Używane BMW serii 5 E60/61 (2003-2010) – poradnik kupującego

Środa, 5 kwietnia 2017 (00:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

BMW serii 5 E60 ma już 13 lat, ale dopracowany układ napędowy i potężne silniki wciąż czynią go bardzo atrakcyjną propozycją na rynku wtórnym.

Zdjęcie

BMW serii 5 /Motor

BMW SERII 5 (E60/61)
lata produkcji: 2003-2010
ceny: od 23 000 zł

Tam, gdzie kończą się możliwości popularnych modeli klasy średniej, zabawa z BMW serii 5 E60 dopiero się zaczyna. Najsłabszy silnik benzynowy ma 169 KM, a najsłabszy diesel - 163 KM. I właśnie to w połączeniu z solidnie wykonanym nadwoziem i dobrze zestrojonym układem jezdnym wciąż nie pozwala odejść niemłodej już "piątce" na zasłużoną emeryturę.

Reklama

Zdjęcie

PRZED LIFTINGIEM Ten kokpit ma już 13 lat, ale wciąż wygląda interesująco. Cechy szczególne wersji przed liftingiem: przełączniki do otwierania szyb na górnej części drzwi, starszy typ lewarka automatycznej skrzyni. /Motor
PRZED LIFTINGIEM Ten kokpit ma już 13 lat, ale wciąż wygląda interesująco. Cechy szczególne wersji przed liftingiem: przełączniki do otwierania szyb na górnej części drzwi, starszy typ lewarka automatycznej skrzyni.
/Motor

Zdjęcie

PO LIFTINGU Wnętrze po liftingu najłatwiej rozpoznać po nowym wykończeniu drzwi i innej lokalizacji przełączników do sterowania szybami – są teraz na wysokości kolana, pod głośnikiem. Nowy jest także iDrive. /Motor
PO LIFTINGU Wnętrze po liftingu najłatwiej rozpoznać po nowym wykończeniu drzwi i innej lokalizacji przełączników do sterowania szybami – są teraz na wysokości kolana, pod głośnikiem. Nowy jest także iDrive.
/Motor

Zakup i ubezpieczenie

Na zadbany egzemplarz z początkowego okresu produkcji (lata 2003-2005) trzeba przygotować ok. 30 tys. zł. Dla porównania przypominamy, że taki budżet wystarczy na zakup Opla Insigni lub Forda Mondeo z 2010 roku.

Spore będą także wydatki na ubezpieczenie. W dzisiejszych czasach trudno podać precyzyjną wartość składki OC, ale wyliczyliśmy ją szacunkowo, dla osoby w wieku 35 lat, mieszkającej w Warszawie, posiadającej 30% zniżki. Za OC dla BMW 520d z 2005 roku z przebiegiem 260 tys. km trzeba zapłacić od 1150 do 2 tys. zł. Pakiet OC/AC winduje kwotę do poziomu 2-2,8 tys. zł za rok. Okazuje się, że analogiczne opłaty za wersję 530d nie będą dużo wyższe. Widełki OC to 1300 -1900 zł, a OC i AC: 1800-3500 zł.

Nie kupujcie oczami

Nawet najstarsze BMW E60 wystawiane w ogłoszeniach mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Jak dowiedzieliśmy się od zawodowych sprzedawców samochodów, uwagę potencjalnych nabywców przyciągają zawsze trzy podstawowe szczegóły. W kolejności są to atrakcyjne felgi z dobrym ogumieniem, starannie umyte, wypolerowane nadwozie i schludne wnętrze z możliwie jak najbogatszym wyposażeniem. Taki "pakiet zalet" skutecznie odwraca uwagę od wysokiego przebiegu, niejasnej historii serwisowej czy śladów napraw powypadkowych, nad którymi bardzo łatwo przechodzi się do porządku dziennego, bo "przecież to BMW, a wszystkie starsze BMW muszą mieć już na swoim koncie jakąś naprawę blacharską".

