Auto zepsute na gwarancji będzie można zwrócić

Czwartek, 29 maja 2014 (10:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Resort sprawiedliwości "uszczęśliwił" firmy obowiązkiem zwrotu gotówki za sprzęt dwukrotnie zepsuty w okresie gwarancji. W tej sytuacji produkcja pralek, lodówek, komputerów czy samochodów stanie się działalnością wysoce ryzykowną - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Zdjęcie

Serwis samochodu /Shutterstock
Okienko przeglądowe

Regularne przeglądy to podstawowy wymóg zachowania gwarancji. Ale producenci dopuszczają odchyłki od normy. czytaj więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości, nie słuchając głosów biznesu, przeprowadziło przez Sejm ustawę o prawach konsumentów. Obok wielu unijnych rozwiązań urzędnicy dorzucili własne, poprawiające dolę konsumentów. Jednym z nich jest przepis, nakładający automatyczny zwrot pieniędzy za zakupione urządzenie, jeśli w ciągu dwóch lat od jego zakupu popsuje się więcej niż jeden raz.

Zdaniem producentów otwiera to furtkę do darmowej wymiany sprzętu na nowy. Branża motoryzacyjna szacuje koszt wejścia w życie ustawy na 300 mln zł rocznie, a AGD - na 100 mln zł rocznie.

Reklama

Ustawa, która przeszła już przez Senat, ma wejść we życie po 6 miesiącach od jej uchwalenia.

Przedsiębiorcy już zapowiadają podwyższenie cen swoich produktów, by w ten sposób zrekompensować straty wynikające z nowych przepisów.

Sensacyjny ranking awaryjności - 352 MODELE!

Prawo w warsztacie - gwarancja na naprawę - PORADY

3652 dni gwarancji! - "MOTOR" Z PRZESZŁOŚCI

Artykuł pochodzi z kategorii: Motorynek

Zobacz również

  • Blisko 80-proc. wzrost sprzedaży i 15. pozycja na polskim rynku - tak Mazda zakończyła 2014 rok. Prognozy na ten są optymistyczne - koncern spodziewa się dalszego zwiększania sprzedaży, choć tempo... więcej