Porównanie samochodów używanych: Fiat Punto, Skoda Fabia, Toyota Yaris

Niedziela, 6 sierpnia 2017 (15:06)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Pięcioletnie auto miejskie to rozsądny wybór. Porównujemy popularną Fabię, wygodne Punto i niezawodnego Yarisa przez pryzmat sytuacji rynkowej.

Zdjęcie

Porównanie aut miejskich /Motor

FIAT PUNTO EVO
w produkcji: od 2009 r.*
ceny od: 15 000 zł
* w 2009 r. wprowadzono nazwę Punto Evo

SKODA FABIA
lata produkcji: 2006-2014
ceny od: 9000 zł

Reklama

TOYOTA YARIS
lata produkcji: od 2011 r.
ceny od: 22 000 zł

Samochodu miejskiego w wieku 5 lat nie sposób jeszcze nazwać zużytym, a przy tym ma on za sobą już okres najszybszego spadku wartości. Dlatego jego zakup jest sensowny.

Za Punto Evo z rocznika 2011-2012 trzeba zapłacić od 15 tys. zł za słabo wyposażony, trzydrzwiowy egzemplarz z dieslem do 26 tys. zł za 5-drzwiową, krajową wersję 1.4 od pierwszego właściciela. Przy tym warto zwrócić uwagę, że Punto, choć najmniej liczne w ogłoszeniach, jest też najłatwiejsze do nabycia od prywatnej osoby. Fabię i Yarisa odkupimy raczej od floty lub od użytkownika, który sam kupił je z wyprzedaży poleasingowej.

Ceny Fabii w wieku 5 lat także zaczynają się od 15 000 zł. Wszystkie auta mają oczywiście 5 drzwi, a najtańsze są białe diesle z wyjątkowo ubogim wyposażeniem i przebiegiem 230-260 tys. km. Za najdroższą Fabię z 2012 r. trzeba zapłacić 32 tys. zł: będzie to kombi (rywale są niedostępni w tej wersji) z benzynowym silnikiem 1.4. Co ciekawe, wolnossąca Fabia 1.4 86 KM kosztuje drożej niż mocniejsza 1.2 TSI - klienci cenią sobie prostszą konstrukcję i możliwość założenia instalacji gazowej.

Yaris jest zdecydowanie najdroższy: po pierwsze płaci się za renomę marki, po drugie - za to, że wciąż jest aktualnym modelem i zadebiutował najpóźniej z porównywanej trójki. Nie sposób kupić Yarisa II poniżej 22 000 zł, a realne oferty aut bez uszkodzeń wizualnych zaczynają się od ok. 25 000 zł za diesla z dużym przebiegiem. Kończą zaś na prawie 40 000 zł, przy czym najdroższy (i najlepiej wyposażony) jest wariant hybrydowy. Powstaje więc pytanie: czy warto dopłacać, żeby mieć Toyotę?

Zdjęcie

FIAT Ten wygląd tablicy przyrządów wprowadzono przy okazji liftingu z 2009 r. i zmiany nazwy na Punto Evo. Jednak najuboższe wersje wciąż miały starą deskę z 2005 r. /Motor
FIAT Ten wygląd tablicy przyrządów wprowadzono przy okazji liftingu z 2009 r. i zmiany nazwy na Punto Evo. Jednak najuboższe wersje wciąż miały starą deskę z 2005 r.
/Motor

Zdjęcie

SKODA Na zdjęciu wersja typowa dla rynku wtórnego: ręczna klimatyzacja i radio bez nawigacji. Limitowane odmiany jak Monte Carlo trafiają się niebywale rzadko. /Motor
SKODA Na zdjęciu wersja typowa dla rynku wtórnego: ręczna klimatyzacja i radio bez nawigacji. Limitowane odmiany jak Monte Carlo trafiają się niebywale rzadko.
/Motor

Zdjęcie

TOYOTA Porzucono znaną z wcześniejszych Yarisów koncepcję wskaźników pośrodku. Toyota wygląda w środku nowocześnie, tylko rzadko bywa dobrze wyposażona. /Motor
TOYOTA Porzucono znaną z wcześniejszych Yarisów koncepcję wskaźników pośrodku. Toyota wygląda w środku nowocześnie, tylko rzadko bywa dobrze wyposażona.
/Motor

Jeśli chodzi o wnętrze...

