Używana Toyota Prius II (2003-2009)

Poniedziałek, 30 września 2013 (15:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jako nowy samochód, Toyota Prius II wzbudzała ogromne zaufanie. Czy można na niej polegać także teraz, po 10 latach od premiery?

Zdjęcie

Hybrydowy Prius rusza bezszelestnie na prądzie. Dopiero później włącza się silnik benzynowy. /Motor
Hybrydowy Prius rusza bezszelestnie na prądzie. Dopiero później włącza się silnik benzynowy.
/Motor

Hybrydowe modele Toyoty cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce, gdzie ze względu na brak pro ekologicznych ulg dla ich posiadaczy, tak naprawdę nie mają specjalnego ekonomicznego uzasadnienia. Model Prius to prawdziwy klasyk gatunku. Najnowsza, trzecia generacja modelu kosztuje w salonie prawie 100 tys. zł. Na rynku wtórnym ceny drugiej generacji rozpoczynają się od znacznie bardziej przystępnego poziomu - ok. 20-25 tys. zł.

Jaki jest wybór?

Reklama

Zdjęcie

Nietypowa stylizacja i kompletne wyposażenie. Pełna elektryka, klimatyzacja, nowoczesny, dotykowy panel multimedialny. Szkoda, że kierownica reguluje się tylko w pionie.
/Motor

Prius II przez cały okres produkcji był oferowany w jednej wersji: z ekonomicznie zestrojonym silnikiem benzynowym 1.5 VVT-i o mocy 77 KM (pracuje w tzw. cyklu Atkinsona) i jednostką elektryczną o mocy 67 KM. Łączna moc to 110 KM (obie wartości częściowe nie sumują się, ponieważ wypadają przy różnych obrotach). Wszystkie Priusy są wyposażone w przekładnię E-CVT (w uproszczeniu - przekładnia CVT z elektrycznym sterowaniem).

Aut, które przeszły wypadek najlepiej wcale nie brać pod uwagę. Chodzi głównie o ryzyko uszkodzenia zespołu akumulatorów generujących wysokie napięcie, w których nie wolno naruszyć oryginalnej obudowy. Fabrycznie zabezpiecza ona ten newralgiczny element nawet przed zalaniem wodą.

Niepewne są także Priusy po niewielkich stłuczkach, ponieważ w niektórych wersjach (szczególnie z USA lub Kanady) istotne dla poprawnego funkcjonowania samochodu podzespoły znajdują się tuż pod przednim zderzakiem. Bezwypadkowe egzemplarze z Polski czy np. z Niemiec są natomiast jak najbardziej godne polecenia.

To musisz wiedzieć

Prius ma dwa obwody elektryczne. Pierwszy jest tradycyjny, ze zwykłym akumulatorem 12V. Drugi - to już instalacja wysokiego napięcia z pomarańczowymi przewodami, które łączą szczelnie zamknięty zespół akumulatorów generujący napięcie ok. 201,6 V z inwerterem/przetwornikiem, silnikiem elektrycznym i instalacją klimatyzacji.

Inwerter/przetwornik to urządzenie, które wzmacnia i zamienia stały prąd wysokiego napięcia z zespołu akumulatorów na prąd trójfazowy przemienny (napięcie maksymalne do 650V), a także przetwarza prąd przemienny generowany podczas odzysku energii na prąd stały do ładowania akumulatorów.

Toyota Prius Prestige - test

Hybrydy – a szczególnie tak dopracowane jak Prius po liftingu – można lubić. Problem w tym, że by oszczędzać i być „eko” trzeba najpierw bardzo dużo wydać. czytaj więcej

Klimatyzacja jest w Priusie seryjna i w sposób szczególny rozbudowana, ponieważ odpowiada nie tylko za chłodzenie kabiny, ale także - a może przede wszystkim - za chłodzenie zespołu akumulatorów, który cząstkowe nie sumują się. bardzo nagrzewa się podczas pracy. Z tego powodu mroźne zimy nie są dla Priusa straszne, ale już letnia awaria klimatyzacji potrafi "profilaktycznie" unieruchomić całe auto. Przegrzewanie jest "programowo" niedopuszczalne, ponieważ nieodwracalnie skraca żywotność akumulatorów, a Toyota udziela na nie wyjątkowo długiej i liberalnej gwarancji na 8 lat lub 160 tys. km.

Co z naprawami?

