Używane Volvo V70 D5 (2002)

Niedziela, 5 maja 2013 (10:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

To Volvo V70 ma za sobą przebieg aż 725 tys. km. Dopiero kilka miesięcy temu wymieniono w nim silnik, który i tak wielokrotnie przekroczył założoną trwałość.

Zdjęcie

Najsłabszym punktem samochodu jest zawieszenie. Sworznie wahaczy wymienia się czasem 2 razy w roku. /Motor
Najsłabszym punktem samochodu jest zawieszenie. Sworznie wahaczy wymienia się czasem 2 razy w roku.
/Motor

Raport z przebiegu 95 tys. km

Start: 630 tys. km; meta: 725 tys. km; rok produkcji: 2002; silnik: 2.4 D5, 163 KM.

Powszechnie znana jest duża wytrzymałość Volvo S60/V70 poprzedniej generacji. To jeden z nielicznych przypadków samochodów na wskroś nowoczesnych, które zarazem utrzymały najwyższy poziom niezawodności najbardziej istotnych podzespołów. W przypadku Mercedesa modele W210 i W211 były dużo gorsze niż W124, Audi A6 C6 psuło się bardziej niż C5, a Volvo S60/V70 jest dalej tak samo "pancerne" jak stare, tylnonapędowe serie 700 i 900.

Reklama

Zdjęcie

W dolnej części tablicy przyrządów widać pozostałości po taksówkowej przeszłości – włączniki oświetlenia zewnętrznego i mocowania taksometru. Skóra na kierownicy – mocno już wytarta.
/Motor

Właściciel tego auta (Paweł) kupił je trochę przez przypadek. Do jego warsztatu przyjechał znajomy ze Szwecji, który chciał dokonać przeglądu swojego 6-letniego Volvo, eksploatowanego jako taksówka. Samochód miał już wtedy przebieg 630 tys. km. Znajomy po przeglądzie oznajmił, że pojazd chętnie sprzeda. A że cena (24 tys. zł) była o ponad 10 tys. zł niższa od rynkowej, Paweł długo się nie zastanawiał. Volvo prezentowało się lepiej niż samochody w komisach z rzekomymi przebiegami 250-300 tys. km. Wprawdzie historia serwisowa nie była znana, ale na zachodzie taksówki przechodzą rygorystyczne badania techniczne i zużyte pojazdy nie są już dopuszczane do pracy.

Kolejne 5 lat Volvo było już użytkowane znacznie mniej intensywnie. Jego przebieg wzrósł do 715 tys. km w 2012 r. Wówczas pojawiły się też istotne problemy z silnikiem, który nie chciał zapalać, a jeśli już nawet "zaskoczył", to nie miał mocy i dygotał. Po rozmontowaniu okazało się, że lejący wtryskiwacz common rail doprowadził do wypalenia dziury w tłoku. Do jego wymiany trzeba byłoby rozłożyć cały silnik na części pierwsze, a wtedy już konieczny byłby kompleksowy remont (nie składa się z części używanych). To przedsięwzięcie nieopłacalne ekonomiczne - zakupiono więc kompletny układ napędowy z tzw. anglika, włącznie ze skrzynią biegów i przełożono do opisywanego V70. Silnik okazał się trudny do kupienia - na rynku są one bardzo drogie i występują rzadko. Cena 4500 zł była więc atrakcyjna. Od czasu wymiany silnika samochód nadal bezawaryjnie pokonuje kolejne kilometry, a właściciel dba o wymianę oleju co 10 tys. km, przy każdej wymianie montując także nowy filtr paliwa. Ciekawostka: przed wymianą silnika także wlewano olej w pełni syntetyczny i silnik praktycznie go nie zużywał.

Popsute? Raczej zużyte

Oczywiście doszło do kilku usterek, ale nie były one zbyt poważne: rozszczelniła się chłodnica, wymieniono także profilaktycznie przewód od turbosprężarki. Raz zaszła potrzeba odkręcenia silnika od skrzyni biegów, ponieważ rozszczelnił się otwór techniczny między tymi podzespołami i wyciekł olej. Otwór zatkano zaślepką od... Fiata 126p. Warto też podkreślić, że skrzynia biegów Aisin AW, uznawana w tym modelu za nietrwałą, przy 714 tys. km wciąż sprawowała się dobrze (lekko szarpała). Po demontażu silnika została sprzedana "na pniu".

Volvo V70 D5 (2002)

liczba zdjęć: 16

Najwięcej problemów sprawia zawieszenie. Sworznie przednie, które w tym modelu mają nietypową konstrukcję, są wyjątkowo nietrwałe. Z tyłu wymieniono tylko tuleje wahaczy, ale to dlatego, że poukręcały się śruby do regulacji geometrii tylnej osi - do ich wymiany trzeba było zdemontować zawieszenie. Trzeba było wymienić także przednie amortyzatory (tylne wyglądają na oryginalne) oraz gumy stabilizatora z tyłu.

