Używana Toyota GT86

Czwartek, 13 września 2018 (14:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

GT86 jest jedną z najbardziej nietypowych Toyot ostatnich lat. To konstrukcyjny bliźniak Subaru BRZ, ma pod maską dwulitrowego boxera i napęd na tylne koła.

Zdjęcie

W cenie 60 tys. zł trudno o godnego, tylnonapędowego rywala dla używanej Toyoty GT86. /Motor
W cenie 60 tys. zł trudno o godnego, tylnonapędowego rywala dla używanej Toyoty GT86.
/Motor

Jedna wersja nadwozia, jeden silnik, jeden typ układu napędowego. Teoretycznie to niewiele, ale w praktyce w zupełności wystarcza do tego, by świetnie bawić się za kierownicą i pokochać japońskie coupe.

Zdjęcie

Ręce same układają się w prawidłowej pozycji na kierownicy. Takiego pięknie stylizowanego i dobrze zmontowanego kokpitu nie powstydziłyby się droższe samochody sportowe. /Motor
Ręce same układają się w prawidłowej pozycji na kierownicy. Takiego pięknie stylizowanego i dobrze zmontowanego kokpitu nie powstydziłyby się droższe samochody sportowe.
/Motor

W chwili premiery w 2012 r. GT86 kosztowała 129 000 zł. Obecnie najtańsze egzemplarze używane można kupić za połowę tej ceny. Duża liczba dostępnych egzemplarzy pochodzi z Polski. Auta są najczęściej kompletnie wyposażone. W salonach dopłaty wymagał jedynie metalizowany lakier.

Reklama

Wyceniana drożej o 7 tys. zł wersja Prestige miała skórzaną tapicerkę i podgrzewane fotele.

Nie rdzewieje, ale szumi

Nadwozie nie ma większych problemów z korozją. Po latach ujawniły się jednak pewne niedociągnięcia montażowe.

W wielu bezwypadkowych egzemplarzach delikatnie odstają przednie zderzaki (tuż przy błotnikach). Pomaga wymiana zaczepów (są dostępne w ASO), ale nie zawsze efekt końcowy jest idealny.

Po zakupie warto wymienić uszczelki bezramkowych szyb bocznych - stare zazwyczaj są już tak zużyte, że szumią podczas szybszej jazdy. Na problemy z domykaniem się okien pomaga kalibracja. Aby ją przeprowadzić, należy włączyć zapłon i przytrzymać przycisk opuszczania szyb aż do chwili charakterystycznego kliknięcia. Następnie operację powtórzyć w drugą stronę.

Zdjęcie

Po liftingu zestaw zegarów został rozbudowany o cyfrowy ekran, na którym można wyświetlać dane z komputera pokładowego. /Motor
Po liftingu zestaw zegarów został rozbudowany o cyfrowy ekran, na którym można wyświetlać dane z komputera pokładowego.
/Motor

Zdjęcie

Po lewej wyłącznik ESP, po prawej – Vehicle Stability Control Sport, czyli sportowy tryb ESP. /Motor
Po lewej wyłącznik ESP, po prawej – Vehicle Stability Control Sport, czyli sportowy tryb ESP.
/Motor

Pozytywnie zaskakuje jakość wykonania poszczególnych detali. Nic nie skrzypi, tworzywa sztuczne robią wrażenie wyszukanych, są świetnie dopasowane i nie wydzielają przykrych zapachów. Nigdzie nie widać oszczędności. Dominuje głęboka czerń. Zdobią ją matowe aluminium, odrobina karbonu i dawkowana z umiarem czerwień w formie obszyć na kierownicy, fotelach itp.

Zdjęcie

[1] Do uruchamiania silnika służy stylowy przycisk. [2] Klimatyzacja ma drogi czynnik 1234yf. Nabicie to 1000 zł! /Motor
[1] Do uruchamiania silnika służy stylowy przycisk. [2] Klimatyzacja ma drogi czynnik 1234yf. Nabicie to 1000 zł!
/Motor

2 litry, 200 KM

Efektem współpracy z Subaru jest nietypowy dla Toyoty, dwulitrowy, wolnossący silnik z przeciwsobnym układem cylindrów (boxer).

Po uruchomieniu tej trwałej jednostki słychać soczyste "bruumm". Jeśli dodatkowo pojawia się charakterystyczny odgłos świerszczy, oznacza to, że zaczyna się zużywać pompa wysokiego ciśnienia paliwa. Na szczęście można z tym jeszcze długo jeździć.

Zdjęcie

Wolnossący silnik z przeciwsobnym układem cylindrów powstał we współpracy z Subaru. Innowacją jest podwójny wtrysk paliwa – pośredni i bezpośredni. /Motor
Wolnossący silnik z przeciwsobnym układem cylindrów powstał we współpracy z Subaru. Innowacją jest podwójny wtrysk paliwa – pośredni i bezpośredni.
/Motor

Jednostka z przeciwsobnym układem cylindrów kręci się do 7500 obr./min. Do 3 tys. jest łagodna i zaskakująco oszczędna. Powyżej bierze się ochoczo do pracy, a od 5 tys. obr. zaczyna wręcz nowe życie i daje z siebie wszystko. Aby nie brakło jej pary, każdy cylinder wyposażono w dwa wtryskiwacze. Jeden wkręcono bezpośrednio do komory spalania, drugi tradycyjnie do kolektora ssącego. Paradoksalnie, taki układ gwarantuje nie tylko swobodną pracę w całym zakresie obrotów, ale także wyjątkowo oszczędne obchodzenie się z paliwem. Jeśli kierowca nie przekracza 3 tys. obr./min, GT 86 na każde 100 km potrzebuje zaledwie 8,5 litra benzyny (producent zaleca E98). I to w mieście. Podczas szybkiej, ale nie wyścigowej jazdy w trasie zużycie jest o ponad pół litra mniejsze.