Zdjęcie

Jakość wykończenia wnętrza jest bardzo wysoka. (kliknij, żeby powiększyć)
/Motor

Nasza rada: warto się trochę postarać i wyszukać oferty faktycznie bezwypadkowe lub takie, w których malowany był tylko jeden element, z możliwie niewielką liczbą poprzednich właścicieli (dwóch lub trzech dla auta 10-letniego to sukces). Stanem kół nie warto natomiast zawracać sobie głowy. Fabrycznie nowy zestaw ładnych felg aluminiowych (zamienniki) i opon w rozmiarze 16 cali kosztuje ok. 2500 zł. Jeśli auto ma robić piorunujące wrażenie - za 4500 zł można kupić komplet 18-calowy.

W każdym z przypadków zysk jest taki, że kupujemy zadbane auto w rozsądnej cenie i nowe felgi z nowymi oponami, które przy tylnym napędzie i sporej mocy mają przecież niebagatelne znaczenie. Warto dodać, że oryginalne i drogie opony RunFlat stosowane fabrycznie nie są wymagane. Co więcej - zastosowanie dobrych opon tradycyjnych poprawia komfort i trakcję.

Wniosek jest prosty - najlepiej poszukać skromnie wyglądającego egzemplarza z pewnego źródła i po zakupie odświeżyć lakier oraz dokupić koła.

Zdjęcie

SEDAN (E60) Klapa jest szeroka, co ułatwia załadunek dość płytkiego bagażnika o pojemności 520 litrów. Tuż pod linią szyby są dźwignie, którymi można zwolnić blokady tylnego oparcia. /Motor
SEDAN (E60) Klapa jest szeroka, co ułatwia załadunek dość płytkiego bagażnika o pojemności 520 litrów. Tuż pod linią szyby są dźwignie, którymi można zwolnić blokady tylnego oparcia.
/Motor

Zdjęcie

KOMBI (E61) Wzorowo ukształtowany bagażnik jest świetnie wykończony i bardzo pakowny. Ma pojemność 500-1650 l. /Motor
KOMBI (E61) Wzorowo ukształtowany bagażnik jest świetnie wykończony i bardzo pakowny. Ma pojemność 500-1650 l.
/Motor

Jak starzeje się BMW?

Samochód świetnie opiera się upływowi czasu. Nadwozie jest bardzo starannie zabezpieczone przed korozją. Bezwypadkowe egzemplarze wciąż mogą wyglądać jak nowe. Jeśli ktoś planuje przed zakupem zbadać grubość lakieru, powinien pamiętać, że maska oraz przednie błotniki są wykonane ze stopów lekkich (wymaga to zastosowania lepszego czujnika). Uwaga - fabryczna grubość lakieru może dochodzić nawet do 180 μm (w tańszych modelach zazwyczaj jest to 120 μm).

Równie ważne jak badanie lakieru są oględziny podwozia. Bardzo często po budżetowych naprawach powypadkowych pozostają ślady w postaci brakujących lub popękanych osłon silnika, nadkoli. Generalnie to właśnie brak wszelkiego rodzaju drobnych detali powinien budzić podejrzenia. Chodzi o to, że wszelkie maskownice, listwy, zaślepki są zazwyczaj drogie i trudno dostępne, więc sprzedający często rezygnują z zakupu brakujących elementów.

Zdjęcie

Wszystkie kombi są wyposażone w relingi dachowe. Barwione szyby boczne były popularną opcją. /Motor
Wszystkie kombi są wyposażone w relingi dachowe. Barwione szyby boczne były popularną opcją.
/Motor

Jeśli benzyna, to "6"

Najtańsze w eksploatacji są przedliftingowe wersje benzynowe. Nie sprawiają zbyt wielu problemów eksploatacyjnych, mają pośredni wtrysk paliwa, hydrauliczną regulację luzu zaworowego i w razie konieczności można je przystosować do zasilania LPG.

