Nissan: kamera zamiast lusterka

Niedziela, 2 marca 2014 (16:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Nissan zaprezentuje w Genewie X-Traila wyposażonego w cyfrowe lusterko wsteczne - będzie ono emitować obraz z kamery umieszczonej przy tylnej szybie. Jeszcze w tym roku rozwiązanie trafi do sprzedaży w Japonii, a w 2015 r. - na pozostałych rynkach.

Zdjęcie

Nissan: kamera zamiast lusterka /Nissan

Dotychczas cyfrowe lusterka wsteczne znane były z aut wyścigowych i prototypów (m.in. Audi R8 e-tron). Nissan jako pierwszy chce wprowadzić je do produkcji seryjnej. Jak to działa? Miejsce tradycyjnego lusterka wstecznego zajmuje wyświetlacz LCD, który wyświetla obraz z kamery wąskokątowej (matryca o rozdzielczości 1,3 mln pikseli), umieszczonej nad tylną szybą. Co ciekawe, kierowcy przyzwyczajeni do konwencjonalnych rozwiązań mogą jednak zamienić widok z kamery na... tradycyjne lustro.

Zdjęcie

Nissan: kamera zamiast lusterka /Nissan

Nissan przekonuje, że cyfrowe lusterko zwane "Smart" zapewnia szersze pole widzenia i generuje bardziej precyzyjny obraz, którego nie przesłaniają "przeszkody" takie jak wysocy pasażerowie tylnej kanapy, brudne okno czy szerokie słupki C. Przy okazji, styliści i specjaliści od aerodynamiki będą mieli większą dowolność przy projektowaniu nadwozi - lusterko ma bowiem pozwalać na zmniejszenie powierzchni tylnej szyby.

Reklama

Zdjęcie

Nissan: kamera zamiast lusterka /Nissan

Nissan chce za dopłatą zaoferować lusterko wsteczne Smart w modelach oferowanych w Japonii już wiosną tego roku. W przyszłym ma ono trafić do wyposażenia aut oferowanych na innych rynkach.

Zdjęcie

Nissan: kamera zamiast lusterka /Nissan

Jak działa cyfrowe lusterko wsteczne Nissana


msob

BMW wprowadzi felgi z CFRP - WIADOMOŚCI

BMW i8 - pierwsze z laserowymi światłami - INFORMACJE

Artykuł pochodzi z kategorii: Nowości motoryzacyjne

magazynauto.pl

Zobacz również

  • Kiedy zmodernizowany Lexus LS trafi do Europy

    Lexus zaprezentował podczas europejskiej premiery nową, odświeżoną wersję luksusowego sedana LS. Jego sprzedaż w Europie rozpocznie się pod koniec 2020 roku. więcej