...Toyota wypada zaskakująco dobrze, biorąc pod uwagę, że jest najkrótsza w porównaniu. Ma jednak taki sam rozstaw osi jak Punto, a bagażnik - nawet trochę większy, choć w zestawieniu przestrzeni ładunkowych wygrywa Skoda. Różnice w wymiarach wnętrza należą do niewielkich, zaledwie 5-centymetrowych: najwięcej miejsca z przodu oferuje Yaris, z tyłu - Fabia, która ma także największą ładowność. W Yarisie można skorzystać z możliwości przesunięcia tylnej kanapy. Pozycja za kierownicą Skody przypomina tę z minivana ze względu na wysokie umieszczenie siedzeń. W Punto siedzi się nisko, w Yarisie - przeciętnie.

Warto jeszcze wspomnieć, że tablice przyrządów dość poważnie różnią się w zależności od wersji wyposażenia. Wyjątkowa sytuacja zachodzi w Punto Evo: można trafić na egzemplarze z lat 2011-2012 z deską rozdzielczą z modelu roku 2005 i to nie jest efekt napraw, tylko polityki Fiata - w najuboższym wariancie Punto Evo montowano wnętrze ze starego modelu. W przypadku Yarisa ekran centralny bywa najczęściej zastąpiony przez radio z przyciskami, a Fabia występuje z dwoma rodzajami konsoli środkowej: z miejscem na radio 2DIN lub 1DIN. Najczęstsza konfiguracja to fabryczne radio 1DIN i kieszonka poniżej. Plastiki w ubogich wersjach Fabii wyglądają najmniej zachęcająco, ale przynajmniej nie zużywają się zbyt szybko. Natomiast właściciele Fiatów narzekają na nieprzyjemny zapach w kabinie w ciepłe dni.

Zdjęcie

FIAT Duże fotele, ale dosyć słabo wyprofilowane. Miejsca pod dostatkiem, siedzi się dość nisko nad ziemią. /Motor
FIAT Duże fotele, ale dosyć słabo wyprofilowane. Miejsca pod dostatkiem, siedzi się dość nisko nad ziemią.
/Motor

Zdjęcie

SKODA Takie fotele to domena wersji Monte Carlo. Miejsca z przodu najmniej, a z tyłu najwięcej (wśród rywali). /Motor
SKODA Takie fotele to domena wersji Monte Carlo. Miejsca z przodu najmniej, a z tyłu najwięcej (wśród rywali).
/Motor

Zdjęcie

TOYOTA Porzucono znaną z wcześniejszych Yarisów koncepcję wskaźników pośrodku. Toyota wygląda w środku nowocześnie, tylko rzadko bywa dobrze wyposażona. /Motor
TOYOTA Porzucono znaną z wcześniejszych Yarisów koncepcję wskaźników pośrodku. Toyota wygląda w środku nowocześnie, tylko rzadko bywa dobrze wyposażona.
/Motor

Lepiej mieć cztery niż trzy

Wszystkie silniki Punto mają cztery cylindry. Dwucylindrowy wariant Twinair wprowadzono dopiero w 2012 r. (po kolejnym liftingu) i nie jest popularny. Możemy śmiało polecić wszystkie odmiany benzynowe, a szczególnie rzadko spotykaną wersję 1.4 T-Jet z turbodoładowaniem. Spokojniejszym kierowcom wystarczy wolnossące 1.2 lub 1.4 z 8-zaworową głowicą, oba dobrze dostosowane do pracy na LPG. W ofercie był także silnik 1.4 Multiair 105 KM bez doładowania - tu trzeba liczyć się z dość drogą w naprawie awarią modułu Multiair (nawet 3000 zł). Należy to jednak do rzadkości.

Do Punto Evo dostępne były diesle 1.3 i 1.6 Multijet. Na rynku przeważa ten pierwszy, ale nie polecamy go: męczy małym zakresem użytecznych obrotów i problematycznym filtrem sadzy.

Fabia średniego ryzyka

Na 3-cylindrowe silniki postawiła Skoda, która ma zarazem największą gamę jednostek napędowych. Bazowe jednostki 1.2 12V i 1.2 TDI (benzyna i diesel) mają 3 cylindry, co wyraźnie słychać przy obrotach biegu jałowego. Ale uwaga: już 1.2 TSI to silnik 4-cylindrowy o zupełnie innej konstrukcji, z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem. Największe wersje silnikowe to 1.4 i 1.6 (benzynowe) oraz 1.6 TDI.