Trzeba jednak zaznaczyć, że są to wyłącznie jednostki 6-cylindrowe, co oznacza, że za dobrą instalację trzeba zapłacić ok. 4500 zł. Najniższe ceny w ogłoszeniach mają bazowe modele 520i, ale my polecamy mocniejsze 523i lub 525i, ponieważ zużywają podobne ilości paliwa, ale mają znacznie lepsze osiągi.

Jednostki V8 oraz V10 (wersja M) to już propozycje dla koneserów. Egzemplarze w idealnym stanie cieszą się wręcz zaskakująco dużym wzięciem

Oferowany po liftingu, jedyny 4-cylindrowy silnik benzynowy w gamie ma już bezpośredni wtrysk benzyny i niestety jest awaryjny (psują się rozrząd i wtryskiwacze).

Przewodnik po silnikach BMW

Kompendium wiedzy dla użytkowników i kupujących. W kolejnej części naszego przewodnika prezentujemy popularne jednostki BMW. Które z nich są godne polecenia, a które odstraszają awariami? czytaj więcej

Diesle: 4 lub 6

Kolejny poziom cenowy wyznaczają dwulitrowe diesle. Tu znów najtańsze w naprawach okazują się starsze silniki M47N, czyli czterocylindrowe z łańcuchem rozrządu zamontowanym w przedniej części (od strony chłodnicy). Problem jednak w tym, że zazwyczaj są już mocno zużyte.

Wersje nowsze (rodzina N47) pracują ciszej, mają lepsze osiągi, ale ich słabą stroną jest niedopracowany łańcuchowy rozrząd. Wielu świeżo upieczonych nabywców jest zaskoczonych faktem, że tuż po zakupie samochodu muszą dołożyć ok. 3500 zł na wymianę tego elementu. Podana cena obowiązuje w nieautoryzowanych, wyspecjalizowanych serwisach. W ASO faktura za taką usługę opiewa zazwyczaj na kwotę dwukrotnie wyższą.

Osoby, które mogą się pogodzić ze zużyciem paliwa rzędu 8-9 l w mieście, powinny zainteresować się dieslami 6-cylindrowymi. Są wyjątkowo udane, a najlepszym z nich jest model 530d z pojedynczą turbosprężarką. Początkowo oferowano go w wersji 218 KM, później także 197 i 235 KM. Plusem tej jednostki są nie tylko dobre osiągi, ale także bardzo przyjemny odgłos pracy - zarówno na wolnych obrotach, jak też podczas przyspieszania. Ciekawą propozycją jest podwójnie doładowany model 535d (286 KM). Ma doskonałe osiągi, a pod względem trwałości nie odbiega zbytnio od wersji z jedną turbosprężarką.

Zdjęcie

BMW serii 5 /Motor

Usterka czy zużycie?

Liczniki używanych BMW E60/61 wystawionych do sprzedaży wskazują zazwyczaj od 200 do 300 tys. km. Nawet jeśli jest to tzw. "przebieg autostradowy", trzeba się liczyć z objawami typowego, eksploatacyjnego zużycia, które nie mają nic wspólnego z usterkowością.

Przykładem jest niestabilne zachowanie na zakrętach (tył buja się tak, jak gdyby brakowało powietrza w kołach). Taki objaw zazwyczaj świadczy o zużyciu tulei "pływających" tylnych wahaczy (fot. niżej). Części są tanie, ale naprawa kłopotliwa. Koszt kompletu wynosi zwykle ok. 500 zł.

Zdjęcie

(kliknij, żeby powiększyć)
/Motor

W przypadku wersji 6-cylindrowych 530d/218 KM oraz 525d/177 KM normą są popękane stalowe kolektory wydechowe. Można je zastąpić trwałymi zamiennikami żeliwnymi. W większości diesli szwankują kolektory ssące, w których obluzowują się klapy sterujące przepływem powietrza. P

otrafią odpaść i mogą zostać zassane do komór spalania, niszcząc zawory i tłoki. Alternatywą dla wymiany kolektora jest usunięcie klap i "zastąpienie" ich zaślepkami.