Cytat

Przestrzegam przed Priusami bez dokumentacji serwisowej, sprowadzanymi z USA i z Kanady
Adam Nowak Doradca Serwisowy Toyota Żerań

Zadbany, serwisowany Prius ma to do siebie, że jest praktycznie bezawaryjny i wyjątkowo żywotny. System odzysku energii podczas hamowania odciąża układ hamulcowy - w niektórych egzemplarzach oryginalne klocki i tarcze wytrzymują nawet 100 tys. km. Niewysilona jednostka benzynowa, podobnie jak elektryczna słyną z niezawodności. Typowe naprawy (takie jak wymiana wspomnianych klocków, oleju czy amortyzatorów) można wykonać w każdym serwisie samochodowym, który ma podstawowe pojęcie na temat postępowania z pojazdami hybrydowymi i elektrycznymi.

Ciekawostka: kompletny zespół akumulatorów wysokiego napięcia w ASO Toyoty kosztuje 6800 zł. To sporo, ale nie aż tak dużo jak mogłoby się pozornie wydawać.

W sytuacjach awaryjnych

1. Do napraw układu napędowego wymagane są uprawnienia elektryczne do prac przy napięciu 1kV. Prace muszą odbywać się w specjalnych rękawicach.

2. O tym czy zespół napędowy Priusa jest aktywny czy nie świadczy wyłącznie napis READY na wyświetlaczu deski rozdzielczej. Napięcie może być obecne w systemie do 10 minut po wyłączeniu auta.

3. W razie wypadku drogowego należy wyłączyć auto przyciskiem Power na desce rozdzielczej i wynieść kluczyk Hands Free na 5 metrów od samochodu. Jeśli przycisk Power nie jest dostępny - należy otworzyć maskę, wszystkie drzwi i wyjąć wszystkie bezpieczniki ze skrzynki z bezpiecznikami, a następnie odłączyć akumulator pomocniczy 12V.

4. Metalowe nadwozie jest skutecznie izolowane przed wysokim napięciem. Ewentualne przebicia są monitorowane przez system i generują komunikat Check Hybrid System. Nie wolno go lekceważyć, choć na szczęście komunikat ten może się wyświetlać także z innych, mniej niebezpiecznych powodów.

Toyota Prius II (2003-2009) - podsumowanie

Zdjęcie

Od lewej: Toyota Prius I, Toyota Prius II, Toyota Prius III
/Motor

Używanego Priusa trzeba serwisować głównie w ASO, ale na szczęście rzadko się psuje, więc naprawy nie pochłaniają majątku. I właśnie dlatego uważamy, że używany Prius jest mimo wszystko godny zainteresowania. Zwłaszcza jeśli trafi się na auto z pierwszej ręki, a o to wbrew pozorom nie jest tak trudno.

Toyota Prius II: historia modelu
1997: pierwsza generacja modelu (NHW10). Auto bazowało na Toyocie Echo, czyli amerykańskim Yarisie sedan.
2000: lifting Priusa I.
2004: premiera Priusa II (NHW20). Auto zostaje Samochodem Roku (COTY).
2009: prezentacja obecnej Toyoty Prius (ZVW30).

Toyota Prius II: typowe usterki i problemy

  • Awarie klimatyzacji najczęściej wynikają z faktu, że obsługę wykonano w zwykłym serwisie. Klimatyzacja Priusa (i innych hybryd) ma specjalny olej, którego nie wolno zanieczyścić olejem ze zwykłych układów, a dochodzi do tego jeśli jedną stacją obsługuje się różne typy klimatyzacji.
  • Nawet drobne awarie elektryczne mogą "profilaktycznie" unieruchomić to auto.
  • Korozja układu wydechowego. Nie dochodzi do perforacji.
  • Nierównomierne działanie hamulca pomocniczego.

Dane techniczne: Toyota Prius II (2003-2009)

 1.5 VVT-i
Silnikbenzyn./elektr.
Pojemność skokowa1496 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/16
Moc maksymalna77 KM/68 KM
Maksymalny moment obrotowy115 Nm/400 Nm
Osiągi     
Prędkość maksymalna170 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h10,9 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km5,2

Jacek Ambrozik

Toyota Prius+ Prestige - TEST

Toyota Yaris Hybrid Dynamic - TEST

Artykuł pochodzi z kategorii: Opinie o samochodach używanych

Motor

Zobacz również