Używane: Hyundai i10, Kia Picanto FL, Suzuki Splash, Toyota Aygo

Poniedziałek, 18 marca 2013 (15:45)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Oto cztery propozycje dla osób, które obawiają się dużych wydatków serwisowych, mają ograniczony budżet i szukają oszczędnego auta.

Zdjęcie

Żaden z porównywanych egzemplarzy w wieku 3-5 lat nie ma jeszcze istotnych problemów z korozją. /Motor
Żaden z porównywanych egzemplarzy w wieku 3-5 lat nie ma jeszcze istotnych problemów z korozją.
/Motor

Zdjęcie

Przyzwoitej jakości tworzywa, staranny montaż. Brak wskaźnika temperatury płynu chłodniczego. Obrotomierz jest wyposażeniem seryjnym.
/Motor

Idealnym rozwiązaniem dla rodziny "na dorobku" jest samochód klasy kompaktowej z oszczędnym dieslem pod maską. Problem polega jednak na tym, że takie auta w dobrym stanie są drogie. Zadbana, pięcioletnia Skoda Octavia 1.9 TDI z przebiegiem ok. 90 tys. km z pierwszej ręki kosztuje około 40 tys. zł. Starszy, 10-letni egzemplarz z przebiegiem 280 tys. km za niespełna 20 tys. zł może okazać się prawdziwą skarbonką.

Jak się nie ma co się lubi...

Reklama

Osoba, która dysponuje ograniczonym budżetem zrobi lepiej, jeśli wybierze prawie nowego "malucha" z małą, oszczędną benzynówką pod maską. Za 20 tys. zł. można kupić bezwypadkowy egzemplarz z autentycznym przebiegiem ok. 40-70 tys. km,
który bez specjalnych inwestycji przejedzie przynajmniej drugie tyle.

Zdjęcie

Wnętrze pod względem jakości wykonania i stylizacji jest zbliżone do tego w Suzuki Splash. Jest tu jednak nieco ciaśniej. Uwagę zwraca kremowy prędkościomierz.
/Motor

Przed nami cztery konkurencyjne auta: Hyundai i10, Kia Picanto FL, Suzuki Splash oraz Toyota Aygo. Każde z nich idealnie nadaje się na dojazdy do pracy. Ale które najlepiej sprawdzi się w roli rodzinnego środka transportu?

Współczesne auta z segmentu mini są znacznie bardziej przestronne niż dawniej i znacznie lepiej wyposażone. Każdy z wybranych modeli może mieć na pokładzie nie tylko dzieloną tylną kanapę, elektrycznie otwierane szyby, regulowaną kolumnę kierownicy, ale także wspomaganie, czy nawet klimatyzację. I jeśli maluch ma być uniwersalnym autem na kilka lat, właśnie takich wersji należy szukać. Wbrew pozorom nie będzie trudno. Choć oczywiście priorytetem mają być dokumentacja serwisowa i stan techniczny. Bo w końcu chodzi głównie o to, by przejeździć 3-4 lata i nie dokładać...

Największy i najmniejszy

Zdjęcie

Wnętrze Picanto tak luksusowe jak na zdjęciu trafia się głównie w autach z importu. W krajowych popularne są „elektryczne szyby”, obrotomierz, czasem ręczna klimatyzacja.
/Motor

W każdym z prezentowanych modeli można znaleźć wygodną pozycję za kierownicą. Ale tylko trzy auta zapewniają godziwe warunki podróżowania także z tyłu.

Najwięcej miejsca jest w Suzuki Splash. Samochód jest najwyższy (159 cm) i najdłuższy (374 cm) z całej czwórki. Plus za wesołą stylizację, która pozwala zapomnieć, że jest to przecież produkt budżetowy.

Równie oryginalna, ale niestety krótsza aż o 33 cm i niższa o 13 cm jest Toyota Aygo. Tylne drzwi są małe, sprawiają wrażenie wstawionych na siłę. Bagażnik jest wyjątkowo niefunkcjonalny, a tapicerka - ascetyczna. Toyota Aygo, jako jedyne auto w porównaniu ma czteromiejscową homologację. Na pocieszenie: naprawdę nieźle się prowadzi.

Zdjęcie

Atrakcyjna forma, ale jakość tworzyw niska. Jako jedyne auto w porównaniu ma na wewnętrznych powierzchniach drzwi fragmenty niczym nieosłoniętego metalu.
/Motor

Dobrze prezentują się Kia i Hyundai. We wnętrzu i10 jest niemal tyle samo miejsca ile w Splashu. Koreański maluch ustępuje japońskiemu długością (jest 17 cm krótszy) i wynikającą z tego mniejszą objętością bagażnika.

