Diesel kontra benzyna

Piątek, 2 maja 2014 (19:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Czy wyrównanie cen benzyny i oleju napędowego oznacza początek końca diesli na rynku wtórnym? Analizujemy temat na przykładach popularnych aut używanych.

Zdjęcie

Popularne auta używane w cenie do 30 tys. zł /Motor
Popularne auta używane w cenie do 30 tys. zł
/Motor

Coraz częściej słyszy się, że współczesnych, używanych diesli nie warto już kupować, bo ropa podrożała, a koszty napraw przewyższają zyski wynikające z niskiego zużycia paliwa. Naszym zdaniem jest to teza postawiona nieco na wyrost. Po pierwsze - nie każdy kupuje diesla wyłącznie ze względu na ekonomikę eksploatacji. Niektórymi dieslami po prostu przyjemnie się jeździ, ponieważ generują wysoki moment obrotowy, mają przyjemny dźwięk podczas jazdy w trasie i dysponują dużym zasięgiem bez tankowania. Po drugie - w przypadku niektórych modeli diesel wydaje się wręcz jedynym możliwym wyborem - wersje benzynowe stanowią margines oferty rynkowej. Po trzecie - najbardziej popularne silniki wysokoprężne są świetnie zaopatrzone w nowe i używane części zamienne, co radykalnie obniża koszty ich obsługi serwisowej.

Naprawić czy sprzedać?

Co robić w przypadku usterki? Sprawdź, w jakiej sytuacji warto zainwestować w naprawę, a kiedy jedynym sensownym ekonomicznie wyjściem jest sprzedaż. czytaj więcej

Wielu przeciwników diesli stawia także pod znakiem zapytania sens inwestycji w diesla, który zazwyczaj jest od wersji benzynowej droższy w zakupie. To ważny argument, ale trzeba pamiętać, że "nadpłatę" odzyska się przecież w chwili odsprzedaży auta. Jeśli ktoś ma ograniczony budżet, może sięgnąć po egzemplarz starszy o 2-3 lata i w ten sposób nie przekroczy założonego poziomu wydatków.

Reklama

Na kolejnych podstronach prezentujemy zestawienie dziewięciu wyjątkowo popularnych modeli na rynku wtórnym w konkurencyjnych wersjach benzynowych i wysokoprężnych. Wnioski z porównań okazują się dość zaskakujące - diesle nie zawsze wygrywają w tych klasach, w których można by się tego spodziewać!

Artykuł pochodzi z kategorii: Opinie o samochodach używanych

Motor

Zobacz również