Masz prawo jazdy kat. B? Będziesz mógł jeździć motocyklem

Piątek, 9 maja 2014 (14:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kat. B będą mogły jeździć motocyklami, z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 centymetrów sześciennych - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

Stracisz prawo jazdy nie tylko za kierownicą

Motorówka, skuter czy motolotnia – nie korzystaj z nich po alkoholu, bo stracisz prawo jazdy na samochód. czytaj więcej

Za zmianami w ustawie, która teraz trafią do Senatu, głosowało 293 posłów, jeden był przeciw a 132 wstrzymało się od głosu.

Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kat. B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami.

Reklama

Nadzór nad jakością pytań na egzaminie

Ponadto nowelizacja autorstwa sejmowej komisji infrastruktury - jak podkreślono w uzasadnieniu - ma rozwiązać problem z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu.

Nowelizacja przywraca odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Pytania, które będzie układać specjalna komisja, mają być jawne i ogólnodostępne. Zniesiony ma zostać obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu.

19 stycznia 2013 r. weszła w życie poprzednia nowela ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in. nowe kategorie prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów.

Nie dają sobie rady z częścią teoretyczną?

Do dnia wejścia w życie tej nowelizacji za pytania egzaminacyjne odpowiedzialny był minister transportu. Po wejściu nowych przepisów odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne, podobnie jak za system teleinformatyczny, została przeniesiona na WORD.

- Okazało się, że powstały konkurencyjne bazy danych, na podstawie których generowane są pytania egzaminacyjne, które należą do dostawców oprogramowania dla WORD, a nie do WORD - podkreślono w uzasadnieniu.

Po wprowadzeniu tych przepisów do WORD-ów zgłasza się mniej chętnych na egzamin na prawo jazdy według nowych zasad; większość kandydatów nie daje sobie rady z częścią teoretyczną. Baza, w której obecnie znajduje się ponad 2,2 tys. pytań, jest niejawna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Drogi i prawo

Więcej na temat:prawo jazdy | motocykle | skutery

Zobacz również

  • Zmiany w kodeksie ruchu drogowego – ma być bezpieczniej

    Resort infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach, które od dawna obowiązują już w innych krajach. Ma to poprawić bezpieczeństwo. więcej