W wersjach z napędem na cztery koła xDrive szybko zużywa się sprzęgło, skrzynia rozdzielcza, przednie półosie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przeciwieństwie do Audi napęd na 4 koła obniża wartość używanego BMW. Większość nabywców preferuje bowiem mniej awaryjne i świetnie prowadzące się "tylnonapędówki".

Podczas oględzin przed zakupem obowiązkowo należy sprawdzić stan przekładni kierowniczej. Zepsuty układ adaptacyjnego wspomagania (był opcją) to zmora samochodów odbudowanych po wypadkach. Objawem może być krzywo ustawiona kierownica.

BMW SERII 5 E60/61 (2003-2010): HISTORIA

2003: premiera BMW serii 5 w wersji sedan (oznaczenie E60)
2004: do gamy dołącza kombi (oznaczenie E61)
2007: niewielka modernizacja, oznaczenie LCI (nowe lampy, zderzaki, progi, inne panele drzwi, zmieniona lokalizacja przycisków do otwierania okien)
2010: nowa generacja - BMW F10

Zdjęcie

PRZED LIFTINGIEM Ogólny zarys auta nie uległ zmianie do końca produkcji. /Motor
PRZED LIFTINGIEM Ogólny zarys auta nie uległ zmianie do końca produkcji.
/Motor

Zdjęcie

PO LIFTINGU (MODEL 2007 r.) Nowy wlot w zderzaku i świecące paski w tylnych lampach. /Motor
PO LIFTINGU (MODEL 2007 r.) Nowy wlot w zderzaku i świecące paski w tylnych lampach.
/Motor

BMW SERII 5 E60/61 (2003-2010): WERSJE NADWOZIOWE

SEDAN (E60)

Sedan - ta wersja przeważa na polskim rynku wtórnym. Za wyborem tego modelu przemawiają dwie zalety: ma klasyczną linię i rzadziej się psuje, ponieważ nie ma pneumatycznego tylnego zawieszenia.

Zdjęcie

WYMIARY: długość: 484 cm, szerokość: 185 cm, wysokość: 147 cm, rozstaw osi: 289 cm /Motor
WYMIARY: długość: 484 cm, szerokość: 185 cm, wysokość: 147 cm, rozstaw osi: 289 cm
/Motor

KOMBI (E61)

Kombi - można je kupić w lepszym stanie. Ceny używanych na podobnym poziomie co sedanów, ale zazwyczaj są bardziej zadbane, ponieważ najczęściej służą do zwykłej, spokojnej jazdy z rodziną.

Zdjęcie

WYMIARY: długość: 484 cm, szerokość: 185 cm, wysokość: 149 cm, rozstaw osi: 289 cm /Motor
WYMIARY: długość: 484 cm, szerokość: 185 cm, wysokość: 149 cm, rozstaw osi: 289 cm
/Motor

WERSJA SPECJALNA: BMW M5 (SEDAN I KOMBI)

Używane BMW M5 E60 już nie tanieją. Minimalna kwota na zakup to 50 tys. zł. Nic dziwnego - to ostatnie BMW serii M5 z silnikiem V10 (następca ma V8).

Zdjęcie

BMW M5 /Motor

W Europie samochód najczęściej występuje ze zautomatyzowaną przekładnią SMG (skrzynia mechaniczna ze sterowaniem automatycznym), która ze względu na awaryjność i koszty napraw okazała się najsłabszym ogniwem tego potężnego modelu. Sporadycznie trafiają się wersje z 6-biegowym manualem, ale to unikaty z... USA (po 2006 r.).

Zdjęcie

Wnętrze M5 wyróżniają kolorystyka, sportowe fotele i kierownica oraz... charakterystyczny lewarek skrzyni biegów SMG. /Motor
Wnętrze M5 wyróżniają kolorystyka, sportowe fotele i kierownica oraz... charakterystyczny lewarek skrzyni biegów SMG.
/Motor

SERWIS BMW

Każda "piątka" jest wyposażona w komputer pokładowy, który wyznacza terminy przeglądów oceniając zużycie oleju, klocków, filtra DPF.

