Ward's AutoWorld: najlepsze silniki 2014

Piątek, 13 grudnia 2013 (10:15)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jak co roku, amerykański magazyn "Ward's AutoWorld" wyłonił 10 najlepszych silników spośród dostępnych w autach oferowanych na rynku USA. W tym roku w zestawieniu królują... diesle.

Zdjęcie

Silnik 3.0 TFSI pod maską Audi S5 /Audi
Silnik 3.0 TFSI pod maską Audi S5
/Audi

Benzynowe silniki wolnossące i turbodoładowane o 3, 4, 6 i 8 cylindrach, turbodiesle, a nawet jednostka elektryczna - tegoroczny ranking "Ward's AutoWorld" jest wyjątkowo barwny. To zróżnicowanie ma obrazować, jak dynamicznie rozwija się technologia napędów i jak różne są sposoby producentów na obniżenie zużycia paliwa.

W tym roku w zestawieniu pojawiło się aż ośmiu debiutantów (zazwyczaj jest ich pięciu lub sześciu). Po raz kolejny nagrodę dla silnika roku otrzymały tylko jednostki Hondy (3.5 V6) oraz Audi (3.0 V6 TFSI). Przy okazji, z pięciu do dwóch spadła liczba wyróżnionych motorów 4-cylindrowych.

Reklama

Dziennikarze magazynu chwalą szczególnie 6-cylindrowe turbodiesle - rzędowy silnik BMW oraz widlasty VM, montowany w Jeepie Cherokee. Oba zużyły w testach mniej paliwa niż deklarowali producenci. Pozytywne wrażenie wywarł także Fiat 500e (niedostępny w Europie). 113-konna jednostka elektryczna doskonale pasuje do włoskiego malucha. Co ciekawe, jego faktyczny zasięg regularnie przewyższał ten podawany przez producenta (135 km).

Oczywiście w zestawieniu nie zabrakło Corvette Stingray i jej nowego silnika small block, uzbrojonego w bezpośredni wtrysk oraz układ odłączania połowy cylindrów. Inna jednostka widlasta - wspomniana V-szóstka Hondy - również ma system dezaktywacji cylindrów. Według testujących pod względem zapotrzebowania na paliwo deklasuje ona turbodoładowane motory 4-cylindrowe. Pod maską Accorda zużywała średnio jedynie 8,4 l/100 km.

Dziennikarze magazynu "Ward's AutoWorld" przetestowali w ciągu dwóch minionych miesięcy łącznie 44 rynkowe nowości, użytkując je w normalnym ruchu ulicznym na ulicach Detroit. W ocenie silników uwzględniono m.in. charakterystykę mocy i momentu obrotowego, zaawansowanie konstrukcji, wyniki zużycia paliwa oraz kulturę pracy.

Aby ubiegać się o miejsce w rankingu, samochód z danym silnikiem musi trafić do sprzedaży w USA najpóźniej w I kwartale 2014 roku, a jego cena nie może przekraczać 60 tys. dolarów.

Ceremonia wręczenia nagród magazynu "Ward's AutoWorld" dla producentów najlepszych silników odbędzie się 15 stycznia, podczas targów motoryzacyjnych w Detroit.

Lista Ward's 10 Best Engines 2014:


msob

Samochody używane: 10 najmniej awaryjnych silników - RANKING

Najlepsze silniki 2013 roku - czy są awaryjne?

Artykuł pochodzi z kategorii: Motorynek

magazynauto.pl
Więcej na temat:Audi | samochody niemieckie

Zobacz również

  • Mercedes klasy S z polskimi cenami

    Nową klasę S można zamawiać już w polskich salonach Mercedesa. Obecnie do wyboru są cztery wersje silnikowe oraz dwie odmiany nadwoziowe: ze standardowym i wydłużonym rozstawem osi. Pierwsze... więcej