Ruszyły dwie e-usługi - Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus

Wtorek, 24 czerwca 2014 (11:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą online sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Obie udostępnione usługi są bezpłatne.

Historia Pojazdu

Adres strony internetowej: www.historiapojazdu.gov.pl

Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu zawsze napawa wieloma obawami: czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. Teraz w dokonaniu wyboru może pomóc bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Historia Pojazdu. Dzięki niej będziemy mogli bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce. Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez MSW.

Reklama

Usługa skierowana jest głównie do:

 • kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce,
 • sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

 
Dzięki usłudze można sprawdzić m.in:

 • czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne),
 • jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
 • dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
 • liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
 • czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

 
Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu:

 • unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
 • numer rejestracyjny.

 
Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach.

Bezpieczny Autobus

Adres strony internetowej: www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwoli szybko i w łatwy sposób sprawdzić w internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż pojazd bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Dzięki usłudze sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar:

 • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
 • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
 • komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

 
Uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Usługi Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus są częścią projektu CEPiK 2.0. W ramach projektu realizowanego przez MSW we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki planowane jest uruchomienie kolejnych usług, które pozwolą na dostęp do danych z ewidencji.

Źródło: MSW

Sprawdź używany samochód zza biurka - PORADY MOTORYZACYJNE

Artykuł pochodzi z kategorii: Drogi i prawo

magazynauto.pl
Więcej na temat:samochody używane

Zobacz również

 • Lucid Project Gravity - pierwszy SUV nowej marki

  Lucid Motors firma, którą w 2016 roku założyła grupa byłych pracowników Tesli, opublikowała dane techniczne swojego pierwszego modelu - Lucid Air. Przy okazji amerykański producent pochwalił się... więcej