Pieszy po zmroku obowiązkowo z odblaskiem

Piątek, 16 sierpnia 2013 (13:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych - zakłada nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Zdjęcie

/Policja
/Policja

Według statystyk policji w 2012 roku potrącenia pieszych stanowiły aż 27 proc. wszystkich wypadków. Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Problem zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Policja przekonuje, że nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, jeśli nie ma odblasków - jest słabo widoczny dla kierowcy.

Nowe przepisy mówią, że pieszy będzie musiał nosić elementy odblaskowe po zmroku na terenie niezabudowanym. Bez odblasków będzie mógł się poruszać po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania.

Reklama

Ustawa wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia. Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Za brak elementów odblaskowych będzie groziła grzywna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Drogi i prawo

Zobacz również

  • Land Rover Defender debiutuje w wersji plug-in

    Gama nowej odsłony Defendera została właśnie wzbogacona o bardzo mocną odmianę hybrydową, a także o zmienione wersje z silnikiem wysokoprężnym. więcej