Zdjęcie

Widok na ekran konsoli centralnej, który wyświetla menu serwisowe. /Motor
Widok na ekran konsoli centralnej, który wyświetla menu serwisowe.
/Motor

Po naciśnięciu gałki iDrive na ekranie wyświetla się menu główne. Pokrętłem należy wybrać pozycję SERVICE. Pojawi się menu serwisowe, a w nim status poszczególnych podzespołów. Przekroczenia sygnalizowane są kolorem czerwonym.

Dysponując numerem VIN można próbować sprawdzić historię serwisową. Sieć ASO dysponuje centralną ewidencją danych. Niestety - im starszy samochód, tym mniejsze szanse na 100-procentowe odtworzenie starych zapisów, zwłaszcza jeśli auto pochodzi z Belgii, Francji czy... Polski.

NAPĘD xDrive

Wybrane wersje BMW serii 5 E60/E61 mogą być wyposażone w napęd na cztery koła. W każdym przypadku jest to BMW xDrive, czyli sterowany komputerem, zaawansowany system, którego sercem jest skrzynia rozdzielająca napęd między przednią i tylną oś. W sytuacjach podbramkowych jest on kierowany wyłącznie na te koła, które mają jeszcze przyczepność (w ostateczności nawet na jedno). Pozostałe są przyhamowywane, aby nie buksowały.

Zdjęcie

xDrive /Motor

Rozwiązanie nie jest przesadnie awaryjne, ale w przypadku samochodu używanego xDrive to oczywiście dodatkowy element podnoszący koszty ewentualnych napraw. Bardzo drogie są np. przednie półosie, skrzynia rozdzielcza itp.

Zdjęcie

Oznaczenie xi to napęd na cztery koła xDrive oraz silnik benzynowy. /Motor
Oznaczenie xi to napęd na cztery koła xDrive oraz silnik benzynowy.
/Motor

BMW SERII 5 E60/61 (2003-2010): MOCNE STRONY I SŁABE PUNKTY

Mocne strony

+ świetne wykończenie nadwozia i wnętrza

+ dobre zabezpieczenie antykorozyjne

+ silniki o wysokiej kulturze pracy

+ skutecznie wyciszone wnętrze

+ bogate wyposażenie, które wciąż jest "na czasie"

Zdjęcie

BMW podnosnik /Motor

Słabe punkty

- ogólne zużycie eksploatacyjne

- bardzo wysokie koszty serwisowania i diagnostyki

- kręcone liczniki to prawdziwa plaga tego modelu

- olbrzymia liczba ofert jest zdominowana przez samochody sprowadzane przez handlarzy

BMW serii 5 E60/61 (2003-2010): dane tech. i osiągi (silniki odradzane i polecane przez "Motor")

 OdradzamyPolecamyPolecamyPolecamyPolecamyPolecamy
Wersja2.0 (520i)
2.5 (523i)
3.0 (530i)3.0 (530d)
3.0 (530d)
3.0 (530d)
Oznaczenie typuN43N52M54M57NM57N2M57N2
Silnikbenzynowybenzynowybenzynowyturbodieselturbodieselturbodiesel
Pojemność skokowa1995 cm32497 cm32979 cm32993 cm32993 cm32993 cm3
Układ cylindrówR4R6R6R6R6R6
Moc maksymalna170 KM/6700177 KM/5800231 KM/5900218 KM/4000231 KM/4000235 KM/4000
Maksymalny moment obrotowy210 Nm/4250230 Nm/3500300 Nm/3500500 Nm/2000500 Nm/1750500 Nm/1750
Osiągi (dane producenta)     
Prędkość maksymalna224 km/h235 km/h250 km/h245 km/h250 km/h250 km/h
Przysp. 0-100 km/h8,7 s8,5 s6,9 s7,1 s6,8 s6,7 s
Średnie zużycie paliwa6,7 l/100 km8,5 l/100 km8,5 l/100 km6,9 l/100 km6,5 l/100 km6,4 l/100 km