Kia jest nieznacznie mniejsza od Hyundaia, ale różnice są symboliczne. Bagażnik jest praktycznie taki sam, jedynie dach nad głowami pasażerów siedzących z tyłu opada niżej (dokładnie o 3 cm).

Technika

W porównaniu zestawiliśmy popularne wersje silnikowe, które były, bądź są nadal oferowane oficjalnie na polskim rynku. W przypadku Suzuki jest to silnik 1.2, Hyundai ma pod maską jednostkę 1.1, a Kia i Toyota - litrówki.

Każda z nich jest trwała i cieszy się dobrą opinią mechaników. O ile uda się trafić na egzemplarz z wiarygodnym, niskim przebiegiem, wydatki serwisowe po zakupie ograniczą się tylko do rzeczy eksploatacyjnych. Najdroższym z nich będzie obsługa rozrządu. Kia i Hyundai mają pasek zębaty, który należy wymienić przy ok. 90 tys. km (całkowity koszt ok. 600 zł). Silniki Suzuki i Toyoty mają łańcuch rozrządu. Wytrzymuje on ok. 200 tys. km, a jego wymiana kosztuje od 1200 do 1500 zł.

W samochodach eksploatowanych głównie w mieście po ok. 100 tys. km może zużyć się sprzęgło. Niezależnie od marki auta całkowity koszt wymiany nie przekroczy 200 zł. To i tak prawie trzykrotnie mniej niż koszt analogicznej naprawy w wysokoprężnym aucie kompaktowym.

Zawieszenie

Wszystkie opisywane auta mają zawieszenia skonstruowane według tego samego schematu: układ McPherson z przodu i belka skrętna z tyłu. Oznacza to bardzo niskie koszty ewentualnych napraw. W przypadku Hyundaia i Kia warto pytać o części oryginalne - są dostępne poza siecią ASO w cenach konkurencyjnych wobec cen zamienników. W przypadku Toyoty polecamy części Optifit (dostępne w ASO). Szukając części do Suzuki warto odwiedzić także salon Opla.

Używane: Hyundai i10, Kia Picanto FL, Suzuki Splash, Toyota Aygo

liczba zdjęć: 16

Podsumowanie

Jeśli miejskie auto ma służyć do wożenia rodziny, jego użytkownicy będą z góry skazani na wyrzeczenia. W przypadku Suzuki Splasha będą one jednak najmniejsze. Hyundai i Kia są nieco mniej uniwersalne, ale również spełniają swoje zadanie. Toyota Aygo jest ponadczasowo oryginalna, bezawaryjna i dość dynamiczna, ale nadaje się raczej dla dwóch osób i ma niepraktyczny bagażnik.

Suzuki Splash (2008-)

Zdjęcie

Suzuki Splash (2008-) /Motor
Suzuki Splash (2008-)
/Motor

Suzuki Splash: funkcjonalność

Poprzednia generacja modelu była rekordowo pojemna, ale miała brzydkie, pudełkowate nadwozie. Obecna jest znacznie ładniejsza. Nic nie straciła na funkcjonalności i dlatego wygrywa tę konkurencję.

Suzuki Splash: napęd

Silnik 1.2 oficjalnie oferowany na polskim rynku jest lepszym wyborem niż wersje 1.0 z prywatnego importu. Ma cztery cylindry (litrówka tylko trzy) i gwarantuje najlepsze osiągi w porównaniu.

Dane techniczne: Suzuki Splash (2008-)

Wersje1.2 16V
Silnikbenzynowy
Pojemność skokowa1242 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/16
Moc maksymalna86 KM
Maksymalny moment obrotowy114 Nm
Osiągi     
Prędkość maksymalna174 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h12,3 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km5,6

Hyundai i10 (2007-)

Zdjęcie

Hyundai i10 (2007-) /Motor
Hyundai i10 (2007-)
/Motor

Hyundai i10: funkcjonalność

Pod względem ilości miejsca dla pasażerów przegrywa tylko ze Splashem (na dodatek nieznacznie). Ma od niego natomiast wyraźnie mniejszy bagażnik. Gdyby nie to, mógłby walczyć o pierwsze miejsce.

Hyundai i10: napęd

Czterocylindrowa jednostka pracuje kulturalnie i jest oszczędna. Nie warto inwestować ani w trzycylindrowego diesla, ani w wersję 1.2 - są znacznie mniej popularne i gorzej zaopatrzone w części.