Zdjęcie

Sportowe fotele świetnie trzymają ciało na zakrętach. Dostęp na kanapę jest natomiast mocno ograniczony. /Motor
Sportowe fotele świetnie trzymają ciało na zakrętach. Dostęp na kanapę jest natomiast mocno ograniczony.
/Motor

Typowy, niski przebieg

Opisywany model to zazwyczaj drugi samochód w rodzinie. Przekłada się to na niskie przebiegi - większość oferowanych egzemplarzy nie przejechała jeszcze 150 tys. km i znajduje się w niezłej kondycji. Poważne problemy z silnikami należą do rzadkości. Jeśli już coś się trafia, zazwyczaj chodzi o nadmierne zużycie oleju lub o jego niewielkie wycieki.

Wiele sprowadzanych egzemplarzy ma przekładnię automatyczną i łopatki do zmiany biegów pod kierownicą. Szkoda, że jest to zwykły automat, który pogarsza osiągi.

Zdjęcie

Tylne oparcie składa się na płasko, dzięki czemu bardzo łatwo można powiększyć pojemność bagażnika z 243 do 480 l. /Motor
Tylne oparcie składa się na płasko, dzięki czemu bardzo łatwo można powiększyć pojemność bagażnika z 243 do 480 l.
/Motor

Toyota GT86 (2012-): dane techniczne i osiągi

Toyota GT862.0 D-4S
Silnikbenzynowy
Pojemność skokowa1998 cm3
Układ cylindrów/zaworyB4/16
Moc maksymalna200 KM/7000
Maksymalny moment obrotowy250 Nm/6400
Osiągi (dane producenta)     
Prędkość maksymalna226 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h7,6 s
Średnie zużycie paliwa8,5 l/100 km

UŻYWANA TOYOTA GT86 (2012-): HISTORIA MODELU

2012: premiera Toyoty GT86 i bliźniaczego modelu Subaru BRZ

2013: limitowana seria 86 sztuk Cup Edition (drobne różnice w stylizacji)

2016: niewielka modernizacja

Zdjęcie

Z zewnątrz prawie nie widać przeprowadzonych zmian, choć zderzaki i spojlery są nowe. /Motor
Z zewnątrz prawie nie widać przeprowadzonych zmian, choć zderzaki i spojlery są nowe.
/Motor

Zdjęcie

Wewnątrz pojawiła się nowa, wielofunkcyjna kierownica, producent zaproponował nowe wzory tapicerek. Zmieniono nieco charakterystykę silnika i kalibrację ESP. /Motor
Wewnątrz pojawiła się nowa, wielofunkcyjna kierownica, producent zaproponował nowe wzory tapicerek. Zmieniono nieco charakterystykę silnika i kalibrację ESP.
/Motor

UŻYWANA TOYOTA GT86 (2012-): TYPOWE USTERKI I PROBLEMY

  • Wycieki oleju z tylnej części silnika. Winne są kiepskie uszczelniacze wału.
  • Głośna praca pompy paliwa. Jedyne co można zrobić, to ją wymienić.
  • Do bagażnika dostaje się woda przez tylne lampy. Trzeba samodzielnie wykonać nowe uszczelki (w internecie ogłaszają się także drobni, prywatni wytwórcy).

Zdjęcie

Zawieszenie jest trwałe. Jeśli coś stuka, to najczęściej tylko łączniki stabilizatorów. /Motor
Zawieszenie jest trwałe. Jeśli coś stuka, to najczęściej tylko łączniki stabilizatorów.
/Motor

UŻYWANA TOYOTA GT86 (2012-): PODSUMOWANIE

Toyota GT86 to jeden z najtańszych samochodów w swojej klasie. Jeśli ograniczymy wybór do aut z tylnym napędem, w zasadzie pozostanie bezkonkurencyjna. Pozornie niewielka moc 200 KM jak najbardziej wystarcza, właściwości jezdne nie budzą zastrzeżeń, a trwałość i niskie zużycie paliwa pozytywnie zaskakują.

Zdjęcie

Dwudrzwiowe nadwozie zostało skonstruowane z myślą o osobach siedzących z przodu. Z tyłu zmieszczą się kolejne dwie, ale będzie im niewygodnie. /Motor
Dwudrzwiowe nadwozie zostało skonstruowane z myślą o osobach siedzących z przodu. Z tyłu zmieszczą się kolejne dwie, ale będzie im niewygodnie.
/Motor

OCENA 4/5

Oceny: 1 - niepolecany; 2 - warunkowo godny zainteresowania; 3 - godny zainteresowania; 4 - polecany; 5 - szczególnie polecany

Toyota GT86 (2012-)

liczba zdjęć: 50

Tekst: Jacek Ambrozik, zdjęcia: archiwum; "Motor" 15/2018

Toyota GT 86 Prestige - test – TESTY I PORÓWNANIA

Subaru BRZ - test – TESTY I PORÓWNANIA

Artykuł pochodzi z kategorii: Samochody używane

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 2. – jak przygotować ogłoszenie

    Podpowiadamy, jak przygotować auto, a następnie ogłoszenie, żeby jak najskuteczniej dotrzeć do klientów i sprawnie sprzedać samochód. więcej