UŻYWANE BMW SERII 5 E60/61 (2003-2010): TYPOWE USTERKI, PROBLEMY

 • AWARIE KONWERTERA AUTOMATYCZNEJ SKRZYNI: problem dotyczy głównie aut sprzed liftingu.
 • SZWANKUJE ZAWIESZENIE PNEUMATYCZNE KOMBI: nie działa kompresor lub rozszczelniły się miechy.
 • PĘKAJĄ KOLEKTORY WYDECHOWE W 6-CYLINDROWYCH DIESLACH: chodzi o silniki 525d/177 KM oraz 530d/218 KM; na szczęście zamienniki (1500 zł) są trwalsze.
 • PARCIEJĄ PRZEWODY STERUJĄCE DOŁADOWANIEM: problem wydaje się poważny, ale naprawa jest tania.
 • AWARIE PÓŁOSI PRZEDNICH I SKRZYNI ROZDZIELCZEJ: problem dotyczy wersji z napędem na cztery koła.
 • KIEPSKIE PROWADZENIE I SKRZYPIENIE: to zwykle wina zużytych "pływających" tulejek tylnego zawieszenia.
 • HAŁASUJE DYFERENCJAŁ: należy zacząć od profilaktycznej kontroli poziomu oleju w dyferencjale. Olej warto wymienić.
 • BRAK MOCY W DIESLACH: to bardzo często objaw zapchania filtra cząstek stałych. Zazwyczaj wystarczy go tylko oczyścić.
 • USUŃ ZANIM SIĘ URWĄ: chodzi oczywiście o klapy w kolektorach ssących diesli, które wpadają do dolotu.
 • NIE OTWIERA SIĘ TYLNA SZYBA: szwankuje stycznik w przycisku do jej otwierania. To typowa usterka kombi.
 • HAŁAS ROZRZĄDU: problem dotyczy diesli z rodziny N47 z rozrządem od strony skrzyni biegów.
 • STUKAJĄCE WAHACZE: sworznie i silentbloki są niewymienne, więc trzeba wymieniać całe wahacze.
 • INNE, MNIEJ POWSZECHNE USTERKI: pękające maty grzewcze w siedzeniach, awarie wiązki tylnej (problem dotyczy głównie kombi).

UŻYWANE BMW SERII 5 E60/61 (2003-2010): PODSUMOWANIE

Zdjęcie

BMW serii 5 /Motor

Dla każdego coś dobrego. Miłośnikom prędkości polecamy benzynowe "szóstki" i wszystkie jednostki widlaste. Jeśli ktoś planuje montaż instalacji gazowej, powinien wybrać odmianę 6-cylindrową wyprodukowaną przed liftingiem. Najtańsze w eksploatacji są stare 4-cylindrowe diesle M47N. Najbardziej ryzykowne - poliftingowe "czwórki" N47. Nasz typ: dowolna wysokoprężna "szóstka", najlepiej 530d.

OCENA 4/5

Oceny: 1 - niepolecany; 2 - warunkowo godny zainteresowania; 3 - godny zainteresowania; 4 - polecany; 5 - szczególnie polecany

BMW serii 5 E60 (2003-2010)

liczba zdjęć: 38

Tekst Jacek Ambrozik, zdjęcia: archiwum; "Motor" 1/2017
Za pomoc w przygotowaniu materiału redakcja dziękuje firmie Wiltronic.

BMW serii 5 (E34) – SAMOCHODY UŻYWANE

Używane: BMW 530i, BMW 530d (E60) – PORÓWNANIE

Używane BMW serii 5 (F10) – PORADNIK KUPUJĄCEGO

Artykuł pochodzi z kategorii: Samochody używane

Motor

Zobacz również