Dane techniczne: Hyundai i10 (2007-)

Wersje1.1 12V
Silnikbenzynowy
Pojemność skokowa1086 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/12
Moc maksymalna66 KM
Maksymalny moment obrotowy99 Nm
Osiągi     
Prędkość maksymalna152 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h15,6 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km5,0

Kia Picanto FL (2007-2011)

Zdjęcie

Kia Picanto FL (2007-2011) /Motor
Kia Picanto FL (2007-2011)
/Motor

Kia Picanto FL: funkcjonalność

Identyczny bagażnik jak w i10, ale minimalnie mniej miejsca na tylnych siedzeniach. Rekompensatą może być atrakcyjna kolorystyka tapicerek i młodzieżowe wzornictwo.

Kia Picanto FL: napęd

"Litrówka" to najbardziej popularny silnik w Picanto. Jest równie niezawodny jak 1.1 w i10 (ta mocniejsza jednostka była w Picanto również oferowana). Nie warto natomiast inwestować w diesla.

Dane techniczne: Kia Picanto FL (2007-2011)

Wersje1.0 12V
Silnikbenzynowy
Pojemność skokowa998 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/12
Moc maksymalna62 KM
Maksymalny moment obrotowy89 Nm
Osiągi     
Prędkość maksymalna150 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h15,8 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km5,1

Toyota Aygo (2005-)

Zdjęcie

Toyota Aygo (2005-) /Motor
Toyota Aygo (2005-)
/Motor

Toyota Aygo: funkcjonalność

Toyota Aygo jest bardzo proporcjonalna, ale najkrótsza w porównaniu. Na tylną kanapę ciężko się dostać, a szyby w wąskich drzwiach można jedynie uchylić. Ma homologację tylko na cztery osoby.

Toyota Aygo: napęd

Najbardziej popularną jednostką na rynku jest nowoczesny, trzycylindrowy silnik z łańcuchem rozrządu. Mało pali, nie psuje się, i jest zaskakująco żwawy, ale brzmi fatalnie.

Dane techniczne: Toyota Aygo (2005-)

Wersje1.0 VVT-i
Silnikbenzynowy
Pojemność skokowa998 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/12
Moc maksymalna68 KM
Maksymalny moment obrotowy93 Nm
Osiągi     
Prędkość maksymalna157 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h14,2 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km4,5

Najbardziej rodzinny jest Suzuki Splash, Aygo musi uznać wyższość rywali

Zdjęcie

Suzuki Splash (2008-) /Motor
Suzuki Splash (2008-)
/Motor

Suzuki ma najbardziej obszerne wnętrze, najbardziej dynamiczny, a jednocześnie dość ekonomiczny silnik, jest starannie wykonane, a na dodatek ładnie wygląda.

Zdjęcie

Hyundai i10 (2007-) /Motor
Hyundai i10 (2007-)
/Motor

Jest niepozorny, ale przekonuje dopracowaną konstrukcją i dbałością o detale. Aż trudno uwierzyć, że pasażerowie jadą nim równie wygodnie jak Suzuki Splashem. Szkoda, że ma nieco mniejszy bagażnik.

Zdjęcie

Kia Picanto FL (2007-2011) /Motor
Kia Picanto FL (2007-2011)
/Motor

Zadziorna Kia musiała uznać wyższość i10. Zadecydowały centymetry nad głową pasażerów siedzących z tyłu i minimalnie słabszy silnik. Ale jeśli się trafi ładny egzemplarz, również warto ją kupić. To dobry wybór.

Zdjęcie

Toyota Aygo (2005-) /Motor
Toyota Aygo (2005-)
/Motor

Mała Toyota w żaden sposób nie aspiruje do miana auta rodzinnego. Ma najbardziej oryginalne nadwozie, ale niefunkcjonalny bagażnik. Właśnie z tego względu zajęła ostatnie miejsce.

Jacek Ambrozik

Skoda Citigo 1.0 60 KM Ambition - TEST

Używany Fiat Panda (2003-2012) - OPINIE

Artykuł pochodzi z kategorii: Opinie o samochodach używanych

Zobacz również

  • Kolejny „Motor Poradnik Kupującego Używane – Youngtimery i przyszłe klasyki” już w sprzedaży

    Jesienną edycję "Poradnika" postanowiliśmy poświęcić samochodom mogącym, poza oczywistą funkcją transportową, w wielu przypadkach zapewnić także emocje więcej