Używane Volvo S40 (2008)

Piątek, 25 października 2013 (15:00)

Nie należy sądzić, że skoro S40 bazuje na Fordzie, to daleko mu do legendarnej solidności Volvo. 90 tys. km udowodniło, że ten samochód ma wzorową jakość.

Zdjęcie

Volvo to samochód ze sportowym zacięciem: nisko zawieszony, twardy i bardzo stabilny podczas pokonywania zakrętów. /Motor
Volvo to samochód ze sportowym zacięciem: nisko zawieszony, twardy i bardzo stabilny podczas pokonywania zakrętów.
/Motor

Raport z przebiegu 70 tys. km

Start: 20 tys. km, meta: 90 tys. km; rok produkcji: 2008, silnik: 2.0 D 136 KM.

Zdjęcie

Po plastikowych przyciskach widać już upływ czasu, natomiast kierownica, gałka biegów czy aluminiowa konsola środkowa nie noszą żadnych śladów zużycia. Jasna podłoga łatwo się brudzi.
/Motor

Solidność, bezpieczeństwo, trwałość - to najczęstsze skojarzenia z Volvo. W drugiej kolejności wskazuje się na wysokie ceny i spore koszty utrzymania w stosunku do rywali.

Reklama

Czy jednak te określenia są uzasadnione w stosunku do samochodu, który stanowi po prostu bardziej luksusową odmianę Forda Focusa II? To pytanie zadaliśmy właścicielowi, który swoim S40 z dwulitrowym dieslem przejechał już 70 tys. km w ciągu 5 lat.

Samochód został odkupiony jako 1,5-roczny, z gwarancją fabryczną, w cenie 62 000 zł. Ogłoszenie wystawił salon Volvo, który prowadzi zarazem wynajem długoterminowy nowych pojazdów - szare S40 wróciło do dealera właśnie po okresie wynajmu, w czasie którego pokonało 20 tys. km i przeszło pierwszy przegląd gwarancyjny.

"Nie chciałem sedana"

Cytat

Silnik wręcz zachwyca płynnym rozwijaniem mocy od najniższych obrotów. Oszczędnością – już mniej

Właściciel mówi, że największą wadą tego Volvo jest... nadwozie sedan. "Nie było nic innego do wyboru - na parkingu u dealera stało 15 sedanów, sprzedawca potwierdził też, że nie ma szans na pojawienie się kombi. Zdecydowaliśmy się, bo okazja była naprawdę dobra - cena niższa o 40% od katalogowej wartości nowego auta, a sam samochód wizualnie nie miał żadnych śladów zużycia. Dlatego kupiłem sedana, ale nie jestem zadowolony, ponieważ bagażnik jest mało praktyczny - można co najwyżej załadować do niego dużo drobnych przedmiotów". Zastrzeżenie budzi też niewielki otwór między bagażnikiem a kabiną powstały po złożeniu foteli.

Niezwykle wysoką ocenę właściciel wystawia jednak wnętrzu. Zwłaszcza przednie fotele są nadzwyczaj wygodne, ale i z tyłu nie można narzekać na miejsce na nogi. Ponadto tapicerka została wykonana ze specjalnego, śliskiego tworzywa - nie tylko nie przykleja się ono do skóry latem, ale również jest niewsiąkliwe i nawet rozlany napój go nie brudzi. Znacznie gorzej wygląda już jasna podłoga - lepiej jednak, gdy wykładzina ma tradycyjny, czarny kolor.

D5? Bez sensu...

"Pięciocylindrowy diesel do tego auta nie ma sensu" - twierdzi właściciel. Dwulitrowy diesel o mocy 136 KM (konstrukcja Forda i koncernu Peugeot/Citroen) sprawdza się znakomicie w mieście i w trasie, przyspiesza żwawo już od ok. 1300-1400 obr./min i pozwala na bezstresowe wyprzedzanie na trasie. Znakomicie pracuje również 6-biegowa skrzynia manualna. Co ciekawe, Volvo zużywa podobne ilości paliwa w trasie i w mieście - jest to ok. 7,5 l/100 km.