Porównanie samochodów używanych: Citroen C4 II, Fiat Bravo, Opel Astra IV

Te trzy używane kompakty w cenie 25-30 tys. zł trzymają wyrównany, wysoki poziom. O ewentualnej przewadze decydują tylko szczegóły. czytaj więcej

Odradzamy 3-cylindrowego diesla, chyba że ktoś dojeżdża po kilkadziesiąt kilometrów do pracy - ale i wtedy lepiej wybrać 1.6 TDI, który pali realnie pół litra więcej na 100 km (ok. 5-5,5 l/100 km). Jeśli ktoś woli benzynową Fabię - warto poszukać 1.4 86 KM, ponieważ jednostki 3-cylindrowe mają dość nietrwały łańcuch rozrządu i cewki zapłonowe, a po 200 000 km zaczynają nieuchronnie zużywać olej. Najprzyjemniej jeżdżący wariant 1.2 TSI to także ten najbardziej ryzykowny. Nabywcy mogą zetknąć się z nadmiernym zużyciem oleju i koniecznością regeneracji turbosprężarki. Akurat do tego silnika części potrafią być drogie, podobnie jak i robocizna - stopień skomplikowania jest o wiele wyższy niż przy tradycyjnych silnikach.

Duży problem małego Yarisa

Gama silników Yarisa to 3-cylindrowy 1.0, 4-cylindrowy 1.33, diesel 1.4 i hybryda benzynowo-elektryczna (1.5 + "prąd"). O ile benzynowy 1.0 i diesel 1.4 sprawują się na razie bez zarzutów, o tyle dotarło do nas ostatnio kilka przypadków uszkodzenia jednostki 1.33 Dual VVT-i. Problem zaczyna się od trudnego uruchamiania silnika lub jego nagłego gaśnięcia. Niektórzy doświadczają zupełnego braku możliwości włączenia silnika. Problemem okazuje się znaczna ilość nagaru odkładająca się na zaworach, a prawdopodobna przyczyna to złe rozwiązanie recyrkulacji spalin - w komorze spalania jest za niska temperatura i nagar nie ma się jak wypalić. Producent zna problem i w ramach gwarancji wymienia komplet elementów układu tłokowo-korbowego. Naprawa pogwarancyjna nie wymaga tak dużej skali wymiany, ale nie eliminuje przyczyny i po paru latach pojawia się ten sam problem.

Inne usterki Yarisa nie są poważne. Jednak przy tak dużej różnicy cenowej najbardziej rozsądnym wyborem "miejskiego 5-latka" wydaje się Punto Evo.

FIAT PUNTO EVO, SKODA FABIA, TOYOTA YARIS: POPULARNE SILNIKI

Zdjęcie

PUNTO: 1.3 Multijet to popularny diesel. Małe spalanie jest jego jedyną zaletą. /Motor
PUNTO: 1.3 Multijet to popularny diesel. Małe spalanie jest jego jedyną zaletą.
/Motor

Zdjęcie

FABIA: 1.2 TSI 86-105 KM dobrze jeździ, ale zużywa olej przy wyższych obrotach. /Motor
FABIA: 1.2 TSI 86-105 KM dobrze jeździ, ale zużywa olej przy wyższych obrotach.
/Motor

Zdjęcie

YARIS: 1.33 Dual VVT-i jest oszczędny, ale ma problem ze zbieraniem się nagarów. /Motor
YARIS: 1.33 Dual VVT-i jest oszczędny, ale ma problem ze zbieraniem się nagarów.
/Motor

FIAT PUNTO: HISTORIA MODELU

2005: premiera rynkowa pod nazwą Grande Punto
2007: wersja sportowa Abarth Punto 1.4 T-Jet
2009: lifting, zmiana nazwy na Punto Evo
2012: kolejny lifting, nazwa to po prostu Punto
2014: wycofanie wersji T-Jet z oferty, nie sprzedaje się już także diesla

Fiat Punto Evo (2009-)

liczba zdjęć: 27

SKODA FABIA: HISTORIA MODELU

2000-2007: Fabia I gen.
2006: debiut Fabii II, z początku tylko hatchback
2007: rozpoczęcie sprzedaży
2008: Fabia Combi
2010: niewielki lifting, zastąpienie silnika 1.9 TDI przez 1.6 TDI, premiera sportowej wersji RS o mocy 180 KM
2014: debiut Fabii III

Skoda Fabia Monte Carlo (2011)

liczba zdjęć: 35

TOYOTA YARIS: HISTORIA MODELU

1998-2005: Yaris I
2005-2011: Yaris II
2011: premiera Yarisa III
2012: wersja Hybrid z silnikiem benzynowym 1.5 i silnikiem elektrycznym
2014: pierwszy lifting, zmieniony przód
2017: 2. lifting, nowa stylizacja i silnik 1.5 110 KM

Toyota Yaris (2011-)

liczba zdjęć: 32

UŻYWANY FIAT PUNTO EVO (OD 2009 R.): CHARAKTERYSTYKA, DANE TECHNICZNE

Samochód pozbawiony poważnych wad i zaopatrzony w tanie części. Ciekawostka: zwyciężył w teście 18 aut miejskich "Motoru" w kategorii przestronności. Nieregularnie spasowane blachy w nadwoziu nie muszą świadczyć o powypadkowej przeszłości, a raczej o swobodnym podejściu Włochów do montażu. Jednym z bardziej denerwujących drobiazgów w Punto są klekoczące podczas jazdy nadkola. Niewiele da się poradzić...

