Używane Renault Twingo I (1993-2007)

Poniedziałek, 7 stycznia 2013 (09:45)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Styliści Renault bardzo przyłożyli się, żeby model Twingo był wesoły, oryginalny, a zarazem praktyczny. Popularność auta sprawiła, że produkowano je 14 lat.

Zdjęcie

Używane Renault Twingo I (1993-2007) /Motor

Wśród fanów polskiej motoryzacji nie jest odosobniony pogląd, że pierwsza generacja Twingo była kopią polskiego prototypu Beskid. W istocie, trudno nie dostrzec podobieństwa między tymi dwoma pojazdami, ale z drugiej strony, takie samochody Japończycy robili już we wczesnych latach 70., więc legenda o Beskidzie inspirującym projektanta Twingo Patricka LeQuementa wydaje się być przesadzona. Jednego odmówić mu wszak nie można: linia Twingo jest lekka, przyjemna dla oka i po prawie dwudziestu latach od debiutu wciąż atrakcyjna.

Doskonałe nadwozie

Reklama

Twingo zaprojektowano jako następcę Renault 5, stąd podobne akcenty stylizacyjne, jak np. ukryte klamki drzwi. Z początku dzieliło z Renault 5 także jednostkę napędową. Wnętrze jednak było stworzone całkowicie od podstaw. Zrezygnowano z tradycyjnego zestawu wskaźników, zastępując go wąskim wyświetlaczem pośrodku tablicy przyrządów.

Na uwagę zasługuje szerokość wnętrza - Twingo jest szersze niż Clio pierwszej generacji. Kolejny atut to przesuwna tylna kanapa. W tej dziedzinie Francuzi byli prawdziwymi pionierami. Podobne rozwiązanie zastosowała Toyota w modelu Yaris, ale dopiero w 1998 r. Duża powierzchnia szyb Twingo powoduje, że widoczność w każdą stronę jest znakomita, a manewrowanie nie sprawia najmniejszych problemów. Jeśli wnętrzu Twingo można coś zarzucić, to dość niską jakość wykończenia wczesnych egzemplarzy, w których stale coś jest ułamane, obluzowane bądź nie działa.

Przez cały okres produkcji do napędu Twingo stosowano tylko silnik o pojemności 1,2 litra, ale wbrew pozorom występowały tu trzy zupełnie różne jednostki. Pierwsza - najstarsza i zdecydowanie niegodna polecenia - to wspomniany silnik 1.2 OHV z Renault 5. Ma on wałek rozrządu w kadłubie, a cechuje się nieprzyjemnym odgłosem pracy i wysokim zużyciem paliwa. Często trapią go wycieki płynów, których nie da się już opanować.

Tylko po 1996 r.

Zdjęcie

W momencie debiutu ta deska rozdzielcza szokowała zastosowanymi rozwiązaniami. Trudno jednak ukryć, że plastiki w starszych autach wyglądają już niezachęcająco.
/Motor

Polecamy zatem tylko egzemplarze po roku 1996, kiedy to silnik OHV został zastąpiony zupełnie nowym 1.2 OHC. To o wiele lepsze i mniej zawodne źródło napędu dla Twingo. Należy tylko pamiętać o okresowej wymianie paska rozrządu co 100-120 tys. km. Jeszcze lepiej, jeśli uda się znaleźć 16-zaworową wersję jednostki 1.2 OHC, produkowaną od 2000 r. Z tym silnikiem Twingo stało się już naprawdę dynamiczne. Wprawdzie również i nowsze silniki miewają wycieki spod głowicy, ale zazwyczaj nie są one plagą. Inną powszechną usterką są uszkodzenia sondy lambda. Problemem podnoszącym koszty robocizny jest bardzo ciasne zabudowanie układu napędowego. Wprawdzie jest to zmartwienie mechanika, ale koszty tego zmartwienia ponosi właściciel.

Kupując Twingo, zwróćmy szczególną uwagę na stan nadwozia. Wprawdzie nie ma wielkich skłonności do korozji, ale zwykle łuszczy się z niego lakier, a długie i ciężkie drzwi boczne zamykają się z trudem. Dotyczy to zwłaszcza starszych egzemplarzy.

