Ponad połowa Polaków jeździ oszczędniej

Poniedziałek, 22 października 2012 (11:01)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Już niemal 57% kierowców podejmuje działania, aby ograniczyć wydatki na paliwo - wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Shell Polska.

Zdjęcie

3/4 spośród ankietowanych nie zamierza ograniczyć korzystania z auta mimo rosnących cen paliwa. /Motor
3/4 spośród ankietowanych nie zamierza ograniczyć korzystania z auta mimo rosnących cen paliwa.
/Motor
Ponad połowa ankietowanych przyznaje się, że świadomie podejmuje działania na rzecz ograniczenia kosztów paliwa i stosuje zasady ekonomicznej jazdy. 34% osób uznaje jednak, że nie da się uzyskać oszczędności przez zmianę stylu jazdy.

Najmniej popularne formy ograniczenia apetytu na paliwo to: pozbycie się zbędnego bagażu (bierze to pod uwagę 27% ankietowanych) i korzystanie z tempomatu (20%). Ponad połowa spośród przebadanych kierowców wrzuca wyższe biegi przy możliwie niskich obrotach, a 61% ogranicza używanie klimatyzacji. To ostatnie dotyczy zwłaszcza starszych kierowców; młodsi rzadziej rezygnują z wygodnych rozwiązań.

Reklama

W Polsce wciąż można się spotkać z teorią, że ekonomiczna jazda to wolna jazda. Zniechęca to do stosowania efektywnych zasad aż 34% badanych. Tylko niewiele ponad połowa ankietowanych ma świadomość, że najbardziej efektywna prędkość podróżowania wynosi około 90 km/h.

msob, źródło: Shell

Nowe, bardziej wydajne paliwa Shell - INFORMACJA

Artykuł pochodzi z kategorii: Drogi i prawo

magazynauto.pl
Więcej na temat:zużycie paliwa

Zobacz również

  • Zmiany w kodeksie ruchu drogowego – ma być bezpieczniej

    Resort infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach, które od dawna obowiązują już w innych krajach. Ma to poprawić bezpieczeństwo. więcej