Używane Subaru Legacy IV (2003-2009)

Środa, 19 lutego 2014 (18:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Subaru Legacy IV to jedno z nielicznych aut rodzinnych z seryjnym napędem na cztery koła. Sprawdziliśmy, czy stereotypowe obawy o wysoki koszt jego eksploatacji mają uzasadnienie.

Zdjęcie

Na zakup egzemplarza w sensownym stanie trzeba przygotować 25-30 tys. zł. Na zdjęciu wersja wysokoprężna z 2008 r. Takie auta kosztują ok. 38-40 tys. zł. /Motor
Na zakup egzemplarza w sensownym stanie trzeba przygotować 25-30 tys. zł. Na zdjęciu wersja wysokoprężna z 2008 r. Takie auta kosztują ok. 38-40 tys. zł.
/Motor

Legacy to na polskim rynku wyjątkowo mało popularny model. W 2008 roku przez chwilę było o nim głośno, ponieważ jako pierwszy pojazd Subaru otrzymał silnik wysokoprężny (Boxer Diesel). Ale i tak nie zdołał wyjść z cienia charyzmatycznej Imprezy czy modnego Forestera. A z rywalami innych marek nie mógł walczyć jak równy z równym, ponieważ do jego ceny doliczano cło - pochodził w końcu z Japonii. Na rynku wtórnym także gra rolę drugoplanową. Co nie oznacza jednak, że można go tanio kupić. Bazowa wersja benzynowa kosztuje mniej więcej tyle, co dobrze wyposażony Passat B6 z dieslem 1.9 TDI.

Drzwi z niespodzianką

Reklama

Zdjęcie

Niezbyt wyszukane tworzywa sztuczne i perfekcyjny montaż – to charakterystyczne cechy wszystkich popularnych japońskich samochodów z tamtego okresu. Klapka w górnej części konsoli kryje schowek.
/Motor

Legacy nie imponuje ani ilością miejsca dla pasażerów, ani pojemnością bagażnika. Gama nadwozi ogranicza się do wersji sedan oraz kombi (uterenowione kombi nazywa się Outback). W przeciwieństwie do poprzednich generacji, nie ma już większych problemów z korozją. A jeśli już, to pojawia się ona punktowo w okolicach nadkoli.

Uwagę zwracają drzwi bez ramek okiennych. Żywotność uszczelek zależy od warunków, w jakich był eksploatowany dany egzemplarz i jak jego użytkownik obchodził się z nimi zimą. W razie uszkodzenia można ratować się używanymi z internetu - kosztują ok. 70 zł za komplet, a to oznacza, że popyt na nie jest mały.

Nawet z reduktorem

Cytat

Jeśli szukasz auta na lata – wybierz niezawodną wolnossącą wersję benzynową o mocy 150 KM

Wszystkie wersje Subaru Legacy IV są wyposażone w napęd na cztery koła. W odmianach z automatem o rozdział momentu dba elektronicznie sterowane sprzęgło wielopłytkowe. Modele ze skrzynią ręczną mają napęd stały z trzema mechanizmami różnicowymi. W wolnossących wersjach kombi znajduje się dodatkowo reduktor, czyli dodatkowa przekładnia za skrzynią biegów, dzięki której kierowca ma tak naprawdę nie 5, a 10 biegów do jazdy w przód - 5 zwykłych i 5 terenowych (przy tej samej prędkości obrotowej silnika koła obracają się wolniej).

Reduktor można włączać i wyłączać w trakcie jazdy - wystarczy jedynie wcisnąć sprzęgło i przesunąć dźwignię na tunelu środkowym w odpowiednie położenie. Wyłączenie reduktora może się odbywać bez zmniejszania prędkości. Podczas włączania trzeba uważać, aby nie przekręcić silnika lub nie spalić sprzęgła. W wersjach turbodoładowanych nie montowano reduktora. W zamian pojawia się blokada tylnego mechanizmu różnicowego.

Subaru Legacy IV (2003-2009)

liczba zdjęć: 11

Napęd Legacy to konstrukcja trwała. Poruszane na internetowych forach problemy z niską żywotnością sprzęgła wynikają zazwyczaj ze zbyt dużego obciążenia tego elementu podczas ruszania. Skarżą się głównie użytkownicy diesli. Nic dziwnego - tam wysoki moment obrotowy dostępny jest już w niskim zakresie obrotów. Na szczęście koszt nowego sprzęgła to ok. 900 zł. Znacznie droższe jest dwumasowe koło zamachowe (ok. 1800 zł).