Zdjęcie

WYMIARY: długość: 407 cm, szerokość: 169 cm, wysokość: 149 cm, rozstaw osi: 251 cm /Motor
WYMIARY: długość: 407 cm, szerokość: 169 cm, wysokość: 149 cm, rozstaw osi: 251 cm
/Motor

Fiat Punto Evo (2009-): dane techniczne i osiągi

Wersja1.2
1.4
1.4 T-JET
1.3 M-JET
Silnikbenzynowybenzynowybenzynowy, turboturbodiesel
Pojemność skokowa1242 cm31368 cm31368 cm31248 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/8R4/8R4/16R4/16
Moc maksymalna65 KM/550077 KM/6000135 KM/500075 KM/4000
Maksymalny moment obrotowy102 Nm/3000115 Nm/3250206 Nm/1750190 Nm/1500
Osiągi (dane producenta)     
Prędkość maksymalna156 km/h165 km/h205 km/h165 km/h
Przysp. 0-100 km/h14,4 s13,2 s8,5 s13,6 s
Średnie zużycie paliwa5,2 l/100 km5,7 l/100 km5,6 l/100 km4,1 l/100 km

UŻYWANA SKODA FABIA (2006-2014): CHARAKTERYSTYKA, DANE TECHNICZNE

Ogromna popularność Skody Fabii powoduje "efekt forów internetowych" - nawet rzadko występujące usterki są wyolbrzymiane i budzą przestrach wśród potencjalnych nabywców. Nie da się ukryć, że zdarzały się przypadki poważnych awarii np. w 1.2 TSI, ale porównując ich natężenie z liczebnością Fabii w Polsce, stanowią margines. W dłuższej perspektywie najtańszy w eksploatacji będzie wariant 1.4 16V.

Zdjęcie

WYMIARY: długość: 400 cm, szerokość: 164 cm, wysokość: 150 cm, rozstaw osi: 245 cm /Motor
WYMIARY: długość: 400 cm, szerokość: 164 cm, wysokość: 150 cm, rozstaw osi: 245 cm
/Motor

Skoda Fabia (2006-2014): dane techniczne i osiągi

Wersja1.2
1.2 TSI
1.2 TDI
1.6 TDI
Silnikbenzynowybenzynowy, turboturbodieselturbodiesel
Pojemność skokowa1198 cm31197 cm31199 cm31598 cm3
Układ cylindrów/zaworyR3/12R4/8R3/12R4/16
Moc maksymalna70 KM/5400105 KM/500075 KM/420090 KM/4200
Maksymalny moment obrotowy112 Nm/3000175 Nm/1550180 Nm/2000230 Nm/1500
Osiągi (dane producenta)     
Prędkość maksymalna163 km/h191 km/h166 km/h176 km/h
Przysp. 0-100 km/h14,9 s10,1 s14,3 s12,6 s
Średnie zużycie paliwa5,5 l/100 km5,3 l/100 km3,8 l/100 km4,2 l/100 km

UŻYWANA TOYOTA YARIS (OD 2011 R.): CHARAKTERYSTYKA, DANE TECHNICZNE

Sześciobiegowe samochody miejskie wciąż należą do rzadkości - tu wypada wyróżnić Yarisa, który ma sześć biegów w wersji 1.33 i w dieslu. Wariant 1.0 musi dać sobie radę z pięcioma biegami. Dużym zainteresowaniem rynkowym cieszy się wariant Hybrid - benzynowo-elektryczne pojazdy Toyoty zyskały sobie już renomę niezawodnych. W odróżnieniu od Fabii 1.4 czy Punto 1.4, Yaris 1.33 niezbyt dobrze współpracuje z LPG.

