Wodorowa Honda FCEV

Piątek, 22 listopada 2013 (11:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jedną z atrakcji stoiska Hondy podczas targów w Los Angeles jest model FCEV - prototyp samochodu zasilanego energią z ogniw paliwowych, który już za dwa lata ma szanse trafić do produkcji seryjnej.

Zdjęcie

Honda FCEV /Honda
Honda FCEV
/Honda

Zdjęcie

Honda FCX Clarity (2007) /Honda
Honda FCX Clarity (2007)
/Honda

FCEV zapowiada język projektowania, który w przyszłości wykorzystają seryjne Hondy wyposażone w alternatywne źródła napędu. Jego stylizację - z charakterystycznym "odwłokiem" i osłonami tylnych kół - podporządkowano aerodynamice.

Nazwa FCEV to rozwinięcie skrótowca Fuel Cell Electric Vehicle, czyli "elektryczny pojazd z ogniwami paliwowymi". Względem zaprezentowanego w 2007 roku modelu FCX Clarity z napędem poprzedniej generacji gęstość mocy wzrosła o 60 proc. (do 3 kW/l), a gabaryty ogniw zmniejszyły się o 1/3.

Reklama

Jak to działa? Prototyp FCEV zasilany jest wodorem, który w ogniwach zamienia się w energię elektryczną potrzebną do napędzania silnika elektrycznego. W rezultacie pojazd nie emituje spalin, tylko parę wodną. Jego zespół napędowy generuje moc 136 KM, a zasięg to według producenta ponad 480 km. Tankowanie zbiornika z wodorem ma trwać 3 minuty.

Honda FCEV

liczba zdjęć: 5

Już w 2015 roku Honda chce wypuścić na rynek seryjne auto zasilane energią z ogniw paliwowych (czytaj więcej). Podobny plan ma Toyota.

msob

Artykuł pochodzi z kategorii: Nowości motoryzacyjne

magazynauto.pl

Zobacz również

  • Skoda Karoq Sportline wyceniona w Polsce

    Osoby chętne na Karoqa o nieco bardziej zadziornym wyglądzie mogą go już zamawiać, ale jeszcze nie ze wszystkimi silnikami. więcej