Wprawdzie ta jednostka napędowa ma już filtr cząstek stałych FAP, ale nigdy nie sprawiał on problemów. To system obsługowy, wymagający uzupełniania płynu wspomagającego dopalanie. Jest to wykonywane przy okazji serwisu okresowego i kosztuje ok. 150 zł. Silnik 2.0 D 136 KM ma także piezoelektryczne wtryskiwacze, bardzo czułe na jakość paliwa i niepodlegające regeneracji.

Volvo S40 (2008)

liczba zdjęć: 16

Bez szans na ochłodzenie

Scenariusz powtarza się co roku: po sezonie właściciel oddaje Volvo do uzupełnienia czynnika w klimatyzacji i usunięcia ewentualnych nieszczelności, a po zimie układ znowu nie działa za sprawą zbyt niskiego poziomu czynnika. "Wygląda na to, że warsztaty po prostu nie chcą tego usunąć, ponieważ dzięki takim klientom mają stały zarobek. Słyszałem już różne wersje, dlaczego usunięcie nieszczelności jest niemożliwe, ale żadna nie brzmiała zbyt przekonująco".

Z niedziałającą klimatyzacją na szczęście można jeździć. Natomiast raz tylko nie udało się uruchomić auta: winny okazał się zużyty rozrusznik, który jeszcze kręcił silnikiem, ale już zbyt słabo, żeby dawało się go zapalić.

Cytat

Właściciel był w kilku warsztatach naprawy klimatyzacji. Ponoć mikrowycieki czynnika to norma

Jedna, niepokojąca przygoda zdarzyła się podczas wycieczki do Holandii: w przednią szybę uderzył kamień. Szyba pękła tak, jakby przyjęła wystrzał z broni palnej, a kamyk podobno nie był wcale duży. Czyżby w w pogoni za zmniejszaniem masy pojazdów obniżało się nawet grubość szyb?

Volvo XC60 D5 AWD Aut. Summum Polestar Performance - test

Lifting XC60 pokazuje, jak ważna jest dla Volvo ochrona pasażerów. Ten naszpikowany elektroniką SUV stał się jeszcze bezpieczniejszy. czytaj więcej

Na tym koniec przykrych przygód - wprawdzie deska rozdzielcza klekocze podczas jazdy, ale winę za to ponoszą raczej polskie wertepy, a nie słaba jakość montażu wnętrza. Ostatnio wymieniono opony - na jednym komplecie letniego ogumienia Continental przejechano prawie 50 tys. km. To wyjątkowo dobry wynik.

Właściciel twierdzi, że następnego przeglądu okresowego nie wykona już w ASO. "Do tej pory korzystaliśmy tylko ze stacji autoryzowanej, ale Volvo dorobiło się w Warszawie kilku dobrych serwisów niezależnych, gdzie jest taniej o 1/3". Nie planuje także pozbywać się swojego samochodu ani zamieniać go na nowszy, ponieważ uważa, że nowe modele nie oferują żadnej zauważalnej przewagi w stosunku do starszych.

Volvo S40 (2008) - podsumowanie

Pod względem niezawodności ogólnej Volvo to najlepszy samochód, jaki opisywaliśmy do tej pory. Są w nim rozwiązania, które zachwycają dopracowaniem, a przy tym niezwykle przyjemnie się nim jeździ. Koszty utrzymania jak na razie kształtują się na bardzo rozsądnym poziomie. Jedyną jego wadą jest brak nadwozia kombi.