Zdjęcie

WYMIARY: długość: 389 cm, szerokość: 169 cm, wysokość: 151 cm, rozstaw osi: 251 cm /Motor
WYMIARY: długość: 389 cm, szerokość: 169 cm, wysokość: 151 cm, rozstaw osi: 251 cm
/Motor

Toyota Yaris (2011-): dane techniczne i osiągi

Wersja1.0 VVT-i
1.3 DVVT-i
1.5 HYBRID
1.4 D-4D
Silnikbenzynowybenzynowybenzynowy + elektrycznyturbodiesel
Pojemność skokowa998 cm31329 cm31496 cm31364 cm3
Układ cylindrów/zaworyR3/12R4/16R4/16R4/16
Moc maksymalna69 KM/600099 KM/6000100 KM90 KM/3800
Maksymalny moment obrotowy95 Nm/4300125 Nm/4000111 + 169 Nm250 Nm/1800
Osiągi (dane producenta)     
Prędkość maksymalna155 km/h175 km/h165 km/h175 km/h
Przysp. 0-100 km/h15,3 s11,7 s11,8 s10,8 s
Średnie zużycie paliwa4,3 l/100 km5,4 l/100 km3,5 l/100 km3,9 l/100 km

UŻYWANY FIAT PUNTO EVO (OD 2009 R.): TYPOWE USTERKI

 • Zużycie łańcucha rozrządu, spalanie oleju - problemy z dieslami 1.3 M-Jet, ale dotyczą tylko najstarszych egzemplarzy.
 • Wycieki oleju z 1.6 M-Jet.
 • Odpadające i łomoczące osłony nadkoli.
 • Korozja układu wydechowego.
 • Śniedziejące połączenia elektryczne.

Zdjęcie

CHROBOTANIE PODCZAS JAZDY ma często prozaiczną przyczynę: odczepiło się plastikowe nadkole. /Motor
CHROBOTANIE PODCZAS JAZDY ma często prozaiczną przyczynę: odczepiło się plastikowe nadkole.
/Motor

UŻYWANA SKODA FABIA (2006-2014): TYPOWE USTERKI

 • Zużycie oleju i awarie turbosprężarek: zdarzają się w 1.2 TSI.
 • Zgrzytanie z łańcucha rozrządu, przepalone cewki zapłonowe: 1.2 12V.
 • Nieszczelności układu chłodzenia.
 • Nietrwałe tylne łożyska.
 • Wadliwa partia silników 1.4 TDI: luz na panewkach głównych wału korbowego.

Zdjęcie

SPRAWDŹ STAN OLEJU przed zakupem wersji 1.2 TSI. Bywa go mniej niż twierdzi sprzedający. /Motor
SPRAWDŹ STAN OLEJU przed zakupem wersji 1.2 TSI. Bywa go mniej niż twierdzi sprzedający.
/Motor

UŻYWANA TOYOTA YARIS (OD 2011 R.): TYPOWE USTERKI

 • Zbieranie się nagaru w silniku 1.33 Dual VVT-i: z czasem prowadzi do braku możliwości uruchomienia silnika - zawory przestają się zamykać.
 • Kamera cofania przestaje się włączać.
 • Przypadki korozji na klapie bagażnika.
 • Skrzypiąca obudowa tablicy przyrządów.

Zdjęcie

RDZA NA TYLNEJ KLAPIE to problem wszystkich generacji Yarisa. Na szczęście tylko estetyczny. /Motor
RDZA NA TYLNEJ KLAPIE to problem wszystkich generacji Yarisa. Na szczęście tylko estetyczny.
/Motor

UŻYWANE FIAT PUNTO EVO, SKODA FABIA, TOYOTA YARIS: OCENA KOŃCOWA

1. MIEJSCE

Fiat Punto: 4,5/5

2. MIEJSCE

Skoda Fabia: 4/5

2. MIEJSCE

Toyota Yaris: 4/5

Zdjęcie

Porównanie aut miejskich /Motor

UŻYWANE FIAT PUNTO EVO, SKODA FABIA, TOYOTA YARIS: PODSUMOWANIE

Postawiliśmy na Punto, bo to samochód przestronny, w dobrej cenie i łatwy do kupienia. Może nie zachwyca wykończeniem, ale... rywale też nie. Fabia przekonuje obecnością wersji kombi i szeroką gamą silników, jednak większość egzemplarzy to ubogo wyposażone samochody po flotach. Ten sam problem dotyczy kosztownego Yarisa. Wygląda on najbardziej nowocześnie, ma praktyczne wnętrze i będzie łatwy do odsprzedania, ale straszy poziomem cen i ryzykiem awarii silnika 1.33.

Tekst: Tymon Grabowski, zdjęcia: archiwum, Rafał Andrzejewski; "Motor" 15/2017

Używany Fiat Grande Punto/Punto Evo 1.4 77 KM (2005 -) – OPINIE O SAMOCHODACH

Skoda Fabia II (2007-) – SAMOCHODY UŻYWANE

Używana Toyota Yaris II (2005-2010) – OPINIE O SAMOCHODACH

Artykuł pochodzi z kategorii: Samochody używane

Motor

Zobacz również