Zrezygnujesz z prowadzenia auta?

Poniedziałek, 2 grudnia 2013 (16:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Według ankiety przeprowadzonej w USA aż 90 proc. kierowców rozważyłoby zakup samochodu autonomicznego, a 20 proc. zrezygnuje z prowadzenia, jeśli będzie mogło skorzystać z funkcji autonomicznej jazdy.

Zdjęcie

Do firm, które prowadzą badania nad samochodami autonomicznymi, należy również BMW. /BMW
Do firm, które prowadzą badania nad samochodami autonomicznymi, należy również BMW.
/BMW
100 km bez pomocy kierowcy Mercedesem

W sierpniu br. Mercedes S 500 INTELLIGENT DRIVE pokonał autonomicznie 100-kilometrową trasę z Mannheim do Pforzheim. Po raz pierwszy samochód bez pomocy kierowcy przejechał nie tylko odcinek autostrady, ale i poradził sobie w miejskich korkach. czytaj więcej

Pojawienie się samochodów autonomicznych na drogach jest już tylko kwestią czasu. Prace nad nimi prowadzi m.in. Volvo, Mercedes, Audi, General Motors, Nissan i Toyota.

Serwis ubezpieczeniowy CarInsurance.com przeprowadził ankietę dotyczącą aut z funkcją autonomicznej jazdy. Wynika z niej, że aż 90 proc. kierowców rozważyłoby zakup takiego samochodu, a 20 proc. w ogóle zrezygnuje z prowadzenia, jeśli elektronika będzie mogła ich w tym wyręczyć. Ponad 1/3 badanych uzależnia ewentualną decyzję o kupnie od wysokości stawek ubezpieczeniowych. Te mogą być odczuwalnie niższe, ponieważ jazda autem bez kierowcy ma być bezpieczniejsza.

Reklama

Wolny czas spędzany w samochodzie ankietowani najchętniej poświęciliby na rozmowę z przyjaciółmi, czytanie, sen, oglądanie filmów oraz granie w gry wideo.

Badanie wykazało jednak, że większość kierowców z rezerwą odnosi się do aut, które prowadzą się same. 64 proc. ankietowanych uznaje, że elektronika nie potrafi podejmować decyzji w sposób, w jaki robi to człowiek, a 75 proc. uważa, że poprowadzi samochód lepiej od komputera.

Z ankiety wynika również, że nabywcy są gotowi obdarzyć większym zaufaniem autonomiczny model firmowany przez firmę motoryzacyjną niż np. Google (54 proc. wobec 15 proc.). Przypomnijmy, że internetowy gigant z Mountain View również prowadzi badania nad autem bez kierowcy.

W ankiecie wzięło udział 2000 osób. My również zapraszamy do podobnej ankiety. Czy posiadając samochód autonomiczny, zrezygnowalibyście z prowadzenia? Zapraszamy do głosowania:

Czy posiadając samochód z funkcją autonomicznej jazdy, zrezygnowałabyś/zrezygnowałbyś z prowadzenia?

  • 13%
  • 51%
  • 36%
głosów: 83

msob

Artykuł pochodzi z kategorii: Drogi i prawo

magazynauto.pl

Zobacz również

  • Znaki nieznane – poznaj znaczenie mniej popularnych znaków i symboli przy drogach

    Niektóre znaki i oznaczenia przy naszych drogach spotykane są rzadziej, a przez to ich znaczenie może być nie do końca jasne. Niektórzy wręcz mogą nie zdawać sobie sprawy z ich obecności. więcej