Wyposażenie

Renault Clio 0.9 TCe 90 Dynamique - test

Małe samochody to od lat specjalność marki Renault. Udowodniły to modele 5 czy Twingo, ale przede wszystkim przebój francuskiego producenta, czyli Clio. Testujemy jego najnowszą, czwartą generację. czytaj więcej

Początkowe egzemplarze nie miały wspomagania kierownicy i choćby jednej poduszki powietrznej. Dla odmiany, samochody po 2000 r. często wyposażano w cztery poduszki powietrzne, odsuwany dach czy radio ze sterowaniem w kierownicy. Trochę trudniej o egzemplarz z klimatyzacją. Rodzynkiem na rynku są wersje wyposażeniowe Initiale, które miały nawet skórzaną tapicerkę. Za dopłatą do Twingo oferowano także zautomatyzowaną skrzynię (model Easy lub QuickShift). Tradycyjnie odradzamy tego typu
rozwiązania jako potencjalnie problematyczne.

Z pewnymi usterkami trzeba się po prostu pogodzić, ale większość da się usunąć tanim kosztem. Zaopatrzenie w części eksploatacyjne nie jest złe, jednak gorsze niż w przypadku Clio. Niektóre elementy dostaniemy już tylko w ASO.

Renault Twingo I (1993-2007)

liczba zdjęć: 12

Renault Twingo I (1993-2007) - podsumowanie

Najmocniejsze strony Twingo to przestronne, dobrze rozplanowane wnętrze i bardzo oryginalny styl. Niestety, starsze auta są już dość usterkowe, dlatego podczas zakupu należy kierować się zasadą "im nowszy, tym lepszy" i unikać egzemplarzy sprzed 1996 r.

Renault Twingo I: historia modelu
1993: prezentacja pierwszej generacji Twingo.
1994: model Twingo Easy ze skrzynią zautomatyzowaną.
1996: wprowadzenie nowego silnika 1.2 OHC w miejsce starego 1.2 OHV.
1998: face-lifting, zmienione przednie i tylne światła.
2000: silnik 1.2 16V (75 KM).
2001: skrzynia QuickShift.
2004: nieznaczny lifting.
2007: nowy model to Twingo II.

Renault Twingo I: typowe usterki i problemy
Twingo należy do awaryjnych samochodów. Usterki pojawiają się w znacznej części egzemplarzy.

 • Uszkodzenia układu wspomagania hamulców.
 • Usterki układu elektrycznego - gasną wskaźniki, przepalają się bezpieczniki.
 • Awarie sondy lambda.
 • Łuszczący się lakier na nadwoziu - następstwem jest korozja.
 • Wycieki płynu chłodzącego z dziurawych chłodnic.
 • Awarie kluczyków ze sterowaniem na podczerwień.
 • Stukające zawieszenie.


Renault Twingo I: warto poszukać

 • Twingo z silnikiem 1.2 16V. To najlepsza jednostka napędowa do tego auta.
 • Samochodów z końca produkcji - są najlepiej wykończone i najmniej awaryjne.
 • Limitowanych wersji wyposażeniowych, takich jak np. Initiale ze skórzaną tapicerką.


Renault Twingo I: tego unikaj

 • Samochodów ze starym silnikiem 1.2 OHV, który z pewnością przysporzy już wielu problemów.
 • Pojazdów ze skrzynią zautomatyzowaną (Twingo Easy lub Twingo Quickshift).
 • Aut, w których łuszczy się lakier - zaczną korodować.

Dane techniczne: Renault Twingo (1993-2007)

Wersja1.2 8V1.2 16V1.2 OHV
Silnikbenzynowybenzynowybenzynowy
Pojemność skokowa1149 cm31149 cm31239 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/8R4/16R4/8
Moc maksymalna58 KM75 KM55 KM
Maksymalny moment obrotowy93 Nm105 Nm90 Nm
Osiągi
Prędkość maksymalna160 km/h168 km/h150 km/h
Przysp. 0-100 km/h15,0 s11,7 s14,0 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km6,95,97,0

Tekst: Tymon Grabowski, zdjęcia: Rafał Andrzejewski

Zepsuta karta do Renault - ELEKTRONIKA/ELEKTRYKA

Używane Renault Kangoo II (2008-) - SAMOCHODY UŻYWANE

Artykuł pochodzi z kategorii: Opinie o samochodach używanych

Motor

Zobacz również