Volvo S40: wnętrze, przestronność i jakość wykończenia

Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że w dziedzinie przestronności S40 jest porównywalne z wyższym o dwie klasy modelem 740 z lat 80-tych. Właściciel zdecydowanie chwali kabinę swojego auta: "podróż do Holandii w cztery osoby nie była w ogóle męcząca. Podczas tej samej trasy w BMW E90 pasażerowie narzekali na ciasnotę". Znakomicie oceniane są fotele i materiały, z których wykonano tablicę przyrządów. Nieszablonowy wygląd konsoli środkowej nie sprawia, że jest ona niefunkcjonalna. Szkoda tylko, że w tej wersji zabrakło radia sterowanego z kierownicy. U rywali jest ono oczywistością. Właściciel jednak bardziej życzyłby sobie większego podłokietnika.

Volvo S40: silnik, dynamika i zużycie paliwa

Wysoki moment obrotowy już od najniższych obrotów gwarantuje bezstresową jazdę. Kierowca Volvo ciepło wypowiada się o silniku - "w trasie nigdy nie brakuje mocy, nawet z kompletem pasażerów". Choć S40 ma mnóstwo skomplikowanego osprzętu (turbo z VNT, piezoelektryczne wtryskiwacze, FAP), nigdy nie był on przyczyną żadnej usterki. Zużycie paliwa w mieście i w trasie jest podobne i wynosi od 7 do 8 l/100 km.

Zdjęcie

Diesel 2.0 to konstrukcja Forda i Peugeota. Ma 16 zaworów i piezoelektryczne wtryskiwacze Siemensa. /Motor
Diesel 2.0 to konstrukcja Forda i Peugeota. Ma 16 zaworów i piezoelektryczne wtryskiwacze Siemensa.
/Motor

Dane techniczne: Volvo S40 (2008)

Wersja2.0 D
Silnikturbodiesel
Pojemność skokowa1997 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/16
Moc maksymalna136 KM
Maksymalny moment obrotowy320 Nm
Osiągi     
Prędkość maksymalna205 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h9,5 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km*5,8
*dane fabryczne

Volvo S40: nadwozie i zawieszenie

Zdjęcie

"Ten tłumik to już długo nie wytrzyma" - ocenił mechanik, z którym dokonywaliśmy oględzin Volvo po przebiegu 90 tys. km. W pokrytej rdzą puszce pojawiła się już dziura. Niepokoją także zardzewiałe łby śrub mocujących wahacze: gdy zajdzie potrzeba ich odkręcenia, prawdopodobnie się urwą. To problem znany właścicielom Fordów, a kierowcy Volvo do tej pory się z nim nie stykali. W doskonałej kondycji jest za to zawieszenie: nie wykryto luzów w żadnym kole. Wciąż dobrze trzyma się też solidna osłona pod silnikiem - w wielu innych autach po tym przebiegu zostają po niej tylko szczątki. /Motor
"Ten tłumik to już długo nie wytrzyma" - ocenił mechanik, z którym dokonywaliśmy oględzin Volvo po przebiegu 90 tys. km. W pokrytej rdzą puszce pojawiła się już dziura. Niepokoją także zardzewiałe łby śrub mocujących wahacze: gdy zajdzie potrzeba ich odkręcenia, prawdopodobnie się urwą. To problem znany właścicielom Fordów, a kierowcy Volvo do tej pory się z nim nie stykali. W doskonałej kondycji jest za to zawieszenie: nie wykryto luzów w żadnym kole. Wciąż dobrze trzyma się też solidna osłona pod silnikiem - w wielu innych autach po tym przebiegu zostają po niej tylko szczątki.
/Motor

Volvo S40: trwałość podzespołów, typowe usterki

Najwięcej problemów sprawia klimatyzacja, z której - mimo kilkakrotnej naprawy - stale, powoli ucieka czynnik. Warsztaty nie kwapią się do reperowania tak drobnych nieszczelności, bo dzięki nim zarabiają - klient co rok przyjeżdża nabić klimatyzację od nowa. Poza tym przy ok. 80 tys. km poddał się rozrusznik, ale jego regeneracja nie nastręczyła problemów.

Volvo S40: plusy

  • Tapicerka wysokiej jakości.
  • Szerokie możliwości regulacji fotela i położenia kierownicy.
  • Schowek za konsolą jest zaskakująco przydatny.


