Hyundai Nexo - wodorowa nowość

Czwartek, 11 stycznia (13:50)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Hyundai rozszerza swoją ofertę ekologicznych samochodów, prezentując następcę wodorowej odmiany ix35 - model Nexo.

Zdjęcie

Hyundai Nexo /Hyundai
Hyundai Nexo
/Hyundai

Kiedy większość producentów skupia się na samochodach stricte elektrycznych, Hyundai jest jednym z niewielu, którzy przyszłość widzą także w autach wykorzystujących wodorowe ogniwa paliwowe. Technologię tę mogliśmy już zobaczyć w ix35 Fuel Cell, ale teraz przyszedł czas na model od podstaw zbudowany z myślą o takim rodzaju zasilania.

Hyundai Nexo

liczba zdjęć: 11

Nexo powstał na dedykowanej płycie podłogowej, w której uwzględniono, między innymi, tak istotny parametr jak odpowiednio duże i bezpieczne miejsce dla zbiorników ze sprężonym wodorem. W przypadku koreańskiego crossovera są to trzy zbiorniki, która znalazły się w tylnej części pojazdu. Tam też umieszczono akumulatory magazynujące energię.

Reklama

Auto napędzane jest elektrycznym silnikiem o mocy 163 KM i generującym maksymalny moment obrotowy wynoszący 395 Nm. Pozwala to na sprint do 100 km/h w czasie około 9,8 s. Jedno "tankowanie" wodoru ma wystarczyć na przejechanie około 600 km.

Hyundai Nexo, którego stylistyka wyraźnie inspirowana była modelem Kona, trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Kwestią otwartą pozostają rynki, na których auto znajdziemy, a także sposoby finansowania. W przypadku ix35 Fuel Cell dostępny był tylko leasing (w USA miesięcznie trzeba było płacić 499 dolarów).

Zdjęcie

Hyundai Nexo /Hyundai
Hyundai Nexo
/Hyundai

Artykuł pochodzi z kategorii: Wiadomości motoryzacyjne

magazynauto.pl

Zobacz również

  • Audi Q3 - druga generacja zaprezentowana

    Produkowany od 2011 roku kompaktowy SUV Audi nie cieszył się u nas szczególnie dużym zainteresowaniem. Czy jego nowa odsłona to zmieni? więcej