Tylko boksery

Używane Subaru - poradnik kupującego

Subaru kupuje się głównie dla przyjemności. Japoński samochód jest drogi w zakupie i kosztowny w serwisowaniu. czytaj więcej

Wszystkie silniki Legacy IV mają przeciwsobny układ cylindrów. Bezawaryjną eksploatację gwarantuje niestety jedynie podstawowy, wolnossący dwulitrowy silnik. Jeśli ktoś bierze pod uwagę montaż instalacji gazowej, najlepiej nadaje się do tego jego starsza, 137-konna odmiana SOHC, w której luz zaworowy można regulować bez demontażu jednostki napędowej. W nowszych DOHC (150 lub 165 KM), jest już inny system regulacji. Jej wykonanie wymaga wyciągania silnika. Koszt przekroczy wówczas 1000 zł (na niektórych rynkach były oferowane wersje do LPG ze wzmocnionymi gniazdami zaworowymi). Wolnossąca jednostka benzynowa 2.5 jest także godna polecenia, ale już jej turbodoładowana odmiana ma bez porównania niższą trwałość.

Odmiana 3.0 jest bardzo udana, ale nie należy montować do niej LPG. Spotykany w tej wersji przełącznik trybu SI-DRIVE, służy do zmiany charakterystyki pracy silnika.

Do diesli należy podchodzić z rezerwą. Przez pierwsze 100 tys. km spisują się bez zarzutu, ciesząc wysoką kulturą pracy i niskim zużyciem paliwa. Później bywa różnie. Niektórzy przejeżdżają kolejne 100 tys. km, inni szukają... drugiego silnika.

Subaru Legacy IV (2003-2009) - podsumowanie

Subaru Legacy to samochód zaawansowany technicznie i z tego powodu droższy w eksploatacji niż popularne auta z napędem przednim. Trzeba jednak zaznaczyć, że koszty generują głównie mocne wersje benzynowe lub diesle. Bazową dwulitrówkę o mocy 150 KM można polecić każdemu, kto szuka rodzinnego auta ze stałym napędem na cztery koła.

Subaru Legacy IV: historia modelu
2003:
premiera modelu (BL - sedan, BP - kombi).
2006: sportowy, turbodoładowany 2.5 GT Spec B (tylko na rynek USA, powstało zaledwie 500 sztuk).
2007: niewielki lifting.
2008: do gamy dołącza diesel.
2009: następna generacja modelu (seria BM/BR).

Subaru Legacy IV: typowe usterki i problemy

  • Niska trwałość silników 2.5 T: duża część Legacy z tą jednostką ma już za sobą remont kapitalny.
  • Przyspieszone zużycie sprzęgła w wersji z dieslem: wynika po części z charakterystyki rozwijania wysokiego momentu obrotowego, który przenoszony jest na cztery koła.
  • Problemy z filtrem cząstek stałych: dotyczy diesli eksploatowanych w mieście.

Dane techniczne: Subaru Legacy IV (2003-2009) - wybrane wersje silnikowe

Wersja2.02.52.5 T2.0 D
Silnikbenzynowybenzynowybenz. turbot.diesel
Pojemność skokowa1994 cm32457 cm32457 cm31998 cm3
Układ cylindrów/zaworyB4/16B4/16B4/16B4/16
Moc maksymalna150 KM173 KM246 KM150 KM
Maksymalny moment obrotowy196 Nm227 Nm326 Nm350 Nm
Osiągi    
Prędkość maksymalna209 km/h219 km/h240 km/h203 km/h
Przysp. 0-100 km/h9,5 s9,3 s7,5 s8,9 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km*8,68,69,45,6
*dane fabryczne

Tekst: Jacek Ambrozik; zdjęcia: archiwum, Rafał Andrzejewski, Subaru

Subaru Forester 2.0i Platinum - TEST

Subaru Outback 2.0D Lineartronic Comfort - TEST

Artykuł pochodzi z kategorii: Opinie o samochodach używanych

Motor

Zobacz również