Volvo S40
: minusy

  • Jasna podłoga zbytnio się brudzi.
  • Pakowanie dużych przedmiotów jest bardzo utrudnione.
  • Trochę za mały prześwit.

Volvo S40 - zestawienie kosztów

Volvo S40: zestawienie kosztów

1. Opłaty 
Ubezpieczenie (łączna uśredniona składka roczna OC i AC) za okres 4 lat (auto kupione w 2009 r.)10 800 zł
2. Koszty serwisu
DataPrzebiegOpis czynnościKoszt
10.200920 000 kmPrzegląd po zakupie (ASO), wymiana oleju
i filtra, uzupełnienie płynu hamulcowego
1280 zł
04.201029 100 kmNaprawa klimatyzacji, uzupełnienie czynnika,
wymiana nieszczelnego osuszacza
950 zł
09.201036 500 kmPrzegląd okresowy w ASO, wymiana oleju z filtrem,
nowe klocki hamulcowe
1600 zł
05.201146 800 kmNaprawa klimatyzacji – napełnienie i odgrzybienie układu400 zł
11.201159 000 kmPrzegląd okresowy w ASO, wymiana oleju i filtra980 zł
12.201161 000 kmZakup i montaż opon zimowych (Nokian WR 205/55 R16)1450 zł
05.201270 000 kmZakup i montaż nowych opon letnich
(Continental Sport Contact 205/55 R16)
1600 zł
11.201277 400 kmRegeneracja rozrusznika250 zł
03.201282 500 kmDuży przegląd okresowy w ASO, wymiana oleju z filtrem,
wymiana rozrządu, nowe tarcze i klocki hamulcowe z przodu
3350 zł
06.201286 900 kmNapełnienie klimatyzacji, (rzekome) uszczelnienie mikrowycieku340 zł
Suma wydatków z punktu 2.12 200 zł
3. Koszty paliwa
Na dystansie 70 tys. km (średnie spalanie: 7,5 l/100 km,
ilość zużytego paliwa: 5250 l, cena uśredniona: 5,20 zł za litr)
27 300 zł
Podsumowanie kosztów
Suma wydatków z pkt. 1, 2 i 3 (ubezpieczenie, naprawy, paliwo)50 300 zł
Utrata wartości (zakup: 62 tys. zł, obecna wartość: 42 tys. zł)20 000 zł
Łączny koszt na dystansie 70 tys. km70 300 zł
Koszt 1 km bez utraty wartości0,72 zł
Koszt 1 km z utratą wartości*1,00 zł
*inne samochody: Renault Clio 1.2 – 0,66 zł, Fiat Bravo 2.0 JTDm – 0,88 zł, Toyota Land Cruiser – 1,02 zł,
Audi A4 – 0,97 zł

Za bazę posłużył Ford Focus II: to dobrze czy źle?

Zdjęcie

Volvo S40 bazuje na tej samej platformie co Ford Focus II. /Ford
Volvo S40 bazuje na tej samej platformie co Ford Focus II.
/Ford

Tylko wyjątkowo radykalni fani szwedzkiej marki uważają, że S40/V50 nie jest "prawdziwym" Volvem, bo bazuje na Fordzie Focusie. W rzeczywistości dokonano doskonałej syntezy podwozia i silników Forda z nadwoziem Volvo. Dzięki bliskiemu pokrewieństwu z Focusem do Volvo można tanio kupić części zamienne w szerokim wyborze. S40 odziedziczyło po Focusie również świetne prowadzenie, choć nie brak mu własnego charakteru. Wadą wspólnej konstrukcji jest gorsze zabezpieczenie blachy.

Tekst: Tymon Grabowski, zdjęcia: Rafał Andrzejewski

Używane Volvo S80 I (1998-2006) - OPINIE

Volvo V60 D5 AWD aut. Summum Polestar Performance - TEST

Artykuł pochodzi z kategorii: Opinie o samochodach używanych

Motor