAVO I OPEL ASTRA IV: OCENA KOŃCOWA

1. MIEJSCE

Fiat Bravo: 4,5/5

2. MIEJSCE

Citroen C4 II: 4/5

3. MIEJSCE

Opel Astra IV: 3,5/5

Zdjęcie

Porównanie kompaktów. /Motor

UŻYWANE CITROEN C4 II, FIAT BRAVO I OPEL ASTRA IV: PODSUMOWANIE

Z sumy gwiazdek wynika że zwycięzcą jest Fiat. Nie znaczy to jednak, że dwa pozostałe auta odradzamy. Bravo to najlepszy wybór, jeśli szukasz modelu dającego choć minimum przyjemności z prowadzenia i mocnych silników benzynowych. Polecamy Citroena, jeśli priorytet stanowi zużycie paliwa: 1.6 HDi to mistrz oszczędności. Wreszcie polecamy także Opla, jeśli ktoś nie ma ochoty na długie poszukiwania i nie przeszkadza mu poflotowa przeszłość - Astra to model łatwy do kupienia.

Tekst: Tymon Grabowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 2/2017

Używany Citroen C4 (2004-2010) – OPINIE O SAMOCHODACH

Fiat Bravo (2007-) – SAMOCHODY UŻYWANE

Używany Opel Astra – PORADNIK KUPUJĄCEGO

Artykuł pochodzi z kategorii: Samochody używane

Motor

Zobacz również

 • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 2. – jak przygotować ogłoszenie

  Podpowiadamy, jak przygotować auto, a następnie ogłoszenie, żeby jak najskuteczniej dotrzeć do klientów i sprawnie sprzedać samochód. więcej