Volvo cofa się w czasie

Druga słaba strona Volvo to elektronika. Nie chodzi tu o instalację elektryczną, bo opuszczanie szyb czy podgrzewanie foteli działa bez zarzutu, a konkretnie o układ wskaźników. Zegar mierzy czas do tyłu, miernik poziomu paliwa pokazuje co chce (najczęściej więcej, niż jest w zbiorniku), czasem wskaźniki w ogóle gasną, a potem znów się zapalają. Zanim właściciel się do tego przyzwyczaił, kilka razy zakończył podróż z powodu braku paliwa.

Obecnie, po wymianie silnika samochód jeździ dalej na co dzień, pokonuje długie trasy, a nawet ciągnie lawetę. Zadziwia przy tym płynnie działającą skrzynią automatyczną i doskonałym przyspieszeniem. Zużycie paliwa w trasie nie przekracza 6,5 l, a w mieście 9 l/100 km, i to w zimie.

Używane Volvo S40/V50 (2004-2012)

W porównaniu z pierwszą generacją S40, drugie wcielenie kompaktowego Volvo bardziej nawiązuje do klasycznego stylu marki. Aspiracje do klasy premium mają jednak swoją cenę. czytaj więcej

Z okresu eksploatacji płyną ciekawe wnioski. Pierwszy to taki, że samochód po taksówce nie musi być zły. Drugi - że nowoczesne technologie, takie jak właśnie wtrysk wysokociśnieniowy z szyną paliwową (common rail) nie odznaczają się mniejszą trwałością niż stara pompa rzędowa, jeśli są tak dopracowane jak te w Volvo. A trzeci - że gdy już nowoczesny osprzęt się zepsuje, to zazwyczaj na tyle poważnie, że silnik nadaje się do wymiany. Okazuje się również, że pasek rozrządu - jeśli regularnie się go wymienia - nie sprawia zwykle żadnych problemów, co nie jest takie oczywiste jeśli chodzi o łańcuchy w nowoczesnych silnikach. Patrząc na wciąż nieźle wyglądające Volvo z przebiegiem 725 tys. km można zacząć się zastanawiać, ile przejechały ogłoszeniowe "perełki" z deklaracjami sprzedawców o przebiegach na poziomie 200 tys. km.

Volvo V70 D5 - podsumowanie

Samochód, który przejeżdża ponad 700 tys. km bez remontu zasługuje na słowa uznania. Kwestię poważnej awarii silnika uznalibyśmy za dużą plamę na honorze, gdyby zdarzyła się przy 250-300 tys. km. Koszt 1 kilometra okazał się naprawdę niewielki.

Volvo V70 D5: wnętrze, przestronność i jakość wykończenia

Do wnętrza Volvo najlepiej pasuje określenie "spatynowane". Skóra na kierownicy straciła kolor, siedzenia są wyślizgane, wszystkie skórzane mieszki mają przedarcia. Jednak są to jedynie kwestie estetyczne, bo choć fotele wyglądają niezbyt dobrze, to nie mają popękanych stelaży i siedzi się na nich wciąż tak samo wygodnie. Przepastny bagażnik ma według producenta 485 l, a wydaje się, jakby mieścił dwa razy tyle. Mała pojemność nominalna wynika z jego stosunkowo wysoko poprowadzonej podłogi.
Co ciekawe, jadąc Volvo w ogóle nie odczuwa się jego dużego przebiegu. Zużycie wnętrza nijak nie przeszkadza w codziennej eksploatacji (oprócz wadliwych wskaźników).

Volvo V70 D5: silnik, dynamika i zużycie paliwa

V70 jako taksówka jeździło stale na ciepłym silniku, który przez to dużo mniej się zużywał. Nic więc dziwnego, że Volvo osiągnęło wynik 714 tys. km i pracowałoby dalej, gdyby nie przeoczona awaria wtryskiwacza common rail. Od nadmiaru paliwa i temperatury w tłoku wypaliła się dziura. Silnik wymieniono w całości na używany z przebiegiem ok. 285 tys. km. Zużycie paliwa: rewelacyjnie niskie, od 6,5 do 9 l/100 km.

Zdjęcie

To już drugi silnik w tym samochodzie – wymontowany Średnie zuż. paliwa* 8,5 l/100 km z „anglika” z przebiegiem 285 tys. km („ledwo dotarty”). /Motor
To już drugi silnik w tym samochodzie – wymontowany Średnie zuż. paliwa* 8,5 l/100 km z „anglika” z przebiegiem 285 tys. km („ledwo dotarty”).
/Motor

Dane techniczne: Volvo V70 D5

Wersje2.4
Silnikturbodiesel
Pojemność skokowa2401 cm3
Napęd rozrządupasek
Układ cylindrów/zaworyR5/20
Moc maksymalna163 KM
Maksymalny moment obrotowy340 Nm
Osiągi     
Prędkość maksymalna195 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h11,5 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km8,5

Volvo V70 D5: nadwozie i zawieszenie

Zawieszenie zasłużyło na mocną naganę: nie do pomyślenia jest, żeby sworznie wahaczy wytrzymywały po 10-15 tys. km, i to nie najtańsze zamienniki, a części markowe. Równie nietrwałe są łączniki stabilizatora. Z przodu raz wymieniono amortyzatory, z tyłu tuleje wahaczy. Jeśli chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne, to od spodu samochód wygląda bardzo dobrze, od zewnątrz dużo gorzej: rdzewieje pod ryglem tylnej klapy oraz wokół przedniej szyby, gdzie pojawiły się już bąble.

