Nissan Leaf Nismo RC - wyczynowy "elektryk"

Poniedziałek, 27 stycznia (10:34)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

322 KM, 640 Nm i sprint do 100 km/h w zaledwie 3,4 s. Tak, w jednym zdaniu, scharakteryzować można najnowszy model Nissana spod znaku Nismo. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mowa o samochodzie elektrycznym.

Zdjęcie

Nissan Leaf Nismo RC /
Nissan Leaf Nismo RC
/

To nie żart. Na hiszpańskim torze Circuit Ricardo Tormo w Walencji swoją europejską premierę zaliczył właśnie Nissan Leaf Nismo RC.

Oczywiście sam pojazd ma niewiele wspólnego z Leafem, którego możemy kupić w salonach. To opracowany z myślą o torowej rywalizacji bolid wyposażony w dwa silniki elektryczne - po jednym na każdą z osi. Akumulatory - dla lepszego rozłożenia masy - zamontowano w centralnej części.

Reklama

Samochód bazuje na - wykonanej w całości z włókien węglowych - strukturze typu monocoque, do której mocowane są elementy poszycia karoserii (również z lekkich komponentów). W efekcie gotowy do torowych zmagań pojazd legitymuje się masą całkowitą zaledwie 1220 kg.

Japończycy zarzekają się, że auto nie jest wyłącznie pokazem technologii. Firma traktuje je nie tylko jako swoistą wizytówkę, ale i poligon dla doświadczeń, których efekty z czasem trafić też mają do "cywilnych" modeli.

Zdjęcie

Nissan Leaf Nismo RC /
Nissan Leaf Nismo RC
/

Artykuł pochodzi z kategorii: Wiadomości motoryzacyjne

magazynauto.pl

Zobacz również

  • Hyundai i20 - poznaliśmy polskie ceny

    Hyundai rozpoczyna sprzedaż modelu i20 nowej generacji. Auto zostało zaprezentowane na początku roku, a oficjalny debiut miało mieć na odwołanym salonie w Genewie. więcej