Fotoradar na co drugim maszcie

Poniedziałek, 27 sierpnia 2012 (07:55)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął montaż nowych fotoradarów. Partia pierwszych 15 urządzeń została zainstalowana w połowie sierpnia. To dopiero początek, bo do końca roku przybędzie łącznie aż 300 nowych fotoradarów, które będą sukcesywnie trafiać na drogi.

Zdjęcie

Do końca roku na polskich drogach pojawi się 300 nowych fotoradarów. /Motor
Do końca roku na polskich drogach pojawi się 300 nowych fotoradarów.
/Motor
Nowe fotoradary będą umieszczane w oklejonych na żółto skrzynkach. Do tej pory GITD dysponował zaledwie ok. 75 urządzeniami rejestrującymi, które przejął w połowie ub.r. od policji oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GITD zarządza siecią ok. 800 masztów, na których do końca roku zostanie rozmieszczonych łącznie 375 fotoradarów.

Dzięki temu powstanie tzw. zintegrowany system nadzoru ruchu drogowego kontrolowany i zarządzany przez jedną instytucję. GITD liczy, że dzięki temu uda się znacząco zmniejszyć liczbę wypadków śmiertelnych na drogach, tak jak to miało miejsce w innych krajach Europy Zachodniej, gdzie tego typu systemy zostały już wdrożone.

W Szkocji po zamontowaniu fotoradarów liczba wypadków śmiertelnych w 2011 r. w miejscach monitorowanych zmniejszyła się w ciągu roku aż o 68%. W Holandii, gdzie dane statystyczne są dostępne w dłuższej perspektywie, od 1991 r. do 2009 r. liczba ofiar zmniejszyła się dwukrotnie. Niestety, Polska od lat jest jednym z najgorszych krajów Unii Europejskich, jeśli chodzi o śmiertelność na drogach.

W Polsce liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach samochodowych w 2011 r. wzrosła w stosunku do 2010 r. Montaż 300 nowych fotoradarów ma ten trend odwrócić.

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Wiadomości motoryzacyjne

Zobacz również