Volvo V70 D5: trwałość podzespołów, typowe usterki

Trwałość poszczególnych podzespołów - oprócz zawieszenia - można ocenić tylko w jeden sposób: celująco. Bardzo niewiele samochodów w ogóle osiąga taki przebieg jak opisywane Volvo. Oprócz awarii silnika, pozostałe usterki (zawieszenie, elektronika) nie unieruchomiły samochodu. Najciekawsze jest jednak to, że przed awarią silnik miał się bardzo dobrze: stale pracował na oleju syntetycznym, prawie w ogóle go nie zużywając. Nawet turbosprężarka nie miała nadmiernego luzu. Trwałość godna marki Volvo!

Volvo V70 D5: plusy

  • Skórzana tapicerka dobrej jakości.
  • Intuicyjna obsługa wyposażenia.
  • Praktyczny schowek w konsoli.


Volvo V70 D5: minusy

  • Słabe wygłuszenia kabiny.
  • Czujnik zamknięcia tylnej klapy często się psuje.
  • Nieprecyzyjny miernik paliwa.

Volvo V70 D5 - zestawienie kosztów

Volvo V70 D5: zestawienie kosztów

1. Opłaty
Ubezpieczenie (łączna uśredniona składka roczna OC) za okres 6 lat (auto kupione w 2007 r.)4500 zł
2. Koszty serwisu
DataPrzebiegOpis czynnościKoszt
11.2007631 000 kmWymiana amortyzatorów przednich.750 zł
09.2008640 000 kmWymiana tulei gumowo-metalowych (tył).300 zł
10.2009652 000 kmDziurawa chłodnica – wymiana na nową900 zł
04.2010661 000 kmWymiana śrub regulacji zbieżności z tyłu.50 zł
10.2010669 000 kmDemontaż silnika od skrzyni biegów,
uszczelnienie wycieku oleju.
250 zł
03.2011677 000 kmWymiana czujnika zamknięcia tylnej klapy.100 zł
11.2011690 000 kmWymiana przewodu olejowego turbosprężarki.180 zł
01.2012693 000 kmWymiana przewodu hamulcowego z tyłu.120 zł
05.2012701 000 kmWymiana górnej poduszki silnika.400 zł
09.2012714 000 kmWymiana silnika i skrzyni biegów,
zakupiono części używane (z demontażu).
4500 zł
09.2012714 000 kmSprzedaż używanej skrzyni biegów.-800 zł
--Wymiana oleju, filtra oleju i filtra paliwa x 82560 zł
--Wymiana sworzni wahaczy przednich x 61500 zł
--Inne: wymiana łączników stabilizatora x 3,
żarówki, bezpieczniki, rozrząd x 2
1900 zł
Suma kosztów serwisowych12 710 zł
3. Koszty paliwa
Na dystansie 85 tys. km (średnie spalanie: 8,0 l/100 km,
ilość zużytego paliwa: 6800 l, cena uśredniona: 5,00 zł za litr)
34 000 zł
Podsumowanie kosztów
Suma wydatków z pkt. 1, 2 i 3 (ubezpieczenie, naprawy, paliwo)51 210 zł
Utrata wartości (zakup: 24 tys. zł, obecna wartość: 16 tys. zł)8000 zł
Łączny koszt na dystansie 85 tys. km59 210 zł
Koszt 1 km bez utraty wartości0,60 zł
Koszt 1 km z utratą wartości*0,69 zł
*inne samochody: Renault Clio 1.2 – 0,66 zł, Fiat Bravo 2.0 JTDm – 0,88 zł, Toyota Land Cruiser – 1,02 zł,
Audi A4 – 0,97 zł

Tekst: Tymon Grabowski, zdjęcia: Rafał Andrzejewski

Volvo V40 Cross Country D4 Summum - TEST

Alfa Romeo Giulietta, Citroen DS4, Volvo V40 - PORÓWNANIE

Artykuł pochodzi z kategorii: Opinie o samochodach używanych

Zobacz również

  • Używany Mercedes C124 (1987-1996)

    Ceny klasycznych Mercedesów coupe, takich jak W113, C107 czy W114, osiągnęły niezwykłe pułapy. Wszystko wskazuje na to, że z C124 nie będzie inaczej. więcej