Przewodnik po silnikach Mercedesa

Poniedziałek, 23 grudnia 2013 (17:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Kompendium wiedzy dla użytkowników i kupujących. W kolejnej części naszego przewodnika prezentujemy popularne jednostki Mercedesa. Które z nich są godne polecenia, a które odstraszają awariami?

Zdjęcie

Przewodnik po silnikach Mercedesa /Motor

Piąty odcinek cyklu poświęcony jest najpopularniejszym na naszym rynku silnikom Mercedesa. Gdyby podobne opracowanie powstawało dwadzieścia, trzydzieści lat temu, jego przesłanie byłoby jednoznaczne - jednostki napędowe tego producenta może nie mają wyjątkowo nowatorskiej konstrukcji, ale trudno u któregokolwiek konkurenta znaleźć silniki bardziej trwałe. Przebiegi można liczyć w setkach tysięcy kilometrów, silniki są "nie do zajeżdżenia".

Najbardziej awaryjne skrzynie biegów

Skrzynia biegów to skomplikowany podzespół auta. Nawet ręczne przekładnie mogą sprawiać problemy. czytaj więcej

Artykuł powstał jednak teraz, a to oznacza pewną zmianę. Silniki Mercedesa zaczęły wykorzystywać więcej technicznych nowinek, co było wymuszone przez kolejne normy czystości spalin i chęć poprawy osiągów przy ograniczeniu zużycia paliwa. Niestety przełożyło się to na ograniczenie legendarnej trwałości. I o ile z układem korbowo-tłokowym, blokami czy głowicami nadal nie ma problemów, o tyle awarie układu wtryskowego czy sprężarek stały się w pewnym okresie praktycznie powszechne. Usuwanie kłopotów wiązało się ze sporymi kosztami - po kieszeni dostali zarówno Mercedes, zmuszony do drogich napraw gwarancyjnych, jak i klienci, którym usterki przytrafiły się już po okresie fabrycznej ochrony. Jest i pocieszająca informacja - firma potrafiła w miarę szybko uczyć się na swoich błędach i nawet w jednostkach, które początkowo trapiły kłopoty, z czasem sukcesywnie je usuwano.

Reklama

Na kolejnych podstronach prezentujemy zestawienie najpopularniejszych silników Mercedesa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Opinie o samochodach używanych

Motor

Zobacz również