100-procentowa podwyżka mandatów w przyszłym roku?

Poniedziałek, 15 października 2012 (16:06)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego proponuje zwiększyć o 100 proc. wysokość mandatów karnych i grzywien.

Zdjęcie

Według posłów obecne stawki mandatów zachęcają kierowców do łamania przepisów. /Motor
Według posłów obecne stawki mandatów zachęcają kierowców do łamania przepisów.
/Motor
Posłowie pracują nad kolejnymi projektami zmian, które mają podnieść bezpieczeństwo na naszych drogach. Po propozycji obowiązkowej zmiany opon na zimowe, parlamentarny zespół chciałby podwyżki mandatów. Dlaczego? Według przewodniczącej Beaty Bublewicz (PO), mandaty w Polsce należą do najniższych w UE, a ich wysokość nie była korygowana od 14 lat. Wówczas maksymalna stawka stanowiła około 70 proc. średniego wynagrodzenia, a dzisiaj - niespełna 15 proc.

Warto jednak wspomnieć, że po uwzględnieniu relacji mandatów do średnich zarobków, wysokość kar jest u nas wyjątkowo sroga.

Reklama

Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, maksymalna kara za przekroczenie prędkości (o 51 km/h lub więcej) wzrosłaby z 500 do 1000 zł.

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chce również, by piesi mieli dodatkowe prawa, m.in. pierwszeństwo przed samochodem w momencie zbliżenia się do przejścia, a nie - jak teraz - w momencie wejścia na pasy. Inne propozycje to: wprowadzenie obowiązkowej naklejki na szybę, potwierdzającej aktualność polisy OC oraz badania technicznego czy likwidacja tolerancji 10 km/h przy pomiarze prędkości.

Nowe przepisy mogą wejść w życie w 2013 roku.

Marcin Sobolewski

Artykuł pochodzi z kategorii: Drogi i prawo

magazynauto.pl
Więcej na temat:mandaty

Zobacz również

  • Skoda Karoq Scout - wizualnie uterenowiona

    Wzorem innych modeli Skody, Karoq dostępny będzie teraz w, przygotowanej z myślą o poruszaniu się na bezdrożach, wersji Scout. więcej